21 Haziran 2021, Pazartesi 14:01

Regl Belirtilerim Var Ama Olamıyorum Hamileyken Adet Belirtileri Olur mu

Regl Belirtilerim Var Ama Olamıyorum Hamileyken Adet Belirtileri Olur mu

Adet belirtileri yaşayıp da regl olamama troid hastalıkları, kansızlık, gebelik ve stres gibi pekçok durumdan kaynaklanabilir. Sık sık bu sorunu yaşıyorsanız mutlaka en kısa zamanda bir kadın doğum doktoruna gitmelidir.

Adet Belirtileri Var Ancak Adet Olamıyorum Bu Durum Neden Olur?

Kansızlık (Anemi)

Adet belirtileri olup da adet olamamanın en sık karşılaşılan nedeni demir eksikliği ve kansızlıktır. Kadınlarda ergenliğe girilmesiyle yani adet yaşanmaya başlanmasıyla vücutta demir eksikliği, tıptaki anıyla anemi çok sık görülür. Çünkü adet döneminde vücuttan atılan kanın yerine kişi yeterince demir içeren besinler tüketmez veya çok yoğun adet yaşayan kişilerde vücutta demir emilimi yeterince olmaz. Kadınlardaki demir eksikliğinin en sık görülen iki nedeni bunlardır. Öyle ki eğer kişinin vücudunda yeteri oranda demir bulunmazsa adet görme durabilir. Kişide kansızlık belirtileri şunlardır: sürekli yorgunluk, baş dönmesi, sinirlilik hali ve baş ağrısı.

Stres

Stres ve depresyon da adet döngünüzü bozup adet belirtileri yaşayıp adet olmamanıza neden olabilir. Stres yaşayan kişiler şu durumları da yaşar: sürekli halsizlik, libidoda azalış, uykusuzluk ve mide problemleri.

Hamilelik

Hamilelik de adet belirtileri yaşayıp da regl olamama nedenleri arasında yer alır. Hamileliğin kesin olarak tespit edilmesi kan testi ile yapılır. Hamileliğin ilk belirtileri arasında halsizlik, göğüslerde büyüme, şişkinlik ve adet gecikmesi yer alır.

Polikistik Over Sendromu

Kadınlarda en sık görülen hormonal hastalıklardan birisi polikistik over sendromudur. Polikistik over sendromunun sebebi kandaki androjen isimli hormonların oranının yükselmesidir. Bu durumda kişi adet belirtileri yaşasa da adet olmaz. Polikistik over sendromu kadınlarda, adet düzensizliği ve kısırlık başta olmak üzere farklı kadınsal problemlere yol açabilir. Bu sendromun tedavisi için ilk olarak hastanın diyete ve spora başlaması tavsiye edilir. Bunlara ek olarak bazı yaşam tarzı değişikleri de yapması gerekebilir.

Yanlış Beslenme

Kadınların adet belirtileri yaşayıp adet görememesinin bir diğer sebebi de yanlış beslenme alışkanlıkları olabilir. Örneğin çok fazla abur cubur tüketmek, çok fazla kafeinli içecekler içmek ve alkol kullanımı adet görülmesini engelleyebilir. Bu durumda kişinin vücudu toprak yeme isteği gibi olağandışı yemekleri can çekmesi, kabızlık, dikkat eksikliği ve sürekli uyku hali içerisinde olmak gibi farklı belirtiler de görülebilir.

Yoğun Egzersiz Yapma

Normalde kadınların vücudunda erkeklerden daha fazla yağ bulunur. Kadın vücudundaki bu yağlar vücuttaki hormonların dengelenmesini ve üreme gibi sistemlerin iyi şekilde çalışması için lazımdır. Bu yüzden kadınlarda yoğun egzersiz yapılmaya başlanması vücutta hormon seviyesini bozabilir ve buna bağlı olarak adet düzensizliğine yol açabilir. Bu durumda adet belirtileri olsa da adet görülmez.

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Doğum kontrol için kullanılan herhangi bir ek müdahale kadınlarda adet döngüsünü etkiler ve adet belirtileri olsa da adetin gerçekleşmemesine yol açar.  Bunlara örnek olarak; doğum kontrol hapları, RİA ve başka hormon içeren başka ilaçlar verilebilir. Bu tür yöntemler kişide adet döngüsünü kalıcı olmasa da mutlaka etkileyecektir. 

Yumurtalık Kisti

Kadınlarda yumurtalık kisti de adet düzensizliği yapıp adet belirtileri yaşayıp adet olmamaya sebep olabilir. Yumurtalık kisti; yumurtalıklardaki sıvı dolu keseciklere verilen addır. Adet düzensizliğine sebep olan bu kistlerin tedavisi için bazen ilaç yeterli olabilirken bazen ameliyat yani cerrahi müdahale gerekli olabilir.

Menopoz

Kadınlar menopoza girdiklerinde adetleri hemen kesilmez. Çünkü bu dönemde hormonların dengesi yavaş yavaş değişir ve bu da kadınlarda adet belirtisine sahip olunsa da adet görmemeye yol açabilir.

Adet Belirtileri Var Ancak Adet Olamıyorum Ne Yapayım?

Böyle bir sorunu sık sık yaşıyorsanız Kadın Doğum Doktoruna gitmelisiniz. Doktor sizden bazı testler isteyecek bu durumun nedenine bağlı olarak tedavisi uygulanır.Örneğin kansızlık bu soruna sebep olduysa doktor kan ilacı reçete edecektir. Troid hastalıkları bu probleme yol açtıysa troid ilacı verecektir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT