Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
29-03-2023 14:10 | Güncelleme : 29-03-2023 14:11

Regl ağrılarında kadınların kurtarıcısı 9 bitki çayı: Adet sancısına birebir!

Google News

Ergenlik sonrası kadınların her ay, ortalama 27-28 günde bir yaşadığı, en az üç gün süren regl dönemi yumurtalıkların oluştuğu bir sağlık sürecidir. Bu süreç kimi kadınlarda yalnızca kanama ile geçerken kimisinde de şiddetli ağrılarla atlatılır. Peki, bu ağrıları hafifletmenin doğal bir yolu var mı? Elbette, bu rahatsızlığı gidermek için uygun bitki çayları var.

Regl ağrılarında kadınların kurtarıcısı 9 bitki çayı: Adet sancısına birebir!

Regl dönemini ağrılı geçiren kadınlar, hissettikleri rahatsızlıktan dolayı günlük yaşamlarında zorlanabilirler. Öyle ki bu ağrılar bazen mide bulantısına, kusmaya hatta bayılmaya bile yol açabilir. İşte bu yüzden, regl ağrısını geçiren bitki çayları yardımıyla rahatlama sağlanabilir. Regl dönemine iyi gelen çaylar, birçok seçenekle karşımıza çıkar ve hayatı bizim için bir hayli kolaylaştırır.

Regl döneminin kurtarıcı bitki çayları bu sürecin daha yumuşak geçmesine yardımcı olur. Ama eğer gerçekten şiddetli ağrılarınız varsa çaya başvurmadan evvel bir doktora gözükmek sizin için daha sağlıklı bir karar olur.

Regl ağrılarında kadınların kurtarıcısı 9 bitki çayı: Adet sancısına birebir!

Öyleyse gelin, hangi bitki çayının regle iyi geldiğini öğrenip, kurtarıcılarımızla tanışalım. İşte regl dönemine iyi gelen çaylar…

YEŞİL ÇAY

Regl dönemine iyi gelen çaylar arasında yeşil çayı sayabiliriz. Bitkisel çözümlerin belki de en başında gelen yeşil çay regl döneminde de güvenle tüketilebilir. Kanamayı durdurmaz ya da azaltmaz ancak bu dönemi daha rahat geçirmenizi sağlar.

Bir tutam veya bir tatlı kaşığı kadar yeşil çayı kaynar suyun içine koyup üç-dört dakika demlenmeye bırakın. Sonrasında ise çayınızı içebilir, tadından pek hoşlanmıyorsanız içine biraz limon da ekleyebilirsiniz.

Ancak içindeki kafein sebebiyle kan söktürücü özelliği bulunan yeşil çayı vücudunuzu rahatlatsa da çok fazla içmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü fazla içilmesi kusma, ishal, çarpıntı, baş dönmesi gibi sıkıntıları doğurabilir.

PAPATYA ÇAYI

Rahatlamak için içilen içeceklerden biri, papatya çayıdır. Regl dönemine iyi gelen çaylar arasında papatya, fazlasıyla güven vericidir. Kurutulmuş papatyalardan yapılan bu çay regl döneminde olan kadınların kurtarıcıları arasında yer alır.

Regl ağrılarında kadınların kurtarıcısı 9 bitki çayı: Adet sancısına birebir!

Adet söktürücü özelliği bilinen papatya çayı;

  • Hormonların dengelenmesine yardımcı olur,
  • Regl sebebiyle gerilmiş olan sinirleri yatıştırır,
  • Kasları gevşeterek vücudun rahatlamasını sağlar.

En popüler bitki çayları listesinde olan papatya çayını yapmak gayet kolay. Önce kurutulmuş papatyaları kaynar bir suya bırakın, on dakikalık bir bekleyişin ardından çayınız hazır.

Papatyanın miktarı sizin içeceğiniz orana bağlı fakat küçük bir uyarı; günde iki fincan içmeniz yeterli olur.

ZENCEFİL ÇAYI

Tadı pek hoş olmasa da zencefilin bir sağlık deposu olduğunu inkâr edemeyiz. Zencefil çayı regl dönemi için de kullanılan şifa yöntemlerinden biri. Aynı zamanda regl dönemine iyi gelen çaylar arasında popüler bir seçenek.

Bu çayın adet söktürücü özelliği diğer bitki çaylarından daha baskın. Ayrıca ağrı kesici yerine de geçiyor olması regl sırasındaki sancıya derman olabilecek cinsten.

Taze zencefili, 15-20 gram, ince ince dilimleyip (isterseniz rendeleyebilirsiniz) kaynar suya atın. On dakikalık bir demlenme süresinden sonra çayınızı içebilirsiniz.

NANE ÇAYI

Nane ferahlatıcı özelliği ile meşhurdur. Naneli sakızlar, diş macunları insana mayhoş bir ferahlık tadı verir. Nane çayı da regl döneminde yaşanan ağrıları azaltır, vücudun ferahlayıp, gevşemesini sağlar.

Regl ağrılarında kadınların kurtarıcısı 9 bitki çayı: Adet sancısına birebir!

Regl dolayısıyla gerilmiş sinirleri de rahatlatan nane çayını yapmak için taze ya da kuru nane kullanabilirsiniz. Kaynar suyun içine atıp demlemeye bıraktığınız çaya dilerseniz limon veya şeker de ekleyebilirsiniz.

BÖĞÜRTLEN ÇAYI

Tatlı, lezzetli bir meyve olan böğürtlen regl dönemindeki can sıkıcı ruh halini sağladığı enerji ile yok eder. Sancılarla birlikte halsizliği de dindiren böğürtlen içindeki şeker ile bu süreci daha dinç geçirmenize yardımcı olur.

Böğürtlen çayını yapmak için meyveyi ezip posa haline getirip, sonrasında kaynar suya atıp on dakika demlenmesini beklemelisiniz.

Fakat küçük bir not; böğürtlenin yapraklarını bu çaya dahil etmeyin. Meyvesi her ne kadar regl döneminin kurtarıcı bitki çayları arasında yer alsa da yaprakları regl döneminin gecikmesine sebep olabilir.

REZENE ÇAYI

Regl dönemine iyi gelen çaylar arasında rezene de var. Maydanozgiller familyasından bir bitki olan rezene; sarı çiçekli, kayalıklarda, kurak alanlarda yetişen bir bitki. Ayrıca kokusu ve aromasının güzelliğinden dolayı yemeklerde tat vermesi için kullanılan bir baharattır.

Tohum biçiminde tüketilen rezene, bitki çayı olarak da popülerdir. Vücudun gevşemesini sağlayan bu çay, regl döneminde sancıları azaltmasıyla da bilinir.

Regl ağrılarında kadınların kurtarıcısı 9 bitki çayı: Adet sancısına birebir!

Bir çay kaşığı tohumu kaynar suya atın, kaynamaya iki dakika boyunca devam eden rezeneyi yaklaşık beş dakika demlenmeye bırakın. Çayınızı tohumları süzdükten sonra rahatlıkla içebilirsiniz.

CİVANPERÇEMİ ÇAYI

Papatyanın bir türevi olan civanperçemi genellikle sonbaharda ortaya çıkan, ılıman yerlerde yetişen çiçekli bir bitki. Tıpkı atası papatya gibi onun da sağlığa pek çok faydası bulunuyor. Özellikle regl dönemi için sancıları dindirme etkisiyle oldukça tercih edilir.

Ancak civanperçemi çayının şifa olması için doğru zamanda tüketmek çok önemli. Regl kanaması başlamadan üç gün öne içilmesi gerekilen bu çay, bir çay kaşığı civanperçeminin yarım litre kaynar suya atılmasıyla yapılır.

Sabah ve akşam içilen bu çayı taze olarak içmeye de ayrı bir özen gösterin. Regl dönemine iyi gelen çaylar arasında bulunan civanperçemi, bu tadı sevenlerin en büyük kurtarıcısı olabilir.

SAFRAN ÇAYI

Mor bir çiçek olan safran çiğdem çiçeğinin bir alt türü. Tat veren bir bitki olduğu için hazır gıdaların içinde kullanılanlar arasında safranı görmek mümkün. Gıda boyasında kendine bir yer kazanmış olan safranın ilaç sektöründe, parfüm üretiminde de bir rolü olduğunu unutmadan ekleyelim.

Pek çok alanda kullanılan bu bitkinin sağlıkta da etkili bir yüzü var. Öteki bitki çayları gibi rahatlatıcı ve kas gevşetici bir özelliği bulunur. Bunlar regl dönemi ağrıları için bir çözümdür. Bunun yanı sıra safran bu süreçte kanın vücuttan daha kolay atılmasını sağlar.

Safran çayı yapmanız için bir tutam tel safranı bir bardak kaynamış suya atmak yeterli. Yaklaşık on dakika demlenmesi gereken çayı günde bir bardak içmek ise gereken etkiyi gösterir.

MAYDANOZ SAPI SUYU

Zayıflamak için başvurulan ilk doğal yollardan biri olan maydanoz suyu ödem atıcı özelliğiyle bilinir. Regl döneminde ise bu adet söktürücü bir özellik olarak karşımıza çıkar.

Kaynar suyun içine beş ya da altı tane maydanoz sapını atıp, renklerinin sarıya dönüşmesini bekleyin. Koyulaştığındaysa maydanoz sapı suyunuz içilmeye hazır demektir.

Ama ufak bir uyarı; kronik hastalıkları olan, emziren anneler ya da hamilelerin içmemesi tavsiye edilir.

REGL DÖNEMİNE İYİ GELEN ÇAYLAR GÜVENLİ Mİ?

Regl ağrılarında kadınların kurtarıcısı 9 bitki çayı: Adet sancısına birebir!

Papatya, rezene, civanperçemi, böğürtlen, safran, nane, zencefil, yeşil çay… Regl döneminin kurtarıcı bitki çayları arasında kahraman pelerinini sırtlarına geçirmiş olan çaylarımız bunlar. Sancılarınızdan kurtulmak istediğinizde ya da rahatlamaya ihtiyaç duyduğunuzda bu çayları içebilirsiniz. Ancak güvenli olup olmadığından şüpheleniyor olabilirsiniz.

Genel olarak regl dönemine iyi gelen çaylar güvenli olsa da doktor tavsiyesi almadan dozunu aşmamak gerekiyor. Eğer bitki çayları size şifa sağlamıyorsa bir doktora danışmanızda fayda var.

Kaynak : Mavi Kadın
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.