03 Aralık 2020, Perşembe 01:30

Portakalda Hangi Vitamin Var C Vitamini Oranı Ne? Portakalın Zararları

Portakalda Hangi Vitamin Var C Vitamini Oranı Ne? Portakalın Zararları

Portakal, güzel tatlı, biraz ekşi ve mükemmel kokulu harika bir meyvedir. Portakal içeriğinde A, B, C vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, kolin ve daha birçok yararlı madde bulundurur. Diyetisyen Ve Beslenme Uzmanı Ceylan Akiş 1 adet portakalda ve 1 bardak portakal suyundaki C vitamini oranının aynı olduğunu, bu besinlerde 50 mg C vitamini bulunduğunu bildiriyor.

Portakalın Faydaları Kısaca Maddeler Halinde

 1. Portakal yüksek posa içeriği sayesinde sindirim sisteminin çalışmasını destekleyip kabızlık, şişkinlik gibi problemleri giderir.
 2. C vitamini açısından zengin içeriği ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirip hastalanmayı önler.
 3. Portakal antioksidan oranı yüksek bir meyvedir. Antioksidanlar kanserin önlenmesinde çok etkili birleşenlerdir.
 4. Lif açısından zengin bir meyve olduğundan bağırsakları çalıştırıp kilo vermeyi kolaylaştırır. Ayrıca portakalın kalorisi de çok düşüktür. 100 gr yani bir orta boy portakal yalnızca 45 kaloridir.
 5. 1 büyük boy portakal 4 gram diyet lifi içerir, en az günlük önerilen diyet lif ihtiyacının yüzde 10’unu karşılar. 1 su bardağı portakal suyu ise 0.5 gram lif içerir, günlük lif ihtiyacının anca yüzde 1’ini karşılar. Bu nedenle portakalı meyve olarak tüketmek, suyunu içmekten daha faydalıdır.
 6. Portakal kanser ve kardiyovasküler hastalıklara yol açan hücre hasarını engeller, bağışıklık sistemi ve akciğerler başta olmak üzere diğer sistemleri korur.
 7. Portakal C vitamini oranı yüksek bir besin olduğundan cildin kolajen üretimini destekleyip parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.
 8. Portakalda bulunan Hesperidin ve Pektin ismindeki maddeler, kötü kolestrolü düşürür. 

 9. Günde bir bardak portakal suyu içmek vücuttaki iltihabı giderir. Anti-inflamatuar özelliği iltihaplı romatizma hastalığına yakalanma riskini azaltır.

 10. Portakalın içindeki Hesperidin ve magnezyum mineralleri kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur, yüksek tansiyonu düşürür.

 11. Portakalda bulunan D-linonene adı verilen birleşik kolon kanseri, akciğer kanseri, deri kanseri, göğüs kanseri vb. çeşitli kanserlere karşı savaşır. Portakalın yüksek C vitamini içeriği hücreleri serbest radikallerin zararlarından korur.

 12. Portakalda bulunan folik asit, Beyin gelişiminde yardımcı olur.

 13. Portakal kalorisi çok düşük ve lif bakımından zengin olduğundan kendinizi uzun süre tok hissetmenizi sağlar zayıflamayı kolaylaştırır.

 14. Kalsiyum bakımından zengin olan portakal kemiklerin ve dişlerin sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

 1. Turunçgillerden olması nedeniyle portakal C vitamini ile doludur ve bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir. C vitamini akyuvar hücrelerinin üretimini arttırarak, akyuvarların görevleri olan, virüsler ve bakterilerle savaşmayı yerine getirmesine yardımcı olur.
 2. Ayrıca portakal, vücudu virüs enfeksiyonlarından koruyan polifenollere sahiptir. Buna ek olarak portakalın içinde barındırdığı A vitamini, folik asit, bakır gibi mineral ve vitaminler de bağışıklık sistemini güçlendirmede olmazsa olmazlardır.
 3. Günde birkaç portakal yiyerek veya 1-2 bardak portakal suyu içerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Kalp Sağlığını Korur

 1. Antioksidanlar, folik asit ve potasyum bakımından zengin olan portakal, kalp sağlığınız için de çok faydalıdır. İçindeki antioksidanlar, özellikle C vitamini, kan damarlarına serbest radikallerin zarar vermesini önler ve kolestrol problemini yok eder.
 2. Ayrıca kan damarlarını güçlendiren ve oksijeni daha hızlı ve sağlıklı şekilde iletmesine yardımcı olan elemanlar içerir.
 3. Folik asit veya B9 vitamini, vücutta aminoasitlerin işlenmesine yardım eder.
 4. Potasyum da kalp kasılmasını ve kasların kasılmasını sağlayan önemli bir mineraldir ve portakalın içerisinde bol miktarda bulunur.
 5. Her gün taze portakal yemeye veya portakal suyu içmeye özen gösterip kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Portakal, kilo vermek için mükemmel bir meyvedir. İçerdiği yüksek lif ve C vitamini sayesinde kilo vermeye yardımcı olur. Lifler sayesinde daha uzun süre tokluk hissi yaşarsınız ve gün içerisinde daha az yemek yeme ihtiyacı hissedersiniz. C vitamini sayesinde ise glukozu enerjiye dönüştürüp, yağ yakımını hızlandırır. Ayrıca portakal içeriğindeki birçok besin maddesi sayesinde vücudunuzu sağlıklı tutar ve çok az miktarda kalori ve yağ içerir. En iyi sonuçları elde edebilmeniz için güne portakal yiyerek ve portakal suyu içerek başlayın. Fakat kutulanmış portakal sularından uzak durun çünkü içeriklerinde bol miktarda tatlandırıcı ve koruyucu maddeler bulundurmaktadırlar.

Yaşlanmayı Geciktirir

İçerdiği yüksek miktarda antioksidanlar sayesinde portakal, mükemmel bir yaşlılık belirtileri önleyici olarak bilinmektedir. Bu konuda yardımcı olan en iyi antioksidan C vitamini olarak sayılmaktadır. Bir bardak portakal suyunun içerisinde bulunan C vitamini, günlük ihtiyacınızın %20 sini karşılamaktadır.

Portakalın Zararları Nelerdir?

 1. Portakal asitli bir meyve olduğundan midesi hassas olan kişilere dokunup midede ağrı ve yanmaya yol açabilir.
 2. Portakal yüksek lif içerdiğinden çok fazla tüketimi karın ağrısı ve ishale neden olabilir.
 3. Portakal C vitamini oranı yüksek bir meyvedir. Yapılan araştırmalarda C vitamininin aşırı alımının böbrek taşına yol açabildiği görülmüştür.
 4. Portakal asit içeriğinden dolayı gastrit hastalığını tetikleyebilir.

Portakal Besin Değerleri

 1. Porsiyon Miktarı: 100 g
 2. Kalori (kcal) 47
 3. Toplam yağ 0,1 g
 4. Kolesterol 0 mg  
 5. Sodyum 0 mg     
 6. Potasyum 181 mg        
 7. Karbonhidrat 12 g       
 8. Diyet Lifi 2,4 g   
 9. Şeker 9 g   
 10. Protein 0,9 g       
 11. A Vitamini 225 IU        C Vitamini 53,2 mg
 12. Kalsiyum    40 mg         Demir         0,1 mg
 13. D Vitamini 0 IU  B6 Vitamini         0,1 mg
 14. B12 vitamini        0 µg  Magnezyum 10 mg

Portakal Ve Portakal Kabuğu Maskesi (En Güzel 7 Maske Tarifi) Tıklayınız 

Evde Portakal Suyu İle Saç Rengi Açma Yöntemi Tıklayınız

5 Günde 5 Kilo Verdiren Portakal Diyeti Listesi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. mmmmm

  üstte portakal var ben neye yorum yapıyorum

 
 
KAPAT