05 Aralık 2021, Pazar 17:11

Regl döneminde ağda yapılabilir mi, sağlık açısından zararı var mı?

Regl döneminde ağda yapılabilir mi, sağlık açısından zararı var mı?

Regl; her sağlıklı kadının rutin olarak yaşadığı bir döngüdür. Regl aynı zamanda adet olarak da bilinen ve kadının her ay belli aralıklarla yaşadığı bir olaydır. Regl döneminde kadının bedeninde yoğun hormon değişimleri meydana geldiğinden kadın bu dönemde çok hassas olur.

Kadınların regl dönemine dair merak ettikleri mevzulardan biri adet döneminde vücuda ağda yapılır mı ve bu dönemde yapılan ağda vücuda zarar verir mi konusudur. Bu sorunun cevabını sizler için içeriğimizin devamında bildirdik, buyurun birlikte göz atalım;

Regl Döneminde Ağda Yapılabilir Mi?

Regl döneminde kadınların bedeninde yoğun hormon değişikliği meydana gelir. Hormonların değişmesi sonucunda ise vücut oldukça hassaslaşır. Hassas olan vücuda ağda yapılmaya kalkışıldığında ise, vücut hassas olduğu için acıyı çok daha fazla hisseder. Aynı zamanda hormonların değişmesi nedeniyle, bu dönemde istenmeyen tüyleri ağda ile aldığınızda tüyleriniz eskisinden daha fazla çıkar. Regl döneminde yapılan ağda, tüylerin daha çabuk çıkmasına neden olarak ayda 2-3 defa işlemin tekrarlanmasına neden olur. Bu nedenle regl dönemi bittikten 2-3 gün sonra ağda yapmak en doğrusu olacaktır.

Regl döneminde acı eşiği biraz daha düşük olur. Bu zaman içerisinde zaten hassas olan vücudu ağda ile yormak, kadının normalden daha fazla acı hissetmesine neden olur. Ki normal zamanda bile ağda can acıtan bir işlemdir. Bu da acıyla birlikte cildin tahriş olmasına da neden olabilir.

Regl Döneminde Ağda Yapmak Sağlığa Zarar Verir Mi?

Regl döneminde ağda yapmanın tek zararı can acıtmasıdır. Bunun dışında, kol, bacak, koltuk altı ve hatta bikini bölgesine ağda yapmanın hiçbir zararı yoktur. Adet döneminde istenmeyen tüylerinizden kurtulmanız mecburi ise, ağda yapmadan evvel sıcak bir duşa girmek tavsiye edilir. Sıcak su tüylerin yumuşamasını ve bedenin rahatlamasını sağlar. Aynı zamanda reçetesiz ağrı kesici de alabilir ve acıyı en aza indirebilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT