10 Ağustos 2022, Çarşamba 01:52

Protein Tozu Kaç Kalori Kilo Yapar mı Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Protein Tozu Kaç Kalori Kilo Yapar mı Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Protein tozu; spor yapan kişilerde kas oluşumunu hızlandırmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Protein tozu içinde bolca aminoasit bulunan yumurta,süt ve soya protein içermektedir. Normalde protein sağlık için çok gereklidir. Görevleri arasında,

Protein tozu; spor yapan kişilerde kas oluşumunu hızlandırmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Protein tozu içinde bolca aminoasit bulunan yumurta,süt ve soya protein içermektedir. Normalde protein sağlık için çok gereklidir. Proteinin görevleri arasında, hormon ve enzim üretimi, dokuların onarımı, bağışıklık sistemini desteklemesi ve kas yapma yer almaktadır.

Vücutta spor yaptığında kaslar çalışır ve çalışan kasların olduğu bölgede kas yıkımı meydana gelir.  Tam bu esnada protein tozları devreye girere yani meydana gelen kas yıkımını onarır ve besler. Bu sebeple de spordan sonra protein tozu kullanılır. Bu yolla çalıştırılan bölge üzerinde kas artışı meydana gelir.

Protein Tozu Kilo Aldırır mı?

Protein tozu; genel itibariyle ağırlık çalışan sporcular tarafından kullanılmaktadır. Günlük alınan protein miktarı yetersiz kalırsa protein tozu kullanılır.

Protein tozu; kullanım amacına göre hem kilo aldırır hem de aldırmaz denebilir. Bunun sebebi ise şudur: günlük tüketilen besinler üzerine bir de fazladan protein tozu kullanılırsa bu durumda alınan fazla proteinler yağa dönüşür. Bu da vücutta kilo alımına neden olur. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise kaliteli protein tozu kullanılıp kullanılmadığıdır. Kalitesiz protein tozları içerisinde fazla şeker bulunduğundan vücutta kilo artışına ve sağlığın bozulmasına yol açmaktadır.

Ayrıca kişi düzensiz ve yanlış besleniyorsa, yanlış diyet uyguluyarsa ve protein tozu kullanıyorsa; bu vücutta yağlanmayı arttıracaktır.

Kişi çok az spor yapması durumunda protein tozu kullanımı vücutta kilo artışına yol açacaktır.

Protein tozu; vücut geliştirme amacıyla kas yapmak isteyen sporcular için iyi bir aminoasit kaynağıdır. Protein tozları; kullanılan marka ve içeriğe göre vücutta kilo alımına yol açabilir.

En uygun protein tozu içeriğinde %80 proteinin %20’si karbonhidrat içermelidir. Bu orandan daha yüksek karbonhidrat içermesi vücutta yağ oluşumuna yol açacaktır. İçeriğinde %20’den daha az karbonhidrar içeren protein ürünleri kilo aldırmamaktadır.

Protein Tozları Nasıl Kilo Verdirir?

Protein tozları; uygun şekilde kullanıldığında kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Kişi eğer kilo almak için protein tozu kullanacaksa; günlük aldığı kalori oranını arttırmalıdır. Kişi eğer zayıflamak istiyorsa o zaman günlük aldığı kalori miktarını azaltmalıdır.

Protein tozu kullanıldığında vücutta metobolizmayı hızlandırır. Bu şekilde yağ yakımını hızlandıracağından kişinin kilo vermesine yardımcı olmaktadır.  Protein tozlarında asıl kullanım amacı; kilo vermek değil kas kütlesinin korunması olmalıdır. Bu açıdan protein tozu zayıflamak için tavsiye edilmemektedir.

Protein Tozu Kaç Kaloridir?

Protein tozu 1 ölçü kaşığı (30 gr) 117 kaloridir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Misafir

    Çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook. Güzel

 
 
KAPAT