29 Mayıs 2020, Cuma 02:36

PPD Testi 20 mm Çıktı Ne Demek PDD Testi Nerede Yapılır Aç Karnına mı?

PPD Testi 20 mm Çıktı Ne Demek PDD Testi Nerede Yapılır Aç Karnına mı?

PDD Testi Sonucu Kaç mm Olmalı PPD Testi Pozitif Nedir PPD Testine Su Değerse Ne Olur, PDD Testinden Sonra Banyo Ne Zaman Yapılır?

Genellikle verem savaş dispanserlerinde yapılan PPD testi; kişide tüberküloz olup olmadığını gösteren bir tür deri testidir. Tüberküloz; genellikle akciğerlerde mycobakterum bakterisi sebepli oluşan ciddi bir enfeksiyondur. Bu bakteri; tüberkülozlu kişinin olduğu ortama yayılan hava solunduğunda bulaşır. Bu bakteri vücutta yıllarca pasif şekilde yaşayabilir.  

Tüberküloz; kolayca yayılabilen bir hastalık olup genellikle akciğerleri etkilemektedir. Vücuda giren bu bakteri akciğerlerde yıllarca pasif olarak varlığını sürdürebilir. Bu durum ise latent tüberküloz olarak adlandırılır.

Tüberküloz Belirtileri Nelerdir?

Bağışıklık sistemi güçsüzleştiğinde bu vücuttaki tüberküloz aktif hale gelir. Bu durumda ise görülebilecek belirtiler şunlardır:

 1. Ateş
 2. Kilo kaybı
 3. Öksürük
 4. Gece terlemeleri
 5. Eğer tüberküloz tedavisinde kullanılan antibiyotikler etki göstermezse, bu durum ilaca dirençli tüberküloz olarak adlandırılır. Bu problem de dünyada Güneydoğu Asya ve Afrika dahil  birçok bölgede yaşanan ciddi bir sağlık problemidir.
 6. Eğer tüberküloz vücudu enfekte ederse, vücutta saflaştırılmış protein türev gibi bazı bakteri maddelerine karşı ekstradan hassasiyet oluşur. PPD testi vücuttaki mevcut hassasiyeti kontrol eder. Bu sayede kişide tüberküloz olup olmadığı belli olur.

Kimler PPD Deri Testi Yaptırmalı?

Tüberküloz oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Dünya sağlık örgütü (WHO) dünyada en öldürücü hastalığın AIDS’den sonra tüberkülozun ikinci sırada yer aldığını bildirmiştir.

PPD testi; kişi sağlık alanında çalışıyorsa yapılmalıdır. Sağlık çalışanları düzenli olarak tüberküloz kontrolü yaptırmalıdır.

PPD Testi şu durumlarda yapılmalıdır:

Çevrede tüberküloz insanlar bulunduğu durumlarda

Steroidler veya kanser, HIV veya AIDS gibi bazı hastalıklar sebepli bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda

PPD Testi Nasıl Yapılır?

 1. İlk olarak doktor iç kol yüzeyini alkol ile temizler  ve sonra hastaya PPD içeren bir iğne vurulur. Bu esnada biraz acı hiisedilebilir. PPD testi sonrasında kolda yumru veya hafif bir hat oluşabilir. Ancak bu da birkaç saat içinde geçecektir.
 2. PPD testi sonrası 48 ila 72 saat sonra mutlaka doktora tekrar gidilmelidir. Doktor; iğne yapılan alanda vücudun herhangi bir reaksiyon gösterip göstermediği incelenir.
 3. Eğer önceden PPD test sonucu pozitif çıktıysa ve önceden PPD testi olunduysa, kolda ciddi kızarıklık ve şişlik oluşma riski az da olsa vardır.
 4. PPD testinin uygulandığı bölgeye 48-72 saat su değdirilmez, kaşınmaz. PPD testi özel ve devlet hastanelerinde yapılabilir. 2-3 gün banyo yapmak yasaktır.

PPD Testi Normal Sonuçları

PDD testi sonucunda; Negatif bir reaksiyon olması kişinin tüberküloza neden olan bakterilerle hiç enfekte olmadığı anlamına gelir. Yani negatif sonuç tüberküloz olmadığınızı gösterir.

Negatif reaksiyon ise kolda hiçbir şişlik ve kızarıklık görülmediğinde anlaşılır. Bu ölçüm çocuk, HIV'li kişi ve diğer yüksek riskli gruplar için farklıdır.

Pozitif sonuç ise tüberküloz olduğunuzu gösterir.

PPD deri testi mükemmel bir tarama testi değildir. Tüberküloza neden olan bakterilerle enfekte olmuş bazı kişilerde reaksiyon göstermeyebilir. Ayrıca, bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklar veya ilaçlar yanlış negatif sonuçlara neden olabilir.

PPD Deri Testi Anormal Sonuçları

PPD enjeksiyonu alınan bölgede deri alanı şişmediğinden veya enjeksiyondan 48 ila 72 saat sonra hafifçe şişmişse, test sonuçları negatif çıkmış demektir. Negatif bir sonuç, kişinin büyük ihtimalle tüberküloza neden olan bakterilerle enfekte olmadığı anlamına gelir

Anormal (pozitif) bir sonuç, kişinin tüberküloza neden olan bakterilerle enfekte olduğu anlamına gelir. Hastalığın oluşma riskini azaltmak için tedaviye ihtiysç olabilir (hastalığın reaktivasyonu). Pozitif bir PPD testi, her zaman kişinin aktif tüberküloza sahip olduğu anlamına gelmez. Aktif hastalık olup olmadığını kontrol etmek için daha fazla test yapılmalıdır.

Az reaksiyon (enjeksiyon bölgesinde 5 mm şişlik) şu kişilerde pozitif kabul edilir:

 1. AIDS’li kişilerde
 2. Organ nakli olan kişilerde
 3. Bağışıklık sistemi baskılanyan ilaç kullanan veya streoid tedavisi (1 ay her gün 15 mg prednisone ilacı kullanmak) alan kişilerde
 4. Aktif tüberküloz bakterisine sahip olan kişilerle yakın temas eden kişilerde
 5. Göğüs röntgeninde geçmiş tüberküloz görünen kişilerde

Büyük reaksiyon( PDD 10 mm ila 20 mm şişlik) şu kişilerde görülebilir;

 1. Geçmiş 2 yılda negatif test sonucu alan kişiler
 2. Şeker hastalığı,böbrek yetmezliği ve aktif tüberküloz riskini arttıran diğer hastalıklar
 3. Sağlık görevlileri
 4. Enjekte ilaç kullananlar
 5. 4 yaşından küçük çocuklar
 6. Geçtiğimiz 5 yıl içinde yüksek tüberküloz oranına sahip bir ülkeden göç eden göçmenler
 7. Yüksek riskli erişkinlere maruz kalan bebekler, çocuklar veya ergenler
 8. Hapishaneler, huzurevleri ve barınaklar gibi belirli grup yaşam ortamları çalışanları

Bilinen tüberküloz riski olmayan kişilerde, bölgede 15 mm veya daha fazla şişlik oluşması pozitif reaksiyona işaret etmektedir.

Daha önce PPD testi pozitif çıkan ve tekrar test yaptıran kişilerde ciddi kızarıklık ve şiş oluşma riski çok azdır. Bu reaksiyon, daha önce test olmayan kişilerde de ortaya çıkabilir.

PDD testinin aç karnına mı yoksa tok karnına mı olacağı hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Yanlış Pozitif ve Yanlış Negatif Sonuçları

Tüberküloza karşı bacillus Calmette-Guérin (BCG) aşısı olan kişiler PPD testi olduklarında yanlış pozitif reaksiyon gösterebilirler. ABD dışında tüberküloz görülme ihtimali yaygın olan bazı ülkelerde BCG aşısı yapılmaktadır.

Doktor bu durumda; akciğer grafisi, BT taraması ve akciğerlerde aktif tüberkülozu doğrulayan balgam testi ile pozitif sonuçlara ulaşacaktır.

PPD deri testi her zaman doğru sonuç vermez. Bazı durumlarda tüberküloza neden olan bakterilerle enfekte olan bazı kişilerde PPD testi sonucunda herhangi bir reaksiyon gözlenmez. Bağışıklık sistemini zayıflatan steroidler ve kemoterapi gibi kanser ilaçları kullanmak da PPD testinde yanlış negatif sonuçlara neden olabilir.

PPD Testi Yan Etkileri

PPD testi; genellikle güvenli kabul görmesine rağmen, bazı kişiler testte kullanılan antijenlere ciddi şekilde reaksiyon sonucu enjeksiyon alanında şişlik ve ağrı yaşanabilir. Eğer böyle reaksiyonlarla karşılaşılırsa hemen doktora başvurulmalıdır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. Sevim

  Ben korkuyorum
  Fghhh

 
 
KAPAT