Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2016-08-19 04:19:31 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:40

Portakal Ve Portakal Suyu Kaç Kalori, Kilo Aldırır mı, Verdirirmi?

Google News

Portakal, kalorisi ve enerji yoğunluğu düşük, yağsız, lif oranı yüksek yapısıyla kilo vermeye yardımcı meyveler arasında yer alır.

Portakal Ve Portakal Suyu Kaç Kalori, Kilo Aldırır mı, Verdirirmi?

Portakal, kalorisi ve enerji yoğunluğu düşük, yağsız, lif oranı yüksek yapısıyla kilo vermeye yardımcı meyveler arasında yer alır. Uzmanlar, meyve ve sebzelerin zayıflamak için ideal besinler olduğunu bildiriyorlar. The American Journal of Clinical Nutrition (Amerikan Klinik Beslenme Dergisi)'nde 2009 yılı Mayıs ayında yayımlanan bir araştırmaya göre, meyve ve sebze ağırlıklı beslenen kişiler, az yiyenlere nazaran daha kolay kilo veriyorlar.

Portakal kalori cetveli

  1. 1 su bardağı portakal suyu 112 kalori
  2. 1 çay bardağı portakal suyu 47 kalori
  3. 1 orta boy portakal 62 kalori
  4. 1 büyük boy portakal 86 kalori
  5. 1 su bardağı dilimlenmiş portakal 85 kalori

1 orta boy portakal 3.1 gr lif içeriği ile önemli lif kaynakları arasında yer alır. 2009 yılı Mart ayında "The Journal of Nutrition" (Beslenme Dergisi)'nde yayımlanan bir araştırmaya göre, lifli yiyeceklerle beslenen kişiler, az lif alanlara nazaran daha az kilo alıyorlar ve vücutları daha az yağ depoluyor. Hatta lifli gıdaların çiğnemesi daha uzun sürdüğünden, midedeki suyu emip midede çok yer kapladıklarından, tok tutucu özellikleriyle zayıflamaya da yardımcı olurlar.

Prof. Dr. Metin Özata, günlük C vitamini ihtiyacının erişkinler için 60 mg, gebelikte 80-90 mg, sigara içenlerde 100-200 mg kadar olduğunu bildiriyor. 1 orta boy portakal 70 mg, 1 su bardağı portakal suyunda ise 125 mg C vitamini bulunur. "Journal of the American College of Nutrition" (Amerikan Beslenme Koleji Dergisi)'nde 2005 Mart sayısında yayımlanan makaleye göre, daha fazla C vitamini tüketen kişilerin, az C vitamini alanlara göre daha düşük vücut kitle indeksine sahip olma eğiliminde oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca, vücudundaki C vitamini oranı yüksek olan kişilerin, egzersiz sırasında daha fazla yağ yaktıkları saptanmıştır.

Uzmanlar, portakalın ve portakal suyunun düşük kalorisiyle zayıflamak için ideal besinler olduğunu bildirip, portakal tüketiminde aşırıya gitmemek konusunda uyarıda bulunuyorlar.

Günlük kalori ihtiyacı erkeklerde 2000-2200, kadınlarda ise 1800-2000’dir. Portakalı ara öğünlerde yiyip, düşük kaloriyle tatlı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Haşlanmış Patates Diyeti İle 3 Günde 5 Kilo Şok Diyet Listesi Tıklayınız

2 Günde 1 Kilo Verdiren Portakal Diyeti Tıklayınız

Kabak Çekirdeği Kaç Kalori, Kilo Yaparmı, Yoksa Zayıflatırmı? Tıklayınız

1 Günde 1 Kilo Nasıl Verilir? Günde 1 Kilo Zayıflatan Diyet Programı Tıklayınız

Zeytinyağı Kilo Aldırırmı, Kaç Kalori? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Ayva Zayıflatırmı, Ayva Kaç Kalori, Ayva Yersem Kilo Alır mıyım? Tıklayınız

Portakal Ve Portakal Suyu Kaç Kalori, Kilo Aldırır mı, Verdirirmi?

 

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.