21 Nisan 2021, Çarşamba 18:26

Regl İken Adet Olurken Bacak Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir

Regl İken Adet Olurken Bacak Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir

Adet döneminde bacak ağrıması alakasız gibi gözükse de aslında çok yaygın görülen bir durumdur. Regl döneminde bedenimizde prostaglandin ismindeki hormon salgılanır. Prostaglandin salgıladığında, etkilenen tek kas rahminiz değildir. Prostaglandin, bacaklarımızdaki kaslar da dahil olmak üzere vücudumuzdaki diğer kasların da kasılmasına neden olabilir. Özellikle, iç veya üst baldırlarda, kalçalarda ve baldırlarda ağrı veya kramp yaşayabilirsiniz.Tüm bunların nedeni regl döneminde meydana gelen hormonal değişimdir.

Adet Döneminde Ayak ve Bacak Ağrısı Neden Olur?

Çikolata Kisti

Adet öncesi bacak ağrısının ana nedeni hormonlarda meydana gelen değişimdir. Bir diğer neden ise çikolata kistidir. Çikolata kisti sık karşılaşılan ve üreme çağındaki kadınlarda görülen bir sağlık sorunudur. Sizde çikolata kisti olduğunu gösteren bir belirti de regl döneminde bacak ağrısı yaşamanızdır.Çikolata kistine bağlı bacak ağrısı, zonklama veya bıçaklanma hissi gibidir. Yürürken veya egzersiz yaparken daha da kötüleşebilir. Bazı kadınlar, ağrının adet dönemlerinden birkaç gün önce başladığını, adet döngüsü sırasında zirveye çıktığını ve adet dönemi bittikten sonra durduğunu söylüyor. Doktorunuz laparoskopik ameliyat önerebilir. Yahut ağrı kesici veya doğum kontrol hapı reçete edebilir.

Kansızlık

Kansızlık olarak da bilinen Anemi hastalığı da adet döneminde baş ağrısı yaşamanıza sebep olabilir. Kansızlığın hızlı bir şekilde tedavisi için doktor oral solüsyon şeklinde kan ilacı reçete edebilir.

Varis Hastalığı

Varis hastalığı olanlarda da adet döneminde bacak ağrısı sorunu ile karşılaşabilir. Varisli damarlardan kaynaklanan bacak ağrısı, adet kanamasından hemen önce genellikle daha şiddetlenir. Varisli damarlardan veya venözreflü hastalığından (herhangi bir görünür hastalık belirtisi olmaksızın) muzdarip birçok kadın, adet döneminden önce genellikle artan bacak rahatsızlığı, bacak yorgunluğu ve şişme yaşar. Bunun nedeni progesteron hormonudur. Progesteron adet kanamasından yaklaşık bir hafta önce yükselir. Progesteronun damarlar üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bunun sonucunda bacakta ağrı meydana gelir.

Adet Döneminde Ayak ve Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

  1. Bu sorundan muzdaripseniz kadın doğum doktoruna gitmelisiniz. Doktor sizden bazı testler isteyecek bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır.
  2. Aspirin veya asetaminofen (Tylenol) gibi reçetesiz satılan (OTC) bir ağrı kesici almak bacak ağrınızı geçirmeye yardımcı olabilir.
  3. Bacağa sıcak kompres uygulamak da ağrıyı kesebilir. Bunun içi sıcak su torbası kullanabilir. Yahut temiz bir bezi, atleti ütüleyip bunu bacaklarınıza sarabilirsiniz.
  4. Soğuk kompres de ağrıyı kesebilir. Buzluktan buz küplerini çıkarın. Bunu temiz bir beze sarıp bacaklarınıza tutun.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT