07 Temmuz 2022, Perşembe 14:20

Püf noktaları ile benmari usulü çikolata eritme resimli anlatım

Püf noktaları ile benmari usulü çikolata eritme resimli anlatım

Ülkemizde özellikle son senelerde ismini sıklıkla duymaya başladığımız benmari usulü pişirme yöntemi, gıdanın pişerken ısıyla direkt olarak temasının olmaması şeklinde tanımlanabilir. Benmari pişirme usulünün en çok kullanıldığı besinlerden biri

Ülkemizde özellikle son senelerde ismini sıklıkla duymaya başladığımız benmari usulü pişirme yöntemi, gıdanın pişerken ısıyla direkt olarak temasının olmaması şeklinde tanımlanabilir. Benmari pişirme usulünün en çok kullanıldığı besinlerden biri şüphesiz ki çikolatadır.

Benmari usulü ismini Fransızca “Marie’nin banyosu” olarak bilinen “Bain Marie” tabirinden almıştır. Marie, çok eski zamanlarda Mısır’da yaşamış olan bir kadındır ve bu kadın altını eritmek için yöntem bulmuş bir kadındır. Dolayısıyla bu pişirme yöntemi ismini Marie’den almıştır. Benmari usulü pişirme yöntemi günümüzde mutfak sektöründe kullanılmaktadır.

Benmari Usulü Ne Demektir?

Benmari usulü pişirme yönteminde asıl amaç besinin doğrudan ateş ile temas ettirilmeden pişirilmesidir. Diğer bir deyişle, bu yöntemde besinler buhar gücüyle ısıtılır veya eritilir. Günümüzde benmari usulü en çok çikolata eritme konusunda karşımıza çıkmaktadır. Bunun için bir cezvede veya tencerede bir miktar su kaynatılır. Bu cezvenin veya tencerenin üzerine cam bir kâse koyulur. Cam kâsenin içine çikolata yahut eritmek istediğimiz yiyecek koyulur.  Kâsenin suya temas etmemesine dikkat edilerek suyun buharı yardımıyla çikolata eritilir. Bu işleme benmari usulü denir.

Benmari Usulü Çikolata Nasıl Eritilir?

Evde yaptığınız kek, kurabiye ve pasta gibi tatlıları benmari usulü erittiğiniz çikolata ile kolaylıkla süsleyebilir ve lezzetini arttırabilirsiniz. Çikolatayı benmari usulü eritmek için şu adımları takip etmelisiniz:

Öncelikle elinizdeki çikolatayı bıçak veya bir rende ile küçük parçalara bölün. Böldüğünüz çikolataların erimesi çok daha basit olacaktır. 

Sonrasında uygun boyutta bir tencerenin yarısını su ile doldurup ocağa alıp ısıtın.

Tenceredeki su kaynadığında içine küçük parçalara böldüğünüz çikolataları aldığınız ısıya dayanıklı kabı dikkatli şekilde koyup oturtun. Ardından ocağın altını kısın.

Kaptaki çikolata kısa bir sürede eriyip sos kıvamına gelecektir, biraz karıştırmanız yeterlidir.

İşte ev yapımı çikolata sosunuz hazır.

Afiyet olsun!

Benmari Usulü Çikolata Eritmenin Püf Noktaları Nelerdir?

  1. Benmari usulünde eritilmek veya pişirilmek istenen çikolata, yağ, sebze ve etler ısıya dayanıklı bir kaba anılır ve sonrasında ateşe direkt olarak temas etmeden yavaş yavaş pişer veya erir. Benmari usulü çikolata eritirken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:
  2. Benmari usulüne başvuracağınız zaman kullanılacak kabın içinde veya karıştıracağınız kaşıkta kesinlikle su olmamalıdır.Şayet bir damla da olsa su girerse karışım katılaşır.
  3. Çikolatayı erittiğiniz kabı tencereye doğru şekilde oturtmanız çok önemlidir. Kasenin için tencereden su sıçramamalıdır. 
  4. Çikolataları koyduğumuz kabın suya değmemesi bir diğer önemli püf noktasıdır.
  5. Benmari usulü çikolata eritirken dikkatli olunması gereken en önemli bir diğer konu ise sürekli karıştırarak çikolatayı yakmamaktır. Çikolatanın önce altta kalan kısımları eriyeceği için erirken sürekli karıştırıyor olmak çikolatayı yakmadan eritmenizi sağlar. Aksi taktirde ısıyı en çok alan kabın altındaki kısımdaki çikolata yanacaktır.  Yanan çikolata katılaşır ve kaba yapışır. Kısacası çikolatanın tamamını eşit şekilde eritmeli ve çok uzun süre ısı aldığı kapta bekletmemelisiniz.
  6. Çikolatayı benmari usulü erittiğiniz süre önemlidir. Unutmayın ki çikolatanın kaynamasını değil erimesini sağlamaya çalışıyorsunuz. Bu yüzden çikolata eridiği an ocaktan almalısınız. Öyle ki eğer çikolatanın tamamını erimediğini düşünüyorsanız bile eriyen çikolatalar karıştırıldığında diğerlerini de kolaylıkla eritecektir. Tam tersi eğer çikolatayı çok fazla bekletirseniz çikolatanın içindeki yağ uçacak ve yapısı bozulacaktır.
  7. Çikolatayı eritip ocaktan aldığınız anda zaman kaybetmeden kullanmanız iyi olacaktır. Eğer kullanmazsanız çikolata olduğu gibi donup kalacaktır.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT