2022-11-26 11:50:00 | Son Güncelleme : 2022-11-26 17:26:39

Prof. Dr. Oğuz Özyaral’dan etkili tarif: 5 günde diş tartarını temizliyor! İşte kanıtlanmış ceviz kabuğu yöntemi

Sağlıklı ve güzel görünen dişler hepimizin hayali. Ama ne yazık ki diş taşları, önümüzdeki en büyük engel. Diş taşlarından korunmak isteyenler evde uygulanabilecek alternatif yöntemleri araştırıyor. Peki, ağız sağlığını tehdit eden diş tartarından kurtulmak mümkün mü? Doğal yolla tartar nasıl temizlenir? Detaylar haberimizde…

Ceviz kabuğu antibakteriyel özelliği sayesinde dişteki tartar ve plaktan kurtulmanın en etkili ve doğal yöntemidir.
Ceviz kabuğu antibakteriyel özelliği sayesinde dişteki tartar ve plaktan kurtulmanın en etkili ve doğal yöntemidir.

Yemek kalıntılarının birikmesi, aşırı çay-kahve tüketimi, bakteriler ve diş bakımının ihmal edilmesi gibi nedenler ağız içinde zamanla tartar oluşumuna yol açar. Gülüşümüze gölge düşüren diş taşları, dişlerin sarımsı ve kahverengi bir renkle kötü görünmesine neden oluyor. Doğru ağız hijyeni sağlamanın ve düzenli olarak diş hekimini ziyaret etmenin yanı sıra bazı doğal çözümlerle de tartar temizlemek mümkün. Koruyucu Sağlık Uzmanı Prof.Dr. Oğuz Özyaral’ın, ceviz kabuğu ve 1 bardak su ile 5 günde etki gösterecek tarifini sizler için derledik.

CEVİZ KABUĞU DİŞTEKİ TARTARLARI TEMİZLİYOR

Cevizin içeriğinde juglon denilen doğal antiseptik sayesinde diş etlerimizi doğal yöntemle koruyabileceğimizi belirten Prof. Dr. Oğuz Özyaral'ın sosyal medyada paylaştığı diş tartarı temizleme tarifi şöyle:

Gerekli malzemeler:

 • 14-15 adet kırılmış ceviz kabuğu
 • 2 su bardağı su

Hazırlanışı:

 1. Bir avuç dolusu cevizin iç zarlarını ve kabuklarını karbonatlı sirkeli suda bekletin. Ardından yıkayın.
 2. 15 adet kırılmış ceviz kabuğunu ve iç zarını, 2 bardak su ile koyu bir renk alana kadar yaklaşık 10 dakika kaynatın.
 3. Kabuklar kaynadıktan sonra, çay demler gibi 5 dakika dinlendirin. (Kabukları fazla kaynatma ve 5 dakikadan fazla dinlendirme, tadının acılaşmasına neden olur.)
 4. Dinlendirmenin ardından karışımı temiz bir şişenin içerisine süzün.
 5. Etkisini arttırmak için içerisine elma sirkesi ve kullanılacağı zamanda kullanılacak kısmın içerisine karbonat ekleyin.

DİŞLERDEKİ TARTARA 5 GÜN İÇERİSİNDE ETKİ EDİYOR

Prof.Dr. Özyaral dişlerdeki tartarın çözülmesini sağlayacak karışımın 5 gün içerisinde etkisini göstereceğini belirtti. Uygulanışı şöyle:

 • Öncelikle dişlerinizi diş macunuyla fırçalayın.
 • Sonra ceviz kabuğu ve zarından elde ettiğiniz bu karışımla yeniden dişlerinizi fırçalayın.
 • Karışımın diş yüzeyinde oluşturduğu koyu rengi gidermek için tekrardan diş macununuzla fırçalama yapmanız gerekecek.
 • Karışımı buzdolabında 6 gün muhafaza edebilirsiniz.
 • Ceviz kabuğu karışımını günde en fazla 2 sefer kullanabilirsiniz.
 • Başladığınız günden itibaren 5-6 gün içerisinde etkisini görebilirsiniz. Bir haftalık kürlerle ayda 1 kez bu uygulamayı yaptığınızda yeniden bir tartar oluşumunu önlemiş̧ olacaksınız.

SAĞLIK AĞIZDA BAŞLAR

İçinde juglon oluşan bu koyu renkli sıvının özellikle, diş etleriyle diş arasında kalan bölgedeki tartarların çözülmesine destek sağlayacağını bildiren Prof. Dr. Oğuz Özyaral ‘Böylelikle hem ağız ve diş sağlığımızı koruruz hem de çevre adında Sıfır Atık projesini desteklemiş oluruz.’ diye ekledi.

Bu tarif yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavinin yerini alması amaçlanmamıştır. Her insan farklıdır ve çeşitli bitkilere farklı tepkiler verebilir. Ciddi tıbbi durumları kendi başınızatedavi etmek için asla evde bir takım karışımlar hazırlayıp, kullanmayın.

BUZDOLABINDA 6 GÜN SAKLANABİLİR

Hazırlanan karışımın buzdolabında 6-7 gün süreyle muhafaza edilebileceğini söyleyen Prof. Dr. Özyaral, “Bu sıvıyı günde 2 sefer kullanabiliriz. Yaklaşık 1 dakika dişlerinizi fırçalayabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

DİŞ TAŞI NEDEN OLUR?

Diş taşı ya da diğer adıyla tartar, diş etinden başlayarak dişin yüzeyini kaplayan sert bir tabaka oluşturur. Ağız içindeki bakteriler, süt, meyve suyu, asitli içecekler, meyve gibi şekerli ya da nişastalı yiyeceklerle karşılaştığında ve uzun süre temizlenmediğinde plak oluşumuna neden olur. Diş bakımı ihmal edildiğinde plaklar sertleşerek tartar (diş taşı) haline gelir.

Dişlerde tartar oluşumunun temel nedeni kötü yahut yetersiz diş hijyenidir. Bununla birlikte alkol, sigara, aşırı çay, kahve tüketimi gibi bazı alışkanlıklar da tartar oluşumuna neden olur. Diş kusurları olan kişiler, diş plağını doğru şekilde çıkarmakta daha fazla zorluk çekeceklerinden, tartar birikimine daha yatkındır. Diş ipi kullanmama, diş fırçalama alışkanlığı edinmeme gibi nedenlerden dolayı, dişlerde zamanla tartar oluşur.

Mavi Kadın