17 Mayıs 2021, Pazartesi 13:20

Rahim Duvarı Neden Kalınlaşır Nasıl Geçer Rahim Duvarının Kalın Olması

Rahim Duvarı Neden Kalınlaşır Nasıl Geçer Rahim Duvarının Kalın Olması

Rahim dokusunun sağlıklı ve yeterince kalın olması hem âdet döngüsünün gerçekleşebilmesi hem de hamilelik oluşabilmesi için gereklidir. Rahim kalınlığı 8 mm'den az olursa embriyo rahim duvarına tutunamaz. Fakat rahim duvarının normalden daha kalın olması da bir sağlık sorunudur, çeşitli şikâyetlere yol açar.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Belirtileri

Menstrüel kanamaların her zamankinden daha şiddetli olması: Bu, rahim duvarının kalınlaştığını gösteren en yaygın belirtilerindendir. Adet kanaması eskiye göre daha yoğunsa, adet süresi uzadıysa ve periyotlar düzensizleştiyse rahim duvarı kalınlığının arttığından şüphelenilebilir. Bu durumda aşırı adet kanamasına sancılar da eşlik eder. Kasık ağrıları fazla olur.

 1. Adet döneminin daha uzun sürmeye başlaması
 2. Adet bittikten sonra 21 gün geçmeden tekrar adet olmak
 3. İki regl arasında kahverengi lekelenmeler olması
 4. Adet görmemek (pre-menopoz).
 5. Menopoz sonrası rahim kanaması.
 6. Nabız yükselmesi, aşırı terleme, ateş basmaları
 7. Cinsel birlikteliğin ağrılı geçmesi, vajinada kuruluk, aşırı hassasiyet
 8. Tüylenme artışı

Rahim Kalınlaşması Neden Olur?

Rahim kalınlaşması, hormonal bir dengesizlikten, özellikle de progesterona göre göreceli bir östrojen fazlalığından kaynaklanır. Rahim duvarı kalınlaşması 35 yaşın altındaki kadınlarda nadiren görülür. Rahim duvarı kalınlaşması için risk faktörleri şunlardır;

 1. Bazı meme kanseri tedavileri ( tamoksifen ).
 2. Diyabet  (Şeker hastalığı).
 3. Ailede yumurtalık, rahim veya kolon kanseri öyküsü .
 4. Safrakesesi rahatsızlığı.
 5. Hormon tedavisi .
 6. Daha önce hiç hamilelik yaşamamak
 7. Obezite
 8. Polikistik over sendromu (PCOS).
 9. Sigara içmek
 10. Tiroid hastalığı
 11. Beyaz ırkta olma.
 12. Uzun düzensiz veya adet görmeme

Rahim Duvarı Kalınlaşması Nasıl Teşhis Edilir?

Rahim duvarında kalınlaşma olup olmadığı ultrason muayenesiyle anlaşılabilir. Fakat bu tanıyı netleştirmek için rahimden numune alınıp laboratuvarda değerlendirilmesi lâzımdır.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavisi

Rahim duvarında kalınlaşma çoğu zaman progesteron haplarıyla düzeltilir. Tedavinin ne kadar süreceği, ilacın hangi dozda alınacağı rahim duvarının kaç mm kalınlaştığına ve hastanın genel sağlık durumuna göre değişir. Doğru tedaviye hekiminiz karar verecektir.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Hamileliğe Engel mi?

Rahim duvarının kalınlığından ziyade, ince olması gebeliğe mânîdir. Tabii ki rahim duvarının gereğinden fazla kalın olması da hamileliği önleyebilir. Eğer buna miyom veya endometriyal polip sebebiyet vermişse hamile kalma ihtimali düşüktür. Zira miyom ve polipler embriyonun rahime tutunmasına ve kişinin hamile kalmasına engel teşkil eder. Hamilelik gerçekleşse bile, düşükle sonuçlanma riski yüksektir. Bundan dolayı, çocuk sahibi olmak isteyen fakat rahim duvarında kalınlaşma olan kadınlar önce bu rahatsızlıktan kurtarılmalıdır. Bu da hastalığın altında yatan nedeni belirleyip o doğrultuda bir tedavi uygulamakla mümkündür. Polip ya da miyomdan kaynaklandığı tespit edildiyse bunun cerrahi yöntemle çıkarılması gerekecektir. Operasyondan sonra hamilelik planlaması yapılabilir.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Hamilelik Belirtisi mi?

Gebelik belirtileri arasında, rahim duvarının kalınlaşmasından da söz etmek mümkündür. Bu olaydan 1 hafta sonra ultrasonla bakıldığında hamileliğin meydana gelip gelmediği öğrenilebilir. Rahim duvarındaki kalınlaşmanın hamileliğe mi yoksa bir jinekolojik probleme mi bağlı olduğunu kesinleştirmek için kanda gebelik testi yani BHCG yapılmalıdır.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Rahim Kalınlaşması ve Miyom İçin Çoban Çantası Kürü Tarifi

Miyom ve rahim kalınlaşmasına doğal çözüm olarak Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından çobançantası kürü önerilmektedir. Rahim kalınlaşmasından dolayı kanaması olanlar nar suyu içmekten uzak durmalıdır.

1 bardak suya 7-8 gram çoban çantası otu atılır. 5-6 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılır. Altı söndürülüp ocaktan alınır. Bir kenarda ılımaya bırakılır. Ardından suyu süzülüp ılık halde tüketilir. Her gün 1 defa olmak üzere 3 hafta tekrarlanır. 21 gün içinde bitkisel tedaviyi başarılı bir şekilde gerçekleştirecektir. Ancak dikkat edilmesi gereken; kullanılacak çobançantasının taze olmasıdır. Bir de raf ömrü 1 yılı geçmişse onu tercih etmekten kaçınmalıdır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT