04 Aralık 2021, Cumartesi 04:06

Potasyum Nedir Nelerde Bulunur? Potasyumlu Gıdalar Zengin Besinler

Potasyum Nedir Nelerde Bulunur? Potasyumlu Gıdalar Zengin Besinler

Potasyum önemli bir mineral olup sağlık için ve kalp, böbrek, beyin ve kas dokularının çalışması için hayati öneme sahiptir.Potasyum, vücutta tansiyonu düzenleyip kalp ve sinir sisteminin doğru çalışması için gereklidir. Aynı zamanda sodyumun zararlı etkilerini azaltıp uyku kalitesini arttırır ve akıl sağlığı, kas çalışması ve vücuttaki atıkların atılması için oldukça yardımcıdır. Potasyum, vücutta sıvı seviyesini düzenlemeye yardımcı olur.

Eğer tavsiye edilen dozdan daha az potasyum alırsanız, vücudunuzda potasyum eksikliği yaşarsınız ki buna hipokalemi denir. Vücutta potasyum eksikliği olması durumunda belirtiler arasında baygınlık, uykusuzluk, hazımsızlık, kaslarda güçsüzlük, karıncalanma hissi, çarpıntı ve sindirim sistemi problemleri sayılabilir. Potasyum ayrıca sağlık problemlerini engellemek için de gereklidir.

Vücutta sıvı ve elektrolit dengesini sağlamak için potasyum açısından zengin gıdalar tüketmelisiniz.

Potasyum Açısından Zengin Besinler Nelerdir?

Muz

Muzun potasyum açısından zengin olduğu yaygın olarak bilinmektedir. Orta bir boy muzda 422 gram potasyum bulunur ki bu da günlük alınması gereken potasyum oranının %12'i demektir. Atıştırmalık olarak yulaf ve yoğurtla birlikte tüketebilirsiniz. İçinde bulunan potasyumun yanında lif, C ve B6 vitamini, demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum ve çinko içerir.

Muzun faydası saymakla bitmez. Düzenli tüketimi bağırsakların iyi çalışmasını sağladığı gibi kalp sağlığına iyi gelir, anemiyi geçirir, tansiyonu düşürür, ülsere iyi gelir, mide ekşimesini azaltır ve cilde de iyi gelir.

Ispanak

Çoğu yeşil sebze potasyum açısından zengindir ancak ıspanağın yeri ayrıdır. Yalnızca 1 bardak haşlanmış ıspanakta yaklaşık olarak 839 miligram potasyum bulunur ki bu oran günlük alınması gereken potasyum oranının %24'üne eşittir. Ispanağı; salatalarınıza, sebze suları ve detoks sularınıza ekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra ıspanak çorba ve omlete de eklenebilir.  Ispanak potasyum dışında içinde bolca kalsiyum, A ve K vitamini, diyet lifi, demir, magnezyum, mangenez, fosfor, çinko, protein, selenyum, bakır ve nitrat bulundurur. Bunun dışında bu tür yeşi yapraklı sebzeler su açısından zengin olup az kalorilidir.

Ispanak tüketimi kandaki glükoz seviyesini düzenlemesi, kanser riskini azaltması, tansiyonu düşürmesi, kemik sağlığına iyi gelmesi, astım hastalığı riskini düşürmesi, anemiye iyi gelmesi, iltihabı azaltması, gözleri ilerleyen yaş ile ilgili problemlerin yaşanması ve daha birçok birçok yararıyla bulunmaz nimettir.

Kuru Kayısı

Şeftali, kuru erik, incir ve kuru üzüm gibi tüm kurutulmuş meyveler büyük potasyum kaynaklarıdır. Ancak, kuru kayısı özellikle potasyum açısından zengindir ki yarım bardak kuru kayısı da yaklaşık 755 mg potasyum bulunmaktadır ki bu oran günlük alınması gereken potasyum oranının %22'sine eşittir. Kayısıda potasyum dışında V ve C vitamini gibi birçok antioksidan bulunur. Bunun dışında çinko, lif, kalsiyum,demir, magnezyum ve fosfor bulunur.

Kuru kayısının faydaları arasında gözlere iyi gelmesi, iltihapla savaşması, tansiyonu düşürmesi, bağışıklığı geliştirmesi, kolesterolü düşürmesi ve cilt, diş,iskelet ve yumuşak doku için faydalı olması sayılabilir.

Kuru Fasülye

Kuru fasülye de potasyum açısından zengin olduğu bilinen bir diğer besin olup yarım bardakta yaklaşık 502 mg potasyum bulundurmaktadır ki bu oran günlük ihtiyacın %15'ine tekabül etmektedir. Kuru fasülye aynı zamanda, lif, folat, demir, magnezyum, mangenez, çinko, fosfor B1 vitamini gibi bileşikler açısından zengindir. Diğer faydaları arasında çok az yağ bulundurması ve kolesterol içermesi sayılabilir.

Kuru fasulyeyi beslenme düzeninize ekleyerek yemeklerden sonra kan şekerinizi düşürür, kalp krizi riskini azaltır, kolesterol seviyesini düşürür, enerji verir, hafızayı güçkendirir, hazımsızlık ve divertikülit ve iritabl bağırsak sendromu gibi yaygın sindirim problemlerini engeller.

Fırında Patates

Fırınlanmış patates de potasyum açısından zengindir. 1 orta boy fırınlanmış patateste günlük potasyum ihtiyacının %27'sini karşılayan yaklaşık 950 mg potasyum bulunur. Düşük kalorili olmasıyla, potasyum alımını arttıran iyi bir seçenektir.

Avokado

1 olgun avokadoda yaklaşık olarak 975 miligram potasyum bulunur ve günlük potasyum ihtiyacının %30'una denk gelmektedir. Bu besin kalp dostu yağlara sahip olmasının yanı sıra diyet, potasyum, B ve K vitamini, çinko,demir, fosfor, protein ve folat içerir.

Avokado; eklem yangısı belirtilerini dindirmesi, bazı kanser türleri riskini azaltması, kolesterol seviyesini düşürmesi, gözlere iyi gelmesi, kalp sağlığını koruması, kilo vermeyi kolaylaştırması, kan şekerini düzenlemesi ve sindirimi kolaylaştırması ile bilinen yararlı bir besindir. Aynı zamanda cildin elastiklikliğini koruyan kolahen üretimini de arttırır.

Kurutulmuş Domates

Kurutulmuş domates de potasyum açısından oldukça faydalıdır. Aslında 1 bardak kurutulmuş domateste yaklaşık 1800 mg potasyum bulunur ki bu oran günlük potasyum ihtiyacının %40'ına tekabül etmektedir. İsterseniz tuz ekleyebilirsiniz.

Kurutulmuş domates potasyum dışında; A, C, K vitaminleri, tihamin, riboflavin, protein, demir ve lif içerir.

Kurutulmuş domates tüketmek sindirim ve bağışıklık sistemi için oldukça faydalıdır. Cilt ve kalp sağlığı için de faydalı olmasının yanı sıra kanser riskini azaltıp anemiyi önler.

Potasyum Eksikliği Düşüklüğü Belirtileri Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT