2022-04-08 12:30:18 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:33

Ramazan’da metabolizmayı hızlandırmak, zayıflamak için diyetisyenden 8 öneri

Metabolizma vücudun yiyecekleri enerjiye dönüştürme, kalori yakma hızıdır. Yavaş bir metabolizma, yiyeceklerin çok daha yavaş enerjiye dönüştürülmesi anlamına gelir, bu da kilo alımına neden olabilir. Bu nedenle, Ramazan'da metabolizmayı hızlandıracak şeyler yapmaya özen göstermelidir. Peki Ramazan’da metabolizma nasıl hızlanır? Ramazan ayında nasıl kilo verilir? Diyetisyen Bahattin Arslan'dan öneriler:

Ramazan’da metabolizmayı hızlandırmak, zayıflamak için diyetisyenden 8 öneri

Ramazan ayı, doğru beslenmek şartıyla, kilo vermek ve vücudu toksinlerden arındırmak için altın bir fırsat olabilir. Sağlıklı gıdalarla beslenerek ve aşağıda bildireceğimiz tavsiyelere uyarak Ramazan’da metabolizmanızı hızlandırıp zayıflayabilirsiniz:

EGZERSİZ YAPIN

Metabolizmanızın aktif kalması, Ramazan’da kilo almamak hatta kilo vermek için iftardan 1 saat sonra mutlaka egzersiz yapın. Tempolu yürüyüş, bisiklet ve koşu, metabolizmayı hızlandırmak için Ramazan ayında yapılabilecek kardiyo egzersizleridir. Aktif olmak metabolizmanızı otomatik olarak hızlandıracaktır.

BOL SU İÇİN

İftar ile sahur yemeği arası 10-12 bardak su içmeye özen gösterin. Vücudumuzun kalorileri yakmak için suya ihtiyacı vardır. Dehidrasyon yani vücutta yetersiz miktarda su bulunması metabolizmanızı yavaşlatabilir. Araştırmalar, su içmenin, dinlenme halindeki kişilerde bile metabolizmayı %10-30 oranında artırabildiğini gösteriyor. Soğuk su içerseniz daha etkili olur, çünkü soğuk su içtiğimizde vücudumuz iç ısısını dengelemek için daha fazla kalori yakar.

METABOLİZMAYI HIZLANDIRAN BESİNLER TÜKETİN

Yumurta, yoğurt, badem, brokoli yeşil çay, kahve zencefil, acı biber, mercimek, keten tohumu, süt, avokado ve balık metabolizmayı hızlandırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış besinlerdendir. Ramazan’da kilo almamak veya mevcut kiloyu muhafaza için iftarda ve iftar ile sahur arasında bu yiyeceklere tüketmeye özen göstermeli.

UYKUNUZA DİKKAT EDİN

Uyku kalitesi metabolizma ve genel sağlık için çok önemlidir. Araştırmalar yeterince uyumamanın, uyku sorunları yaşamanın metabolizmayı yavaşlatabildiğini, uykusuz kalan kişilerin daha kolay kilo aldığını gösteriyor. Yetişkinler için ideal uyku süresi 7 ila 9 saattir. Uyku düzenini iyileştirmek için her gün aynı saatte yatmaya ve kalkmaya dikkat etmeli.

MİNERAL TAKVİYESİ YAPIN

Mineral desteği vücudun işleyişinde çok önemlidir. Bu nedenle metabolizmayı hızlandırmada da oldukça etkilidir. Gün içerisinde hiçbir şey tüketemeyeceğimiz için iftardan sonra içeceğiniz bir bardak maden suyu, eczaneden satın alacağınız takviye mineral vitamin ilaçları metabolizmanın hızlandırılması açısından oldukça faydalıdır.

MEYVE TÜKETİN

İftardan 1-2 saat sonra 1-2 porsiyon meyve tüketebilirsiniz. Meyveler içeriğindeki lifler sayesinde bağırsak sağlığımızı destekler, vitamin ve mineral açısından zengin olması nedeniyle de metabolizmayı hızlandırır, kabızlığı önler, kilo vermeye yardımcı olurlar. Meyvelerde porsiyon kontrolü çok önemlidir. Meyvenin de azı karar çoğu zarardır.

PORSİYON KONTROLÜ YAPIN!

Uzun bir açlık döneminden sonra iftarda önümüze geleni yememeliyiz. “Ama saatlerdir yemek yemedim, bunu hak ettim” diye lütfen düşünmeyelim.

Sonrasında tartıda üzücü rakamlarla karşılaşabilir ve daha da kötüsü aşırı yiyerek sağlığınızdan olabilirsiniz. Porsiyon kontrolü için yemekleri yavaş yemeli, çok çiğnemeli ve tabağımıza yalnızca yiyebileceğimiz kadar yemek almalıdır.

Fazla yemek yememek için iftarda 1 tas çorba içilmeli, ardından yemeğe 10-15 dakika ara verilmelidir. Bu sayede sindirim daha rahat olacak, aşırı yemeniz önlenecek ve şişkinlik gibi mide sorunları yaşamayacaksınız. Ana yemeğe başlamadan önce midede ana öğüne daha az yer kalması için salata tüketimi yapılmalıdır. Bu sayede daha az kalori alarak mevcut kilonuzu muhafaza edebilirsiniz.

PROTEİN İÇEREN BESİNLER TÜKETİN

Sahurda yumurta, yoğurt, kaşarlı tost, süt, iftarda ise et, balık, tavuk gibi proteinli besinler tüketmeye özen gösterin. Protein açısından zengin gıdalar, karbonhidrat ve yağ açısından zengin gıdalara nazaran daha uzun süre tok tutar ve metabolizmayı hızlandırmakta daha etkilidirler. Araştırmalar, günlük kalorinin %25-30'unu proteinden almanın, düşük proteinli diyetlere kıyasla metabolizmanızı günde 80-100 kaloriye kadar artırabildiğini göstermiştir.

YEŞİL ÇAY İÇİN

Yeşil çay, yağ yakmaya yardımcı olan ve metabolizmanızı hızlandıran kafein ve kateşin ismindeki maddeleri içerir. Yeşil çayın zayıflamakta etkili olduğu bilimsel araştırmalarca da kanıtlanmıştır. İftardan 1-2 saat sonra 1-2 bardak yeşil çay içerek hem metabolizmanızı hızlandırabilir hem de fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Diyetisyen Kevser Karslıoğlu’ndan sağlıklı kilo verdiren Ramazan diyeti listesi Tıklayınız

Ramazanda Dukan Diyet Listesi İle Ayda 10 Kilo Zayıflayın Tıklayınız

Ramazanda Zayıflamak İçin Zayıflama Yolları Ramazanda Nasıl Zayıflanır? Tıklayınız

Mavi Kadın