21 Haziran 2021, Pazartesi 12:25

Priapizm Hastalığı Sürekli Ereksiyon Hali Neden Olur Nasıl Geçer

Priapizm Hastalığı Sürekli Ereksiyon Hali Neden Olur Nasıl Geçer

Priapizm, cinsel uyarı veya psikolojik uyarımla tetiklenmeyen penisin uzun süreli ereksiyonudur. Bu istenmeyen ereksiyon bazen ağrılı bazen ağrısız olarak dört saatten uzun sürer. Genellikle 5 ila 10 ve 20 ila 50 yaşlar arasındaki erkeklerde daha yaygın görülür. Ağrılı ve dört saatten uzun süren ereksiyon durumunda en yakın acil servise gitmeli, üroloji uzmanı tarafından priapzimin altında yatan nedene bağlı olarak tedavi edilmelidir. Eğer priapizme hemen müdahale edilmez ise kalıcı olarak ereksiyon (erektil disfonksiyon) veya peniste skarlaşmaya neden olabilir.

Priapizm Nedir?

Normal bir penis ereksiyonu cinsel uyarı veya cinsel zevkten birkaç dakika sonra kaybolur. Penis ereksiyon esnasında kanla dolar ve sertleşir. Cinsel uyarı bittikten sonra kan akışı düşer ve penis eski sarkık haline geri döner. Pripapizmde ise cinsel uyarı veya psikolojik uyarı olmasa bile uzun ve ağrılı bir ereksiyon gerçekleşir. Düşük akımlı priapizimde ağrı oluşmazken yüksek akışlı priapizimde ağrı meydana gelir.  Uzun kalıcı ereksiyon ilk başlarda birkaç dakika sürerken, ilerleyen zamanlarda daha uzun sürebilir. Priapizm dört saatten fazla sürerse mutlaka acil tıbbi yardım alınmalıdır.

Priapizm Nedenleri Nelerdir?

Priapizmin altında yatan neden genellikle belirlenemez, ancak bazı sebepleri şunlardır;

Orak Hücreli Anemi;

 Priapizmin altında yatan nedenlerden biri orak hücreli anemi yani kalıtsal kan hastalığıdır. Orak hücreli anemin hastalığında normalde yuvarlak olması gerekene kan hücreleri, hilal şeklindedir. Hal böyle olunca hilal şeklindeki kan hücreleri içi içe geçer ve kan damarlarını tıkaması sonucu priapizm meydana gelir.

Reçeteli veya Reçetesiz Kullanılan İlaçlar;

Ereksiyon olamama şikayetinden dolayı ereksiyonu sağlayan enjeksiyon ilaçlar, antidepresanlar, antikoagülanlar, uyku ilaçları,cinsel uyarıcı ilaçları, ruh sağlığı veya depresyon nedeniyle kullanılan ilaçlar priapzime neden olabilir.

Kanama pıhtılaşma bozuklukları, orak hücre anemi, lösemi gibi hastalıklarda kullanılan bazı ilaçların komplikasyonu sonucunda uzun süre ağrılı ereksiyon yani priapizm gerçekleşebilir.

Travma;

Genital bölgenin ve omurilik bölgesinin kaza veya hasar sonucu ya da penise yakın bölgeden vurma sonucu travma yaşamasıyla sonuçlanan priapizm gerçekleşir.

Karbon monoksit zehirlenmesi;

Havada çok fazla karbon monoksit mevcut olduğunda, vücut kırmızı kan hücrelerindeki oksijeni karbon monoksit ile değiştirir ve kan dolaşımında karbon monoksit oluşur. Karbon monoksit zehirlenmesi, priapizme neden olabilir.

Madde kullanımı;

Uyuşturucu, kokain ya da marihuana gibi madde kullanmak pripzme yol açmaktadır.

Kanser;

Priapizim penisin kan dolaşımını etkileyen herhangi bir rahatsızlık sonucunda da ortaya çıkabilir. Bu nedenle doktora görünmeli, priapizmin altında yatanın nedeninin kanser olup olmadığını öğrenmelidir.

Priapizm Nasıl Teşhis Edilir?

Uzun ve ağrılı ereksiyon geçiren kimse şikayetleri doğrultusunda doktora gider. Doktor genital bölgenin muayenesi yapar ve hangi belirtileri yaşadığınıza dair bilgi ister. Tıbbi geçmişiniz hakkında birtakım sorular sorar. Priapzim yüksek akışlı ve düşük akımlı olmak üzere iki çeşit olduğundan doktorunuz hangisi olup olmadığını öğrenmek için bazı tetkikler ister. Kan gaz ölçümü, toksikoloji testi, kan testleri isteyebilir yahut penis akışını ölçmek için ultrason kullanabilir. Tetkikler sonucunda priapizmin türüne göre tedavi yöntemi uygulanır. 

Priapizm Nasıl Tedavi Edilir?

Priapizm tedavisinde ağrılı ve uzun süren ereksiyon durumunu ortadan kaldırılır. Priapizm tedavisi şiringra ile penisteki fazla kanın boşaltılmasıyla yapılabilir. Fenilefrin gibi ilaçlar penise enjekte edilerek tedavi gerçekleşebilir. Eğer priapizme uygulanan tedavilerin hiçbirinden olumlu cevap alınmaz ise penise kan akışına yardımcı olmak için ameliyat yapılabilir.

Praipzimin bazı tedavileri şunlardır;

Yükse kakımlı priapizm de penis ve testis torbası ile makat arasındaki perine bölgesine buz paketleri ile soğuk tedavi uygulanır. Bu tedavinin sonucunda istem dışı ereksiyon hali son bulur ve peniste meydana gelen şişlik azalır. Bunun için buzluktan buz küplerini çıkarın temiz bir beze sarıp penise tutun.

Travma sonucu priapzimi vakalarında, penise kan taşıyan damarlar yırtılır ve yırtılan damarlar bağlanarak tedavi edilir.

Priapizmi tedavi yöntemlerinden biri penis içine intrakavernöz enjeksiyon iğnesi enjekte edilir. Bu iğnenin içindeki ilaç, penise kan taşıyan damarları daraltarak, kan akımının yoğunluğunu ve erksiyonu azaltır, penisteki şişliği indirir.

Priapzimin bir diğer tedavi yöntemi ise penisteki bozulan kan dolaşımını tekrar eski haline dönmesi için cerrahi yöntemle yeni bir yol oluşturulur.

Priapzim vakasında bir diğer tedavi yöntemi ise penisi uyuşturduktan sonra penisin içine sokulan iğne ile biriken kanı boşaltılmasıdır. Bu sayede penisteki kan dolaşımı eski haline döner, ereksiyon azalır ve penisteki şişlik iner.

Priapizm Çeşitleri Nelerdir?

İki türlü priapizm vardır;

 İskemik priapizm (düşük akımlı): Ereksiyon esnasında peniste biriken kanın gitmemesi sonucunda ortaya çıkan ağrılı ereksiyondur. Belirtileri şunlardır;

  • Ereksiyon 4 saatten fazla sürer.
  • Zaman ilerledikçe penis ağrısının şiddetlenmesi
  • Cinsel uyarıyla ilgisi olmayan bir ereksiyon
  • Penis şaftı serttir, penis ucu yumuşaktır.

(Ereksiyon ağrıya neden olduğunda mutlaka doktora gitmeli acil tıbbi yardım almanız gerekir.)

İskemik olmayan priapizm (yüksek akımlı): Ereksiyon anında penisin içine kan dolar, ereksiyon bitince kanın boşalması gerekir. Ancak kanın penisten gitmemesi sonucunda iskemik olmayan priapizm gerçekleşir. Ağrısı iskemik priapizme göre daha azdır. Belirtileri şunlardır;

  • 4 saatten fazal süren ereksiyon
  • Cinsel ilgiyle veya cinsel uyarıyla meydana gelmeyen ereksiyon
  • Penis şaftı diktir ve penis tamamen sert değildir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT