Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Prof. Dr. Bülent Tıraş, tüp bebek fiyatları hakkında bilgi verdi

Mavikadin>Sağlık>Prof. Dr. Bülent Tıraş, tüp bebek fiyatları hakkında bilgi verdi

Tüp bebek tedavisi, bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu yardımcı üreme tekniklerinden bir tanesidir. Bu tedavi sayesinde doğal yolla gebelik elde edemeyen pek çok çift bebek sahibi olabilmektedir.

Prof. Dr. Bülent Tıraş, tüp bebek fiyatları hakkında bilgi verdi

Tüp Bebek Fiyatları 2022

Tüp bebek tedavisi, bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu yardımcı üreme tekniklerinden bir tanesidir. Bu tedavi sayesinde doğal yolla gebelik elde edemeyen pek çok çift bebek sahibi olabilmektedir.
Tüp bebek tedavisinde kadının yumurtalıklarından yumurtalar toplanmakta ve erkekten alınan sperm ile laboratuvar ortamında bir araya gelmeleri sağlanarak döllenme süreci başlatılmaktadır. Döllenen yumurtanın embriyo haline gelmesiyle birlikte embriyo transferi işlemi yapılarak hamileliğin gerçekleşmesi beklenmektedir.

Çeşitli aşamalardan oluşan ve kısırlığın nedenine ve kişinin ihtiyacına göre farklı ilaçların kullanıldığı tüp bebek tedavisinde fiyatların neye göre belirlendiği ve ortalama fiyatların ne kadar olduğu hakkında bilgi sahibi olmak için bu yazıyı okuyabilirsiniz.
Prof. Dr. Bülent Tıraş, tüp bebek fiyatları hakkında bilgi verdi
Tüp Bebek Fiyatları Ne Kadar?

Tüp bebek tedavisi söz konusu olduğunda çiftlerin en çok merak ettiği konuların başında tedavinin fiyatı gelmektedir. Tedavi için ödenecek ücret üzerinde çeşitli faktörler etkili olduğu için herkes için tek bir fiyat vermek zordur.
Tüp bebek tedavisinin ücretini etkileyen faktörlerden bazıları şunlardır:
Mikroenjeksiyon ve embriyo tıraşlama gibi ek yöntemlere ihtiyaç duyulup duyulmadığı
Tüp bebek öncesi yapılan kısırlık testleri
Fazla embriyoların dondurulması
Kısırlık ilaçları
Gebelik testi
Ultrason ve kan testleri
Dondurulan embriyolar için ödenen yıllık ücretler
Döngü sayısı

Tüp Bebek Tedavisi Maliyeti

Tüp bebek tedavisi tek aşamada gerçekleşmediği için tedavinin maliyeti, çiftlerin ihtiyaçlarına göre farklılık gösterebilir. Süreç hakkında kısaca bilgi sahibi olmak için tüp bebek tedavisindeki aşamalara ve bunların ortalama maliyetlerine aşağıda göz atabilirsiniz.

1. aşama: Doğal adet döngüsünün değiştirilmesi

Tüp bebek tedavisinde kullanacağınız ilaçlar, adet döngünüzün doğal seyrini değiştirecek ve bu sayede tedavinin bir sonraki aşamasının daha etkili olmasına yardımcı olacaktır. İki hafta kadar sürmesi planlanan bu aşamada kendinize günlük olarak ilaç enjekte etmeniz gerekecektir.

Tüp bebek tedavisindeki ilaçlarda kullanılması gereken doz, kişiye özel olarak belirlenmektedir. Bu da elbette tedavinin maliyetini etkileyecektir. Örneğin, tüp bebekte kullanılan ilaçlardan biri olan GONAL-f’nin fiyatı 2022 için yaklaşık olarak 1000 TL
olmakta ve ilaç için ödenecek ücret, kullanılan doza göre değişiklik göstermektedir. 

Detaylı bilgi için "tüp bebek fiyatları 2022" başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

2. aşama: Yumurtalıkların daha fazla yumurta üretmesi

Doğal adet döngünüze müdahale edildikten sonra FSH adı verilen hormonu almanız sağlanır. FSH, yumurtalıkların ürettiği yumurta sayısının artmasını sağlar. Bu sayede döllenme için daha fazla yumurta toplanabilir. Daha fazla yumurtanın toplanmasıyla birlikte daha fazla embriyo elde edilerek tedavinin başarı şansının artması sağlanabilir. 

Tüp bebek tedavisinde FSH olarak genelde Elonva adı verilen enjeksiyon kullanılabilmekte ve bu ilacın maliyeti 2022 yılı için 4000 ila 5000 TL arasında olmaktadır. Yani bu aşamada tek bir enjeksiyon nedeniyle tedavinin maliyeti önemli ölçüde artmaktadır.

3. aşama: Sürecin kontrolü

Tüp bebek tedavisi gördüğünüz klinik, tedavi süreciniz boyunca durumunuzu takip edecektir. Bu süreçte ultrason kontrolü ya da kan testi yapılması gerekebilir. 
Bu aşamadan sonra yumurtaların toplanmasına geçmeden önce hCG adı verilen enjeksiyon ile yumurtaların olgunlaşması sağlanmaktadır. Çatlatma iğnesi adı da verilen hCG enjeksiyonunu ile diğer enjeksiyonların maliyeti ise 2022 yılı için yaklaşık olarak 3000 ila 4000 TL’yi bulabilmektedir.

4. aşama: Yumurtaların toplanması

Yumurta toplama aşamasında ince bir iğne kullanılarak yumurtalıklardan yumurtalar toplanır. Bu prosedür yaklaşık 15-20 dakika sürmektedir. Yumurtalar toplandıktan sonra karında hafif kramplar ya da hafif vajinal kanama görülebilir.

5. aşama: Yumurtaların döllenmesi

Önceki aşamada toplanan yumurtalar, laboratuvar ortamında erkekten alınan spermler ile bir araya getirilir. Bazı durumlarda tek bir spermin alınarak yumurtaya enjekte edilmesi gerekebileceği için tüp bebek tedavisinin bu aşamasındaki maliyet artabilir.
Döllenen yumurtaların 3 ila 5 gün gelişmeleri beklendikten sonra transfer için uygun embriyolar seçilir. Bu sırada rahmin embriyoya uygun hale gelmesi için kadının tedavi için belirlenen ilaçları bu aşamada kullanması gerekir.

6. aşama: Embriyo transferi

Embriyolar hazır hale geldikten sonra kateter yardımıyla vajinadan geçilerek rahme yerleştirilir. Transfer edilecek embriyo sayısı, kadının yaşına göre belirlenecek olup fazla olan embriyolar, gelecekte başka bir tüp bebek tedavisinde kullanılmak üzere saklanabilir.

Ülkemizde yapılan tüp bebek tedavilerinde ortalama maliyetler 15-17 bin TL arası olmakla beraber bu ücrete ilaçlar dahil değildir. Bununla birlikte Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve hükümet politikaları sayesinde ilaçların fiyatları, diğer pek çok ülkeye göre daha uygun olmaktadır.

15-17 bin TL’lik tüp bebek tedavisi maliyetine tedavi sırasında başvurulacak ek tedavi yöntemleri de eklenebileceği için tedavi için bir merkeze gittiğinizde daha yüksek bir ücretle karşılaşmanız mümkündür. Ayrıca tedavide kullanılan ilaç dozları da kişiden kişiye farklılık gösterdiği için ilaçlar için ödenmesi gereken ücretlerin artmasıyla birlikte tedavi ücretinde de doğal olarak bir artış meydana gelecektir.

Tüp bebek tedavisinde tek bir döngü başarısız olursa tekrar tedavi görmeniz gerekebileceği için maliyetlerin tekrar baştan hesaplanması gerekecek ve sıfırdan ödeme yapmanız gerekecektir. Ayrıca embriyo dondurma gibi yöntemlerin ücreti tedaviye dahil olmadığı için bunlar için ayrıca ödeme yapmanız gerekecektir.

Özet Olarak

Tüp bebek tedavisi, doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin bebek sahibi olmaları için en sık kullanılan yardımcı üreme tekniklerinden biridir. Bu sürecin başarılı ve sorunsuz geçmesi için kendinize en uygun tüp bebek merkezini seçmeniz önemlidir.

Tüp bebek tedavisi için ödenen fiyatlar, kısırlığa neden olan soruna göre kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için tedaviden önce fiyatlar konusunda önyargılı olmak yerine güvendiğiniz bir merkeze başvurmanız ve tedavi seçenekleriniz hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Bu sayede bebek sahibi olmak için başvurabileceğiniz seçenekleri öğrenebilir ve bu konuda gerekli adımları atabilirsiniz.


Editör : Faruk Arvas
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...