2021-11-11 22:54:26 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:26

Regl döneminde şişkinlikten kurtaran rahatlatan çözümler

Karın şişkinliği, birçok kadının yaşadığı bir durumdur. Adet olmadan önce kendini gösteren reglinin en yaygın erken belirtisidir.

Regl döneminde şişkinlikten kurtaran rahatlatan çözümler

Adet döneminin yaklaştığını belli eden en yaygın belirti karın şişkinliğidir. Karın şişkinliği birçok kadının yaşadığı bir durumdur. Sanki kilo almış gibi hissettiren, karnının şişkin ve gergin olduğu bir durumdur. Şişkinlik, adet süreci başlamadan birkaç gün önce meydana gelir ve adet gördükten sonra geçer. Ancak oldukça rahatsız edici ve günlük aktiviteleri engelleyen bir durumdur. Şişkinlik tamamen geçiren bir yöntem olmamakla beraber şişkinliği azaltan ve kişiyi rahat ettirecek bazı çözüm yolları vardır. İşte adet dönemi şişkinliğini gideren bazı yöntemler;

Adet Dönemindeki Şişkinliğini Azaltan Etkili Çözümler

Bol su;

Adet döneminiz gelmeden önce bol bol su içmeye gayret etmelisiniz. Eğer günlük su içmeyi ihmal edenlerdenseniz yanınızda bir su şişesi taşıyabilir ya da su içmeyi unutmamak için alarm kurabilirsiniz. Her gün su içme miktarı kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Ancak günlük 2 litre su mutlaka içilmelidir. Böylece adetinizin yaklaştığı günlerde karın şişkinliğiniz yaşamazsınız. 

Papatya çayı;

Papatya çayının birçok yararı bulunur. Adet öncesi şişkinliğini azaltmasıyla bilinen papatya, sindirimi rahatlatır. Böylece adet öncesi dönemde meydana gelen şişkinlikler için harika bir bitki çayıdır. Yapılan araştırmalara göre papatya çayı, ağrı ve şişkinliği giderir aynı zamanda uykuyu teşvik eder. Bunun için 1 su bardağı kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı papatya eklenir ve 10 dakika demini aldıktan sonra içebilirsiniz.

Nane çayı;

Nane çayı, regl döneminde meydana gelen şişkinlikleri gidermek için etkili bitkili çaylarından biridir. Sindirim sistemi rahatlatmakla beraber içeriğindeki flavonidler sayesinde şişkinliği giderir. Yapılan çalışmalara göre nane, bağırsakları rahatlatır ve bağırsak spazmını önler. Aynı zamanda adet dönemindeki ağrının oluşumunu önler. Bunun için 1 su bardağı kaynamış suya, 2 yemek kaşığı taze nane eğer yoksa 1 yemek kaşığı kuru nane ekleyin. Yaklaşık 10 dakika demlenip dinlendikten sonra afiyetle içebilirsiniz.

Ebegümeci çayı;

Regl dönemine girmeden önce meydana gelen karın şişkinliklerini gidermek için ebegümeci çayı etkili bir çözüm yolu olacaktır. Zengin besin içeriği sayesinde vücuttaki sodyum ve potasyum seviyesini düzenleyerek vücutta oluşan su tutmasının önüne geçer. Böylece idrar söktürücü görevi görerek karındaki şişkinliği giderir. Bunun için 1 bardak kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı ebegümeci çayı ilave edilir. Yaklaşık 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra afiyetle içilir.

Düzenli egzersiz;

Düzenli ve istikrarlı olarak egzersiz yapmak adet dönemindeki şişkinliğini oluşmasını önleyecektir. Bunun için kendinize ideal bir spor programı oluşturmalısınız. Günde 15 dakika yürüyüşe çıkmalı onun haricinde evde size uygun olan egzersiz hareketleri yapmalısınız.

Şişkinliğiniz adetten sonra geçmiyor veya şiddetli bir şişkinliğiniz var ise doktorunuzla konuşmalı, farklı şekilde tedavi olmalısınız

Mavi Kadın