Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Prof. Dr. Özyaral paylaştı: Hurmayla süt bir araya geldiğinde şifa dağıtıyor! Kansızlığı gideriyor, kronik öksürüğe son veriyor

Mavikadin>Sağlık>Prof. Dr. Özyaral paylaştı: Hurmayla süt bir araya geldiğinde şifa dağıtıyor! Kansızlığı gideriyor, kronik öksürüğe son veriyor

Hurma yüksek oranda demir içeren bir besin. Süt ise demir yönünden fakir, bu nedenle hurma ve süt birleştiğinde iyi bir besin takviyesi ortaya çıkar. Peki, hurma ve süt ikilisinin faydaları neler? Süt hurma püresi nasıl hazırlanır? Detaylar haberimizde…

Hurma ve süt karışımı vücuda enerji vermek, dayanıklılığı arttırmak ve halsizlikle mücadele etmek için de tercih edilir.
Hurma ve süt karışımı vücuda enerji vermek, dayanıklılığı arttırmak ve halsizlikle mücadele etmek için de tercih edilir.

Sağlık Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral sosyal medya hesabında kansızlık, demir eksikliği ve kronik öksürük için mutfaktan gelen bir çözüm önerisi paylaştı. Özyaral’ın paylaştığı sütlü hurma püresi, ılık sütle yarı yarıya seyreltilip günde üç bardak içildiğinde öksürüğü keser. Yalnız süt ve diğer ürünlere alerjisi ile diyabetik olan kişilerin bir uzmana danışmadan sütlü hurma püresi tarifini yapmamaları önerilir.

SÜTLÜ HURMA PÜRESİ NASIL HAZIRLANIR?

Koruyucu Sağlık Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral’ın kansızlık, demir eksikliği ve kronik öksürük için paylaştığı doğal tarif şöyle:

Gerekli malzemeler:

  • 5 adet Mekke hurması
  • 2,5 su bardağı süt
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı

Hazırlanışı:

  • Çekirdekleri alınmış 5 adet hurmayı kaynatılmış sütle ezin.
  • İçerisine tereyağı ekleyip dinlendirin.
  • Elde ettiğiniz karışımdan dörder kaşık kadar yiyebilirsiniz.

Prof. Dr. Özyaral paylaştı: Hurmayla süt bir araya geldiğinde şifa dağıtıyor! Kansızlığı gideriyor, kronik öksürüğe son veriyor

SÜTLÜ HURMA PÜRESİNİN FAYDALARI

Bu sütlü hurma püresi kansızlığı önlemeye yardımcı olduğu gibi öksürüğü de şıp diye keser. Bunun için hazırladığınız hurma püresini ılık sütle yarı yarıya seyreltin ve günde üç bardak için. Düzenli içildiğinde öksürüğünüzün geçtiğini göreceksiniz.

Süt ve diğer ürünlere alerjisi ile diyabetik olan kişilerin bir uzmana danışması önerilir.

HURMA VE SÜT FAYDALARI NELER?

Hurma ve süt ikilisinin faydaları şöyle:

KASLARI GÜÇLENDİRİR

Protein yönünden zengin olan hurma ve süt birleştirilip tüketildiğinde kas ve kemik sağlığını destekler. Bu nedenle genelde antrenman ve egzersiz öncesi tüketilir.

AFRODİZYAK ETKİLİ

Hurmanın afrodizyak etkisi olduğu, cinsel sağlığı, dayanıklılığı ve libidoyu arttırdığı biliniyor. Bunun için hurmaları bir gece sütte bekletin. Ertesi sabah sütlü hurmayı tüketebilirsiniz.

ENERJİ VERİR

Hurma ve süt karışımı vücudun dayanıklılığını arttırır, enerji verir, halsizliği giderir. Bunun için sabahları kahvaltıda karışımı tüketebilirsiniz.

Prof. Dr. Özyaral paylaştı: Hurmayla süt bir araya geldiğinde şifa dağıtıyor! Kansızlığı gideriyor, kronik öksürüğe son veriyor

DEMİR KAYNAĞI

Anemi yani kansızlıkla mücadele için iyi bir destekleyici. Bunun için bir bardak süt ve 3 adet hurmayı robottan geçirerek tüketebilirsiniz.

CİLDİ GÜZELLEŞTİRİR

Süt ve hurma karışımı kan dolaşımını artırarak daha parlak bir cilde kavuşturur. Kırışıklık, sivilce, sivilce lekesi gibi cilt problemleri için oldukça etkili.

SİNDİRİMİ DESTEKLER

Hurma ve süt ikilisi bağırsak yollarını düzenleyen lif içerir. Lif içeriğinin yüksek olması sayesinde sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Kabızlık şikâyetine de şifa olur.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Melike Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...