29 Şubat 2020, Cumartesi 15:48

Portakal Yaprağının Faydaları Portakal Yaprağı Kürü Tarifi

Portakal Yaprağının Faydaları Portakal Yaprağı Kürü Tarifi

Yaradanımız yaşayan her canlıya şifalı bitkiler sunmaktadır. Taze portakal yaprağı ise bu şifalı bitkilerden yalnızca biridir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu da sağlığa faydaları açısından portakal yaprağı çayını tüketmeyi önermektedir.

Portakal Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Tarifi

Malzemeler

  1. 9-10 adet taze portakal yaprağı,
  2. 1 su bardağı su.

Hazırlanışı :

1 su bardağı (200 ml) su ve 10 tane taze portakal yaprağını kısık ateşte 6 dakika kaynamaya bırakın. Kaynama süresi dolduktan sonra altını kapatın ve ılıyana kadar dinlenmeye bırakın. Kahvaltı yaptıktan 60 dakika sonrasında hepsini içmeniz gerekir.

Kürü uygulamak için çayı her içeceğinizde taze taze demlemeniz gerekir. 7 gün sürecek olan bu kürü, bir gün yapıp bir gün de ara vererek uygulamasınız. Kabızlık problemi oluşursa kürü hafta içerisinde 2 ya da 3 kez tekrarlayabilirsiniz.

Not: Kullanılacak portakal yaprakları kesinlikle taze olmalıdır. Kurutulmuş yaprakların etkisi olmayacağı için kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Hazırlanan çayı ılık olarak tüketmek gerekir. Ayrıca kahvaltı yaptıktan sonra en az 60 dakika geçmesi de önem taşır. Taze portakal yaprağı, kronik kabızlık problemine karşı oldukça etkili bir alternatiftir. Ancak kabızlık sorununun giderilmesi için kullanılan yaprakların yeşil ve taze olması, kesinlikle kurutulmuş portakal yaprağı olmaması gerekir. Taze portakal yaprağının içerisinde luteolin beta rutinozit ve hidroksiprolin maddeleri bulunur. Bu maddeler, sindirim sisteminin gösterdiği kasılma hareketlerini artırır ve kabızlığın giderilmesi için gereken desteği sağlamış olur.

Dr. Feridun Kunak'dan Portakal Kabuğu İle Kabızlık İçin Çözüm Tarifi

Güzellik ve sağlık alanlarında adını duyuran Dr. Feridun Kunak, TV şovu sırasında portakal yaprağının faydalarına değindi. Dr. Kunak, sindirim sistemi sorunlarını her yaş grubundan insanın yaşayabileceğini ve bu sorunun günlük yaşam kalitesini kötü anlamda etkilediğini vurguladı. Son olarak sindirim faaliyetlerinin düzenlenmesi ve kabızlık sorununun giderilmesi için portakal yaprağı kürünü tavsiye etti. Bu kürü uygulamak için öncelikle su ve portakal yapraklarını 2 dakika kadar kaynamaya bırakın. Ardından kısık ateşte 2 dakika daha demleyin. Çayı süzdükten sonra aç karnına tüketmek, bağırsak hareketlerinin artmasını sağlayacaktır. 

Portakal Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Portakal yaprağı, özellikle kronik kabızlık problemine karşı iyi gelmesiyle bilinir. Yaprakların içerisinde bulunan luteolin enzimleri be hidroksiprolin maddeleri, sindirim sistemi faaliyetlerinin düzenlenmesinde önemli rol oynar. Ancak kabızlık tedavisi için kurutulmuş portakal yaprağı kullanırsanız, ne yazık ki etki göstermeyecektir. Bu nedenle seçtiğiniz yaprakların yeşil ve taze olması gerektiğini unutmamalısınız.

Portakal kabuğunda bulunan Luteolin enzimleri ve hidroksiprolin maddeleri özellikle hazımsızlık, kabızlık ve mide problemleri karşısında etkilidir. 

Çözüm bulunamayan ve uzun süredir görülen kabızlık sorununun giderilmesi için mükemmel bir alternatif olacaktır. 

Damar sertleşmesi probleminin engellenmesine yardım eder.

Sinir sistemi problemleri ve yorgunluk hissinin giderilmesi için oldukça etkilidir. 

Kansızlık problemi olan kişilere tavsiye edilir. 

Enerji vermek ve ateşi düşürmek gibi etkileri bulunur.

Özellikle kış mevsiminde ve hava değişimlerinde sıklıkla görülen nezle, grip, soğuk algınlığı ve benzeri hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Diyabet tedavisini destekler. Şeker hastalarına iyi gelir.

Susuzluğu giderir.

Fazla kiloların verilmesini ve cildin daha güzel bir görünüme kavuşmasına yardım eder.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT