19 Temmuz 2019, Cuma 07:10

Rahim Polip Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Rahim Polip Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Rahim Polip Nedir, Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Rahimde polip, rahimde meydana gelen genellikle 1 cm boyutlarında olan et parçalarına denir. Rahimdeki poliplerin büyüklüğü kimi zaman 10 santimi de bulabilir. Rahimde polip endomtril polip olarak da adlandırılır ve çoğu zaman bir kanser riski taşımamaktadır. Bilhassa 20 yaşını aşmış ve doğum yapmış kadınlarda gözlemlenen rahimde polip tedavisi son derece kolay cerrahi operasyonlar ile yapılmaktadır. Rahimde polip gözlemlenmesinin kesin bir sebebi bulunamamaktadır.

Rahim içerisinde meydana gelen polipler, yumuşak et parçaları olarak ifade edilebilir. Çoğu zaman 1 cm büyüklüğü aşamayan polipler sıklıkla zararsız bir unsur olarak göze çarpar. Fakat polipleri büyümesi halinde ciddi problemlere yol açabilmektedir. Bu sebeple periyodik olarak muayene edilmesi şarttır.

Bazı zamanlar rahimde oluşan polip, herhangi bir rahatsızlık veyahut olumsuz bir etki vermemektedir. Ancak polipler kansere doğru ilerlemesi söz konusu ise mutlaka gerekli müdahale yapılmalıdır. Henüz büyümemiş olan polipler bazı durumlardan kendi kendine ortadan kalkabilmektedir.

Rahimde Polip İçin Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Rahimde polip için Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümüne gidilir.

Rahimde Polip Ameliyatı Fiyatı Nedir?

Rahimde polip ameliyatı devlet hastanelerinde ücretsizdir.Rahimde polip ameliyatı özle hastanede hastanesine göre fiyatı 3.000-5000 TL arasında değişir.

Rahimde Polip Belirtileri

 1. Adet gecikmesi, adet takviminde gecikmeler
 2. Anormal bir şekilde seyreden rahim kanamaları,
 3. Son derece sıkıntlı geçen regl dönemleri,
 4. Regl dönemi haricinde vajinal kanamalar,
 5. Olağan dışı vajinal akıntı,
 6. Döllenmede, gebe kalmakta güçlük yaşanması,
 7. Menopoz döneminin ardından gözlemlenen vajinal kanamalar,
 8. Doğurganlığın kaybolması,
 9. Cinsel münasebet esnasında ağrılar.
 10. Düzensiz adet kanaması, sık ve öngörülemeyen aralıklarla kanama.
 11. Aşırı kanama görme
 12. Sinirlilik, stres

Rahimde Polip Neden Olur?

Hormonal unsurların rahimde polip oluşumunda büyük bir payı bulunmaktadır. Polipler vücutta bulunan östrojen hormonu ile tepkimeye girmektedir. Kan içerisinde mevcut olan östrojen hormonu ile tepkimeye giren polipler gittikçe büyüyecektir.

Rahimde Polip Oluşumu İçin Risk Faktörleri

 1. Rahimde polip oluşumunu tetikleyecek durumlar aşağıdaki gibidir:
 2. Menopoz dönemi evvelinde yada sonrasında olmak,
 3. Yüksek tansiyon hastalığından muzdarip olmak (Hipertansiyon)
 4. Kilo problemleri yaşamak (Obezite)
 5. Göğüs kanseri tedavisi amacı ile tamoksifen gibi ilaçları düzenli kullanmak.

Rahimde Polip Nasıl Teşhis Edilir?

Yaşanılan belirtiler sebebi ile bir hekime danışıldığı zaman kişiye belirtilerle ve regl döneminiz ile alakalı sorular yöneltilecektir. Ardından kısa bir muayene yapılarak kesin teşhise varılmaya çalışılacaktır. Şayet hekim rahimde polip oluşumundan kuşkulanır ise aşağıda belirtilen yöntemler de uygulanabilmektedir:

 1. Transvajinal ultrason görüntülemesi,
 2. Ufak bir kamera yardımı ile rahim içinin gözlemlenmesi, (Histeroskopi)
 3. Bir aparat yardımı ile rahim içerisinden örnek doku alınması. (Biyopsi)

Rahimde Polip Nasıl Tedavi Edilir?

Herhangi bir rahimde polip oluşumunun tedavisi için hekimler aşağıda belirtilen tekniklere başvurabilmektedir:

Müşahede Etme

Henüz büyümemiş ve olumsuz bir etki göstermemiş polipler kendiliğinden yok olabilmektedir. Şayet poliplerin kansere dönüşme gibi bir risk söz konusu değil ise poliplerin tedavi edilmesi şart değildir.

İlaç

Çeşitli hormon ilaçları ile polip etkileri kontrol altına alınabilmektedir. Bu hormon ilaçlarına progestinler ve gonadotropin salgılatıcı hormon agonistleri örnek olarak gösterilebilmektedir. Lakin bu tür bir uygulama çoğu zaman geçici bir yöntemdir. İlaç kullanımına son veren kişilerde çoğu zaman şikayetler yeniden baş göstermektedir.

Cerrahi Müdahale 

Histeroskopi yöntemi ile rahim içerisinde oluşan polipler tespit edilebilmektedir. Tespit edilen polipler rahim içerisinden alınabilir. Alınan polipler sıklıkla gözlenmek üzere bir laboratuvara iletilecektir.

Yapılan incelemeler esnasında poliplerin kanser hücresi taşıdığı kanısına varılacak olursa yetkili hekim kişiye tedavi süreci hakkında ve konu ile alakalı detaylı bilgeleri paylaşacaktır. Pek sık rastlanılmasa da yok edilen polipler yeniden ortaya çıkabilmektedir. Böyle bir durumda kişinin tedavi süreci bir müddet daha uzayacaktır.

Rahim İçi Polip Ameliyatı Sonrası Neler Yaşanır?

Rahimde polip ameliyatı süresi, poliplerin boyutuna göre 5 ila 60 dakika arasında değişiklik göstermektedir. Müdahalenin son bulması ile birlikte kişi müşahede altına alınır ve gerekli tetkiklerin yapılması sağlanır. Müdahale edilen veyahut edilecek bireyler tarafından en sık sorulan sorular ise müdahale sonrası yaşanabilecek ağrı durumu, yan etkiler ve iyileşmesi süresi olarak belirtilebilmektedir. 

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası gerekli tetkiklerin yapılmasının ardından bir sorun gözükmediği takdir genellikle 2-3 saat içerisinde kişi taburcu edilmektedir. Fakat ameliyat esnasında meydana gelebilecek sıkıntılar, ameliyatın uzamasına veyahut ameliyat sonrası farklı yöntemlere başvurulmasına sebep olabilmektedir.

Ağrılar

Cerrahi müdahalenin ardından anestezinin etkisi ile kişi ağrı yada sancı gibi durumlar yaşamayabilir. Ancak ilerleyen saatlerde hafif bir ağrı ve küçük kramp durumları baş gösterebilmektedir. Ağrı şiddetinin artması ile birlikte yetkili hekim ağrı kesici uygulaması yapabilmektedir.

Ayağa Kalkma

Basit bir uygulaması olan rahim içi polip ameliyatının ardından iyileşme süreci son derece hızlıdır. Ek olarak müdahale sonrası kişi ortalama 2 saat içerisinde ayağa kalkabilmekte ve bir sıkıntı gözlenmediği takdirde taburcu edilebilmektedir.

Ağrı Yaşama

Çoğu zaman gerçekleştirilen ameliyatın ardından kişi hareket etmede bir zorluk yaşamamaktadır. Lakin ameliyat sonrası bir müddet ağrı ve sancı yaşanabilmektedir. Pek sık karşılaşılmayan bu halde yetkili hekim tarafından bazı basit müdahaleler ile çözülebilmektedir. 

İlaç Kullanımı

Operasyonun ardından meydana gelebilecek sıkıntıların çözülebilmesi adına hekim tarafından bazı ilaçlar yazılabilmektedir. Şayet yetkili hekim bir ilaç yazacak olursa kişinin bu ilaçları eksiksiz bir şekilde temin etmesi ve belirtilen kullanım şekline uyması gerekmektedir. Böylelikle gerçekleştirilen operasyonun başarı oranının artırılmasına ve iyileşme sürecinin kısaltılmasına katkı sağlanacaktır.

Pansuman ve Kontrol

Rahimde oluşan polipler için gerçekleştirilen operasyon sonrası hastada yeniden polip oluşumu gözlemlenmemesi adına düzenli kontroller yapılmaktadır. Gerekli olduğu durumda kontrol sıklığı artabilmekte ve pansuman gibi çeşitli uygulamalar yapılabilmektedir. Operasyon sonrası tedavinin ilerleme sürecini takip etmek adına bu durum büyük bir önem arz etmektedir 

Gözetim Süresi

Uygulanması basit ve yüksek başarı oranına sahip bir operasyon olan polip ameliyatının ardından kişi aynı gün taburcu edilmektedir. Fakat beklenmedik bir şekilde gelişen enfeksiyon, alerjik reaksiyon gibi çeşitli faktörler müşahede süresinin bir müddet uzamasına neden olabilmektedir.

Beslenme ve Diyet

Operasyon öncesinde olduğu gibi operasyonun ardından da kişiye özel hazırlanan bir beslenme programı yazılmaktadır. Ancak kişinin yazılan bu programa harfiyen uyması büyük bir önem teşkil etmektedir. Söz konusu beslenme programı yeniden polip oluşumunun önüne geçilmesine olanak sağlayacaktır.

Rahim Polip Oluşumunu Önlemek İçin Nelere Dikkat Edebilirim?

Kişinin gün içerisinde tükettiği besinler ve tüketim saatleri çeşitli hastalıkları tetikleyebilmektedir. Dolayısı ile polip oluşumunun engellenmesi amacı ile düzenli bir beslenme tarzına geçilmeli ve vücudun günlük ihtiyaç duyduğu kalsiyum oranı karşılanmalıdır. Son olarak tüm ilaçların hekim müşahedesi altında alınması, sigara ve alkol başta olmak üzere bilumum zararlı alışkanlıklardan vazgeçilmesi, aşırı yağ tüketiminin sınırlandırılması ve düzenli egzersiz yapılması da polip oluşumunu önleyici faktörler arasında yer almaktadır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT