17 Mayıs 2021, Pazartesi 15:25

Regl İken Adet Döneminde İlişkiye Girince Hamile Kalınır mı?

Regl İken Adet Döneminde İlişkiye Girince Hamile Kalınır mı?

Güzel dinimiz adetliyken cinsel ilişkiye girmenin haram olduğunu bildirmektedir. Regl dönemde cinsel ilişki yaşarsanız küçük ihtimal de olsa hamile kalabilirsiniz. Doğal olarak hamilelik sonucunda bazı hamilelik belirtileri de görülmeye başlanacaktır.

Adetliyken Girilen Cinsel İlişkide Gebe Kalınır mı?

Dr. Yeşim Yerçok bu konuda şu bilgiyi vermektedir; Adet döneminin ilk 5 günü içerisinde cinsel ilişki yaşarsanız gebe kalmazsınız, bu mümkün değildir, endişe etmeyin.

Op. Dr. Uzay Yıldırım bu konuda şu bilgileri vermektedir; Çok küçük bir ihtimal de olsa adet döneminde cinsel ilişkiden gebe kalınabilir.

Dr. Filiz Tosun şayet adetleriniz düzenliyse adet döneminde cinsel ilişkide gebe kalma olasılığının  neredeyse sıfır olduğunu bildirmektedir.

Prof. Dr. Kutay Biberoglu bu konuda şu bilgileri vermektedir; “Gebelik olasılığı yok çünkü yumurtlama gününe çok uzaksınız.”

Prof. Dr. Timur Gürgan bu konuda şu bilgileri vermektedir; Adet döneminde hamilelik yaşanacağını düşünmüyorum. Ancak kesin teşhis için Beta HCG gebelik kan testi yaptırmalısınız.

Adetliyken Hamile Kalınırsa Hangi Gebelik Belirtileri Yaşanır?

Gebelik, cinsel birliktelik esnasında sperm (erkek üreme hücresi) ve yumurtanın (kadın üreme hücresi) döllenmesiyle meydana gelir. Hamileliğin süresi ortalama 37-40 haftadır. Çiftler korunmasız ilişki yaşadıklarında bebek sahibi olma ihtimalleri fazladır.

Yukarıda da bildirdiğimiz gibi adet döneminde cinsel ilişkide küçük de olsa gebe kalma ihtimaliniz vardır. Bu durumda yaşayacağınız belirtiler şunlardır;

  1. Adet zamanının gecikmesi; Adetliyken gebe kalırsanız ilk yaşayacağınız belirtilerden biri de adet zamanınızın gecikmesi olacaktır.
  2. Halsizlik: Yorgunluk ve halsizlik, gebeliğin en yaygın belirtilerinden biridir. Progesteron düzeyi hamileliğin ilk 12 haftasında yükselir ve bu hormona bağlı olarak anne adayında uykuya eğilim artar. Ancak plasenta geliştikçe bu durum yavaş yavaş düzelir.
  3. Mide bulantısı: Gebeliğin ilk trimesterinde mide bulantısına kusma da eşlik eder. Bu şikayetler kendini sabah bulantıları şeklinde gösterir. Yumurtanın döllenmesi nedeniyle hormon seviyelerinde değişiklik meydana gelir ve tabii ki vücut mekanizmaları da bundan etkilenir. Mide bulantısı da hormon değişikliklerinin sonuçlarından biridir.
  4. Koku hassasiyeti: Hamilelik gerçekleştikten sonra ilk haftalarda başlayan koku ve gıda hassasiyeti gebelik süresince devam edebilir. Anne adayı bazı kokulara ve gıdalara karşı daha duyarlı hâle gelebilir, önceden sevdiği bazı yiyeceklerden artık midesi bulanabilir.
  5. Göğüs ve göğüs uçlarında değişimler: Kadınlar adet olmadan önce göğüslerinde hassasiyet, dolgunluk ve ağrı hissedebilir. Bunlar hamileliğin ilk haftalarında da sıklıkla karşılaşılan belirtilerdendir.
  6. Aşerme: Hamilelik belirtileri arasında en yaygın olanlardan biri anne adayının aşermesidir. Aşerme; gebelikte bazı yiyeceklere karşı aşırı istek duyma olarak tanımlanır. Bazen bunun tam tersi de meydana gelebilir. Yani anne adayı çeşitli gıdalardan aşırı derecede tiksinmeye de başlayabilir.
  7. Sırt ve/veya bel ağrısı:Gebelikte anne adaylarının en çok yakındığı şeylerden bir diğeri sırt ve bel ağrısıdır. Öte yandan vücudun su toplaması, ödem/şişkinlik gibi durumlara da sıklıkla rastlanır.
  8. Sık idrara çıkma: Hamileliğin ilk zamanlarında hormon seviyeleri değişir. Öte yandan fetus anne karnında hızla gelişmeye devam eder ve anne adayının idrar kesesine baskı uygulamaya başlar. Tüm bunların sonucunda sık idrara çıkma meydana gelebilir. İdrara çıkma sıklığının artması gebeliğin son haftalarında daha fazla yaşanan bir durumdur.

Bu belirtilerden bazılarıyla karşılaşan kadınlar hamile olup olmadıklarını öğrenmek için gebelik testine ihtiyaç duyacaktır. Uygulanan gebelik testinin pozitif çıkması hâlinde anne adayının sağlığına her zamankinden daha çok dikkat etmesi, belirli periyotlarla muayene olması gerekecektir. Bebeğini dünyaya getirinceye dek doktoruyla iletişimi kesmemesi, dengeli beslenmesi, gün içinde bol bol dinlenmesi ve geceleri yeterli uyuması da hamileliğin sorunsuz bir şekilde devam etmesi için son derece önemlidir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT