27 Mayıs 2022, Cuma 02:58

Pul Biber Zayıflatırmı? Uzman Diyetisyenler Cevaplıyor

Pul Biber Zayıflatırmı? Uzman Diyetisyenler Cevaplıyor

 (Acı pul biber ve acı zayıflatır mı?) sorumuza Uzman Diyetisyen Nesrin Eriş şu cevabı veriyor:  (Aslında acının iştah açıcı bir özelliği vardır. Fakat fazla

Acılı besinleri seviyorsanız ve kilo probleminiz varsa ilk aklınıza gelen suallerden biri de acının, pul biberin kilo verme üzerindeki etkisidir. (Acı pul biber ve acı zayıflatır mı?) sorumuza Uzman Diyetisyen Nesrin Eriş şu cevabı veriyor: (Aslında acının iştah açıcı bir özelliği vardır. Fakat fazla miktarda tüketilen acı biber, metabolizmayı hızlandırabilir. Çünkü acının tüketimiyle birlikte mide ve bağırsaklar çok daha aktif bir şekilde çalışır. Özellikle acı biber ishale de yol açan en önemli etkenlerden birisidir. Bağırsakların bozulmasına neden olur. Ancak acı biberin yağ yakıcı özellikte olması gibi bir durum söz konusu değildir. Acı biber yalnızca metabolizmayı bir miktar hızlandırır. Yalnız şunu bilmeli ki kişi diyet yapmadan, günlük yiyip içtiklerine dikkat etmeden,yalnızca günlük beslenmesine acı biber ekleyerek zayıflayamaz.)

Uzman diyetisyen Ceylan Akış, öğünle birlikte tüketilen 1 çay kaşığından biraz fazla acı biber sosunun birkaç saat içinde metabolizma hızını %25’lere kadar arttırabildiğini bildiriyor.

Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez, acının kilo verme üzerindeki etkileri hakkında bize şu bilgiyi veriyor: (Yapılan bilimsel çalışmalar günlük aynı kaloriyi alıp, yemeklerine acı biber ilave edenlerin etmeyenlere göre daha hızlı kilo verdiğini gösteriyor. Her öğünde bolca taze veya közlenmiş acı taze biber veya acı pul biber kullanın. Böylece kalıcı yağ depolarınızın erimesini hızlandırmış olursunuz.  

Acı biber, kapsaisin içeren bir yiyecektir ve bunu tüketmek, vücudunuzun yağı enerji olarak kullanmasını sağlar. Kapsaisin vücutta ısınmaya yol açan bir bileşendir. Kapsaisin içeren acı biberleri tüketmek, bazal metabolizma hızında %20’ye kadar bir artışa neden olabilir. Ayrıca acı biber, daha tok hissetmenizi sağlayarak fazla yemenizin önüne geçer.)

Doktor T. Kawada ve meslektaşları tarafından 1986 yılında yayımlanan "Proceedings of the Society for Experimental Biology and Medicine” isimli tıp dergisindeki makaleye göre, acı biberde bulunan “kapsaisin maddesi”, adrenal medulladan gelen katekolamin salgısını çağrıştırarak yağ yakımına yardımcı oluyor. Katekolamin strese yanıt olarak salınan bir hormondur.

Kilo vermek için bazal metabolik hızı artırmak gerekir. Ancak acı biberden gelen bazal metabolizma hız artışı zayıflamak için yeterli değildir. Bunun için daha sağlıklı bir yaklaşım, vücut geliştirme egzersizleri yaparak kasların yağdan daha aktif olmasını sağlamaktır. Vücudunuzdaki kas kütlesini artırmak, yani kas yapmak, metabolik hızı da yükseltir.

Acı biberdeki kapsaisinin zayıflamaya çok büyük bir etkisi olmasada midenizi dolu hissetmenize sebep olup aşırı yemenizin önüne geçer. 

Acılı baharatları, eti marine etmek için kullanabilir, tavuk ya da balık üzerine serpebilirsiniz. Dip sos olarak kullanabilirsiniz, hatta omlete dahi ekleyebilirsiniz. 

Acı biberi aşırıya kaçmadan tüketin. Az miktarla başlayın ve sizi nasıl etkileyeceğini midenize dokunup dokunmayacağını gözlemleyin. Şayet acı size dokunmuyorsa her zaman yemeklerinize acı biber ekleyerek hem metabolizmanızı hızlandırabilir hem de uzun süre tokluk sağlayabilirsiniz.

Zayıflatan acı biber çayı tarifi

Acı biber, detoks yiyecekleri arasında yer alır. Zayıflatan acı biber çayı nasıl nasıl yapılır? makalemizde kısa sürede kilo vermenize yardımcı olacak çay tarifi verdik. Acı biber vücuttan toksinleri temizler, bağışıklığı güçlendirir ve soğuk algınlığını tedavi eder.

Bir bardak suyu alın. Bu çay sıcak veya soğuk tüketilebilir. İçine 2 yemek kaşığı limon suyu ve 2 yemek kaşığı akçaağaç şurubu ekleyin. Bir tutam toz acı biber atın. Bir tutam 1 tatlı kaşığının onda biri demektir. Vücudunuzdan toksinleri atmak, zayıflamak ve daha sağlıklı olmak için, günde 3-6 bardak için. Bu çayı içtiğiniz müddetçe yediklerinize, içtiklerinize dikkat edin, kalorisi yüksek gıdalardan uzak durun. Çayı en az 3 gün en fazla 10 gün için.Doktorunuza danışmadan bu çayı içmeyin.

Salatalık Diyeti İle 3 Günde 3 Kilo Verdiren Şok Diyet Listesi Tıklayınız

Yoğurt Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Şok Diyet Listesi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. ismet şahin

    bu güzel makale için size teşekkür ederim harika bilgiler edindim daha çok pul biber kullanmaya karar verdim ve sparişimi aşağıdaki linkten verdim
    https://www.yoreselantep.com.tr/BAHARAT,LA_2-2.html#labels=2-2

 
 
KAPAT