21 Nisan 2021, Çarşamba 17:35

Rahim Ağzı Kanaması Rahimde Adet Dışı Anormal Kanama

Rahim Ağzı Kanaması Rahimde Adet Dışı Anormal Kanama

Rahim kanaması, adet döneminizin dışında meydana gelen sıra dışı kanamaya denir. Dünya çapındaki kadınların% 3 ila% 35'inde sıra dışı rahim kanamaları görülür. Rahim kanaması ve rahim ağzı kanaması polikistik over sendromu, rahimde kist, dış gebelik gibi çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.

Rahimden Kanama Neden Olur?

 1. Yumurtlama ile ilgili sorunlar
 2. Miyomlar ve polipler
 3. Kanama bozuklukları
 4. Rahim ağzı kanseri
 5. Rahim içi araç (spiral) veya doğum kontrol hapları gibi bazı doğum kontrol yöntemleriyle bağlantılı sorunlar
 6. Düşük
 7. Ektopik gebelik (Dış gebelik) yaşama
 8. Rahim kanseri gibi belirli kanser türleri
 9. Böbreklerinizi , karaciğerinizi , tiroidinizi veya böbreküstü bezlerinizi etkileyen hastalıklar
 10. Serviksinizin veya rahmin enfeksiyonu
 11. Kanama veya pıhtılaşma bozuklukları veya kan inceltici ilaçların kullanımı
 12. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 13. Polikistik over sendromu (PCOS) , yumurtalıklarda kistlerin büyüdüğü bir durumdur. PCOS, hormonal dengesizliğe yol açabilir. Bu durum adetlerinizin farklı zamanlarda gelmesine veya hiç gelmemesine neden olabilir.
 14. Rahimdeki yapısal anormallikler:
 15. Miyomlar (rahimde kanserli olmayan kas büyümeleri) Polipler (rahim ve rahim ağzının iç yüzeyinde kanserli olmayan büyümeler)
 16. Çeşitli durumlardan dolayı rahimden sıradışıkanama gelebilir. Hamilelik yaygın bir nedendir. Rahimdeki polipler veya fibroidler (küçük ve büyük büyümeler) da kanamaya neden olabilir. Nadiren tiroid problemi,serviks enfeksiyonu, rahim ağzıveya rahim kanseri rahimde kanamaya yol açabilir.
 17. Hormon bozukluğu da rahimde kanama yapabilir. Hormon dengesizliğinin neden olduğu rahimde sıradışı kanama, ergenlerde veya menopoza yaklaşan kadınlarda daha yaygın olarak görülür.

Anormal Rahim Kanaması Nasıl Anlaşılır?

Aşağıdaki durumlardan herhangi birinde vajinal kanama yaşama anormal rahim kanaması olarak kabul edilir:

 1. Adet dönemleri arasında kanama veya lekelenme
 2. Cinsel ilişkiden sonra kanama veya lekelenme
 3. Regl döneminde şiddetli kanama
 4. 38 günden uzun veya 24 günden kısa adet döngüleri
 5. Döngü uzunluğunun 7-9 günden fazla değiştiği "düzensiz" dönemler
 6. Menopoz sonrası kanama
 7. Menoraji (ağrılı adet kanaması)

Rahimde Kanama Nedeni Nasıl Belirlenir?

Belirtilerinize ve yaşınıza bağlı olarak rahimde kanamanın teşhisi için bazı testler gerekebilir. Bu testlerden bazıları kadın doğum doktorunuzun ofisinde yapılabilir. Diğerleri bir hastanede veya cerrahi merkezde yapılabilir:

Ultrason muayenesi - Pelvik organların resmini çekmek için ses dalgaları kullanılır.Ultrason için miyom veya polip teşhis edilebilir.

Histeroskopi - İnce, ışıklı bir dürbün vajinaya ve rahim ağzının açıklığına yerleştirilir. Kadın doğum uzmanınızın veya diğer sağlık uzmanınızın rahmin içini görmesini sağlar.

Endometrial biyopsi – Rahimden doku örneği alınır ve mikroskop altında incelenir.

Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) —MRI muayenesi, iç organların görüntülerini görmek için güçlü bir manyetik alan ve ses dalgaları kullanır.

Bilgisayarlı tomografi (BT) —Bu yöntem X-ışını ile iç organlarını enine kesit olarak gösterir.

Rahim Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?

Rahim kanamasının tedavisi bu durumun neden kaynaklandığına göre değişir. Örneğin yumurtalık kistinden kaynaklanıyorsa ameliyat gerekebilir.

 1. Rahim kanamasını tedavi için doktor doğum kontrol hapı reçete edebilir. Doğum kontrol hapları, rahminizin iç yüzeyinin çok kalınlaşmasını önleyebilecek hormonlar içerir. Ayrıca adet döngünüzü düzenli tutmaya ve krampları azaltmaya yardımcı olabilirler.
 2. Endometrial ablasyon tedavisi ( Rahim içi mukozasının tahrip edilmesi) rahim kanamasını tedavi için rahimin alınmasına alternatif bir yöntemdir.
 3. Spiral kullanımı: Bazı kadınlar için, progestin adı verilen bir hormon salgılayan Spiral kullanımı rahimde ağır kanamayı durdurabilir
 4. NSAIDS : Adet döneminizin başlamasından birkaç gün önceibuprofen veya naproksen gibi antienflamatuar ilaçlar alırsanızkanamayı hafifletmeye yardımcı olabilirler.
 5. Rahmin cerrahi olarak alınması yani histerektomi, bazı durumları tedavi etmek için veya diğer tedaviler başarısız olduğunda kullanılır. Histerektomi ayrıca rahim kanserini tedavi etmek için kullanılır. Rahim çıkarıldıktan sonra kadın artık hamile kalamaz ve adet görmez.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT