29 Kasım 2020, Pazar 12:49

Rantudil Forte Nedir Fiyat Ne Kadar Rantudil 90 mg 60 mg Prospektüsü

Rantudil Forte Nedir Fiyat Ne Kadar Rantudil 90 mg 60 mg Prospektüsü

Rantudil Nedir Ne İçin Kullanılır Fiyat Ne Kadar?

Rantudil Forte, iltihap giderici (anti-inflamatuvar), ağrı kesici ve ateş düşürücü özellikteki ilaçlardandır. Rantudil Forte'un fiyatı: 14,5 TL'dir.

Rantudil Forte Ne İşe Yarar?

 1. Romatoid artrit olarak isimlendirilen ve eklem iltihabıyla seyreden romatizmal rahatsızlığın iyileştirilmesinde etkilidir.
 2. Kronik psöriatik artrit adlı hastalığın tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Bu iltihabi eklem hastalığına; tırnak ve cilt rahatsızlıklarından biri olan Kronik sedef yani psöriyazis ile beraber rastlanmaktadır. Söz konusu problem, Rantudil Forte sayesinde kontrol altına alınabilir.
 3. Bilhassa omuriliğin ve iri eklemlerin dejeneratif eklem hastalığıyla karakteristik akut iritasyon tedavisi için tercih edilir.
 4. Genellikle omurga eklemlerinin birleşmesi ve hareket kaybıyla yaşanan romatizmal hastalık için çok faydalıdır. Ankilozan spondilit olarak isimlendirilen bu hastalık, Rantudil Forte ile tedavi edilir.
 5. Ara sıra beklenmedik bir şekilde meydana gelen ve eklemlerde ciddi boyutta kızarıklık, hassasiyet ve ağrı oluşturan eklem iltihabını (gut krizini) iyileştiricidir. Bu hastalık çoğunlukla, ayak baş parmağının iltihabıyla belirti vermektedir ve Rantudil Forte yardımıyla giderilebilir.
 6. Bursit, tenosinovit ve tendinit başta olmak üzere, eklem etrafındaki yumuşak dokuda görülen iltihabi rahatsızlıkları tedavi eder.
 7. Siyatik ve lumbago (bel ağrısı) problemlerine çözüm sağlar.
 8. Cerrâhî operasyonların ardından doku hasarı, şişkinlik ya da inflamasyon gibi durumlar ortaya çıktığında, tedavi için Rantudil Forte kullanılmaktadır.
 9. Vaskulit (toplardamarlar) ve tromboflebit (yüzeyel kan damarları) iltihaplanmasında oldukça tesirlidir.

Rantudil Forte Nasıl Kullanılır?

Rantudil Forte kapsül, öğünler sırasında yeterli sıvıyla beraber tek parça hâlinde alınmalıdır. Hastalığın seyrine ve şiddetine bağlı olarak, Rantudil Forte için önerilen doz ve kullanım aralığı, kişiden kişiye farklılık gösterecektir.

Rantudil Forte, yaşanan rahatsızlığın türü ve seviyesi ile doğru orantılı olacak şekilde, günde 1 ile 3 kez 1 kapsül şeklinde kullanılabilir. Şâyet günlük kullanım için 3 kapsülün üzerinde bir doz ayarlaması yapıldıysa, tedavi süresi 7 günü aşmamalıdır.

Akut gut krizi görülen hastalarda, yakınmalar düzelinceye dek her gün 3 kapsül uygulama yapılmalıdır. Mide-bağırsak sorunları olmayanlarda, tedavinin ilk döneminde her gün 5 kapsül olacak şekilde, hekim tarafından kısa süreliğine günlük doz yükseltilebilir. Böyle bir uygulama yapılacaksa, ilk olarak 2 kapsül doz alınmalıdır ve ardından 6 saatte bir 1 kapsül kullanılmalıdır. İyileşme sağlandığında, hekiminiz dozunuzu düşürecektir.

Rantudil Forte’ı Kimler Kullanmamalıdır?

 1. Gebeliğin altıncı ayının ardından (yani üçüncü 3 aylık döneminde) Rantudil Forte kullanılmamalıdır.
 2. 18 yaş öncesi bireylerde Rantudil Forte tedavisi uygulanmamalıdır.
 3. Rantudil Forte; daha evvel mide ya da bağırsaklarda kanama, ülser gibi problemler yaşamış veya hâlen yaşamakta olanların kullanımına uygun değildir.
 4. Geçmişte ağrı kesici ya da NSAİ grubundaki ilaçlardan herhangi birine bağlı mide-bağırsak delinmesi ya da kanaması geçirenler, Rantudil Forte kullanmaktan kaçınmalıdır.
 5. İleri düzey kalp yetmezliği olan hastalar, Rantudil Forte kullanamazlar.
 6. İndometazin, Asemetazine gibi anti-inflamatuvar ilaçlara ya da Rantudil Forte içerisinde bulunan herhangi bir yardımcı maddeye yönelik alerjisi (yoğun hassasiyeti) olanlar Rantudil Forte kullanmamalıdır.
 7. Eskiden aspirin ya da diğer bir non-steroid anti-inflmatuvar ilaç (NSAİİ) tedavisinin ardından; hırıltılı solunum, astım, ürtiker, alerjik tarzda reaksiyonlar ya da burun akıntısı gibi semptomlar oluştuysa Rantudil Forte kullanımından uzak durulmalıdır.
 8. Koroner yani kalbi besleyen damarlardan cerrâhî operasyon geçirilecek ise, Rantudil Forte kullanılmamalıdır.
 9. Kan hücrelerinin yapımında herhangi bir bozukluk mevcutsa, Rantudil Forte tedavisine başlanmamalıdır.

Rantudil Forte’in Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, Rantudil Forte’nin içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkileri olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, Rantudil Forte’i kullanmayı durdurun ve derhal doktorunuza bildirin veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

Ciddi aşırı duyarlılık reaksiyonları (Yüz, dudakların şişmesi ya da özellikle ağız veya boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmeleri, döküntü ) , göz kapaklarında ödem, yüzde ödem, dilde şişme, hava yollarında daralmaya yol açabilen gırtlak ödemi (anjiyonörotik ödem) ve nefes alma zorluğu. Astım atağına yol açabilen solunum problemleri, kalp atım hızında artış, hayatı tehdit eden şoka yol açabilen kan basıncı düşüşü. Buna benzer belirtilerin ortaya çıkması durumunda tıbbi yardım istenmelidir. Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Rantudil Forte’a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür

Rantudil Forte için bildirilen istenmeyen etkiler:

Çok Yaygın yan etkiler:

 1. Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal, mide barsak kanalından gizli kan kaybı (nadir vakalarda anemiye neden olabilir)

Yaygın yan etkiler:

 1. Baş ağrısı, uyku hali, baş dönmesi, sersemlik, bitkinlik gibi santral sinir sistemi bozuklukları
 2. Hazım problemleri, midede gaz birikimi, karın bölgesinde kramp, iştah kaybı ve mide veya ince bağırsağın ilk bölümünde ülser (bazen kanama ve delinme ile birlikte)
 3. Döküntü ve kaşıntı gibi hipersensitivite reaksiyonları
 4. Karaciğer enzimlerinde artış
 5. Kızgınlık davranışları gösterme

Yaygın olmayan yan etkiler:

 1. Mide içeriği, feçeste ve diyarede kan görülmesi.
 2. Asemetazinin ana metaboliti olan indometazinin uzun dönem kullanımında retinal pigment dejenerasyonu, korneada opaklaşma, bulanık veya çift görme bu durum için tipik bir semptom olabilir.
 3. Özellikle yüksek tansiyonu ve/veya böbrek fonksiyon bozukluğu olanlarda ödem gelişimi (örn. Periferal ödem).
 4. Saç kaybı
 5. Ürtiker
 6. Karaciğer hasarı (sarılık ile birlikte olan veya olmayan toksik hepatit). Bu nedenle hastanın karaciğer değerlerinin düzenli aralıklarla takip edilmesi gerekir.

Seyrek yan etkiler:

 1. Artmış kan basıncı, ödem, kalp yetmezliği
 2. Kan potasyum düzeylerinde artış, uyarılabilirlik durumunun artışı.

Çok seyrek yan etkiler:

 1. Çarpıntı, dolaşım yetmezliği, göğüste yanma ve ağrı hissi ile ilgili bozukluklar
 2. Hemolitik anemi, kan yapımı bozuklukları (kan hücrelerinin yapımında bozukluklar - aplastik anemi dahil olmak üzere anemi, lökopeni trombositopeni, agranülositoz,)
 3. Ateş, boğaz ağrısı, ağız içinde yüzeyel lezyonlar, grip benzeri şikayetler, aşırı bitkinlik, burun kanaması ve deride kanamalar gibi semptom ve bulgular kan yapımı bozukluğunun belirtileri olabilir. Bu gibi durumlarda ilacın kullanımı hemen kesilmeli ve bir doktora danışılmalıdır. Ağrı kesici ve/veya ateş düşürücü bir ilaç kullanmayınız.
 4. Uzun süreli tedavi durumlarında kan tablonuzun düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gereklidir.
 5. Duyu bozuklukları, adale zaafiyeti, aşırı terleme, tad alma bozuklukları, uyku ve hafıza bozuklukları, nöbetler.
 6. Rantudil Forte uygulamaları, epilepsi ve parkinson hastalıklarının semptomlarının şiddetini arttırabilir.
 7. Pıhtılaşma ile ilgili hücrelerin birleşmesi üzerine etki ve kanama eğiliminde artış mümkündür.
 8. İşitme bozukluğu, kulak çınlaması
 9. Ağız mukozasında iltihabi durum, dilde iltihabi durum, yemek borusunda zedelenmiş bölgeler, karnın alt kısmında şikayetler (örn. Spesifik olmayan, kalın barsakta kanamalı iltihabi durum, Crohn hastalığının veya ülseratif kolitin kötüleşmesi) ve kabızlık bildirimiştir. Ağızda yüzeyel lezyonlar, aftöz ağız içi ülserler, mide yanması, kolit. İnce barsakta darlık oluşturan yapı gelişimi, pankreasta iltihabi durum.
 10. Ciddi karın ağrısı ve/veya dışkıda renklenme veya kan kusmanın meydana gelmesi durumlarında hastanın ilacı keserek doktora danışması gerekmektedir.
 11. İşeme sorunları, kan üresinde artış, akut böbrek yetmezliği, idrarda protein çıkması, kanda kreatinin artışı, idrarda kan bulunması veya böbrek hasarı (interstisyel nefrit, nefrotik sendrom, papiler nekroz). Bu nedenle böbrek rahatsızlığı olan hastalar düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir.
 12. Kan glikoz düzeylerinde artış, idrarda glikoz bulunması
 13. Hipertansiyon
 14. Alerjiye bağlı damarlarda iltihabi durum ve akciğerlerde iltihabi durum.
 15. Ön belirtiler olmadan ilerleyici karaciğer hastalığı gelişmesi.
 16. Vajinal kanama
 17. Ruhsal durum bozuklukları, uyum bozuklukları, endişe hali, kabus görme, titreme nöbeti, psikozlar, sanrılar, depresyon ve komaya yol açabilen geçici bilinç kaybı.
 18. Rantudil ile tedavi mevcut psikiyatrik hastalık belirtilerini artmasına sebep olabilir.

Çok nadir vakada NSAI’lerin sistemik kullanımı ile enfeksiyona bağlı enflamasyonun alevlenmesi arasında (nekrotizan fasiit gelişimi) zamana bağlı bir ilişki tanımlanmıştır. Bu durum NSAI’lerin etki mekanizması ile ilişkili olabilir.

Bu nedenle Rantudil kullanan bir hastada enfeksiyona bağlı belirtiler ortaya çıkar veya kötüleşirlerse hastanın doktoru ile temasa geçmesi gerekir. Bu durumda herhangi bir antienfeksiyöz veya antibiyotik tedavisinin gerekli olup olmadığına doktor karar verir.

Deride döküntü, kızarıklık, kabarıklık, ışığa karşı artmış hassasiyet, minör ve yaygın deri altı kanaması (allerjiye bağlı olabilen), Stevens-Johnson sendromu ve toksik epidermal nekrolizis (Lyell’s sendromu) gibi ciddi deri reaksiyonlarına da yol açabilen eksfolatif dermatit ve büllü kabartı ve döküntüler.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT