12 Ağustos 2022, Cuma 06:10

Rahim ağzı kanserinin 20 farklı belirtisi (Resimli anlatım)

Rahim ağzı kanserinin 20 farklı belirtisi (Resimli anlatım)

Rahim ağzı kanseri, ‘serviks’ denilen rahim ağzı hücrelerinde gelişen bir kanser türü. Dünyada en sık görülen jinekolojik kanserlerin başında gelen rahim ağzı kanserine; cinsel ilişki yoluyla bulaşan HPV virüsü, alkol-sigara kullanımı ve sağlıksız beslenme gibi faktörler neden oluyor. Rahim ağzı kanserini önlemenin yollarını araştıran kadınlar rahim ağzı kanseri hakkında internet üzerinden ‘Rahim ağzı kanseri nedir? , ‘Rahim ağzı kanseri belirtileri nelerdir?’ , ‘Rahim ağzı kanseri nasıl önlenir?’ sorularına cevap arıyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Hale Göksever Çelik, “Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı”nda yaptığı açıklamada, erken teşhisin önemini anlattı. Tarama testleri sayesinde rahim ağzı (serviks) kanserinin erken teşhis edildiğini söyleyen Çelik, rahim ağzı kanserini düzenli tarama sayesinde, kanser gelişmeden teşhis ederek kolay önlemenin mümkün olduğunu vurguladı. Peki rahim ağzı kanseri nedir, belirtileri nelerdir? Rahim ağzı kanserini önlemek mümkün mü? İşte detaylar… 

RAHİM AĞZI KANSERİ (SERVİKS) NEDİR?

Dünyada kadın kanserlerinin görülme sıklığı giderek artıyor. Bunlardan biri de rahim ağzı (serviks) kanseri. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Hale Göksever Çelik, 1-31 Ocak Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında yaptığı açıklamada, erken teşhis hakkında önemli uyarılarda ve her kadının bilmesi gereken önerilerde bulundu.

Türkiye'de her yıl yaklaşık 4 bin kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konulduğunu belirten Çelik, rahim ağzı kanserini şu şekilde ifade ediyor:

“Rahim ağzı rahim ile vajina arasında rahimin bir parçası olan dokudur. Rahim ağzı kanseri bu dokunun kanserleşmesidir. Dünyada kadınlarda en sık görülen genital kanserlerden biridir. 350 binden fazla kadın bu kanser nedeniyle 2020 yılında hayatını kaybetmiştir.”

Rahim ağzı kanserini düzenli tarama sayesinde, kanser gelişmeden teşhis etmenin mümkün olduğunu vurgulayan Çelik “Rahim ağzı kanseri HPV (insan papilloma virüs) isimli virüs nedeniyle oluşan bir kanserdir. Bu virüs rahim ağzı dokusundaki hücreleri enfekte ederek bu hücrelerin anormal büyümesine ve kanserleşmesine sebep olmaktadır. Sigara ve alkol kullanımı, bağışıklık sistemi bozuklukları, sağlıksız beslenme, çok eşlilik ve çok sayıda doğum yapmak da risk faktörleri arasında yer almaktadır.” dedi.

RAHİM AĞZI KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Rahim ağzı kanseri erken dönemde belirti vermez. Ancak taramalarda tanı teşhis edilebilir. Rahim ağzı kanseri belirtileri, kanser ileri bir aşamaya gelindiğinde ortaya çıkma eğilimindedir. Rahim ağzı kanserinde en sık görülen belirtiler şöyle:

 • Düzensiz adet görme
 • Adet dönemleri arasında yoğun kanama
 • Menopozdan sonra vajinadan kanama veya lekelenme
 • Bel ağrısı

 • Vajinal rahatsızlık veya kokulu akıntı
 • İdrar yaparken ağrı ve kan gelmesi
 • Cinsel ilişkiden sonrasında anormal vajinal kanama
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı

 • Sırt, bacak, vajina veya kadın cinsel organlarının olduğu bölgede ağrı
 • Alt karın bölgesinde ağrı
 • Kilo kaybı
 • Yorgunluk, halsizlik

 • Tek bir bacakta şişkinlik
 • Karında veya kalça kemikleri (pelvis) arasında bir yumru veya şişlik
 • İştahsızlık
 • Mide bulantısı

RAHİM AĞZI KANSERİ NEDENLERİ VE RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Rahim ağzı kanseri oluşumunda cinsel yolla buluşana HPV (Human Papilloma Virus) önemli rol oynar. HPV virüsünün 100’den fazla çeşidi bulunur. Bazı HPV çeşitleri üreme organı etrafında siğillere neden olurken, bazıları ise; vajina, vulva, makat ve peniste görülen kanserlere yol açar. Şunu da belirtelim ki, her HPV virüsü kapan kişide rahim ağzı kanseri gelişmez. Rahim ağzı kanseri için risk faktörleri şöyle:

 • Yapılan bazı araştırmalara göre uzun yıllar doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda rahim ağzı kanseri daha çok görülüyor.
 • Alkol-sigara pek çok kanser oluşumunda olduğu gibi rahim ağzı kanserinin gelişmesine neden olan faktörler arasında.
 • Rahim ağzı kanseri risk faktörleri arasında ilk doğumunu 17 yaşından önce yapan kadınlar ve çok kez doğum yapmış kadınlar da yer alır.
 • Bir diğer risk faktörü ise cinsel yolla buluşan hastalıklar; klamidya, bel soğukluğu, sfiliz, HIV enfeksiyonları gibi. Bu hastalıkları kapan kişilede rahim ağzı kanserine yatkın oluşur.

 • Erken yaşta cinsel ilişkiye girmek rahim ağzı kanseri riskini arttırır.
 • Bağışıklık sistemi bozuklukları da rahim ağzı kanserine yatkınlığı arttırır.
 • Serviks kanserine yol açan bir diğer faktör ise genetik yatkınlık. Annenin ya da kız kardeşin rahim ağzı kanseri olması, kişide serviks kanseri riskini arttırabilir.
 • Son olarak HPV aşısı yaptırmayan kadınlarda risk altındadır.

Rahim ağzı kanseri ilk önceleri bulgu vermezken, ileri seviyelerde bazı belirtilerle kendini belli eder. Enfeksiyon, kanser öncüsü hastalık ve kanser oluşumu şeklinde seyreden serviks kanserinin erken teşhisi için kadınların muhakkak smear ve 30 yaştan sonra HPV testi yaptırması gerekir.

RAHİM AĞZI KANSERİ NASIL ÖNLENİR?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Hale Göksever Çelik, rahim ağzı kanserinin bazı tedbirlerle önlenebileceğini belirterek, alınabilecek önlemleri şöyle sıraladı:

1) SAĞLIKLI VE DÜZENLİ BESLENİN

Sağlıklı ve dengeli beslenmek, her hastalıkta olduğu gibi rahim kanserine yakalanma riskini de azaltır.

2) SİGARA VE ALKOLDEN UZAK DURUN

Alkol ve sigara vücuda zararlı olan ve hastalık riskini arttıran oksidan maddelerin üretimini arttırır, vücuttan atılımını azaltır.

3) CİNSEL İLİŞKİDE DOĞRU KORUNMA YÖNTEMİNİ TERCİH EDİN

Hamilelik düşünülmediğinde doğum kontrol yöntemi olarak kondom kullanın. Çünkü HPV virüsünün bulaşmasını önlemede en etkili doğum kontrol yöntemi kondom (prezervatif) kullanımıdır.

4) DÜZENLİ OLARAK JİNEKOLOJİK MUAYENE YAPTIRIN

Jinekolojik muayene en fazla yarım saatinizi alır. Muayene esnasına alınan rahim ağzı kanser tarama testi, HPV taraması, serviks kanseri ilerlemeden erken tanı ve tedaviye olanak sağlar.

5) AŞINIZI YAPTIRIN

Çelik “Rahim ağzı kanseri aşıları yüzde 90’lara varan kanser önleme etkinliğine sahiptir. Aşılar 9-15 yaşlarında iki doz, 15 yaşından itibaren üç doz şeklinde uygulanmaktadır” dedi.

6) DÜZENLİ TARAMA HAYAT KURTARIYOR

Rahim ağzında HPV ile enfekte olan hücrelerin kanserleşmesinin yıllar alabildiğini, kanser öncesi dönemde tarama ile kanserleşme riski olan bu hücrelerin saptanarak, erken teşhis ile tedavi edilebildiğini belirten Doç. Dr. Hale Göksever Çelik, taramanın jinekolojik muayene esnasında rahim ağzından alınan PAP smear ve HPV testleri ile yapılabildiğini söyledi. Çelik düzenli tarama testi ile ilgili şu sözleri sarfetti:

 “Dünyada farklı tarama programları olmakla birlikte, en çok kabul edilen yöntem PAP smear testi yaptırmaktır. Pap smear testi jinekolojik muayene esnasında rahim ağzından sürüntü alınarak bu dokuya ait hücrelerin incelenmesidir. 21 yaşından başlayarak tüm kadınlara önerilmektedir. HPV testi de rahim ağzından alınan örnekte kansere neden olabilecek yüksek riskli HPV tiplerinden birinin tespiti için yapılmaktadır. 30 yaşından başlayarak tüm kadınlara önerilmektedir. Son yıllarda görülme sıklığı artan rahim ağzı kanserini alınacak tedbirlerle önlemek mümkün olduğundan, ebeveynlerin gençleri bilgilendirmesi de çok büyük önem taşımaktadır.”

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT