05 Ağustos 2021, Perşembe 02:04

Renk Körlüğü Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi Renk Körleri Nasıl Görür

Renk Körlüğü Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi Renk Körleri Nasıl Görür

Renk Körlüğü Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi?

"Bu makalenin sonunda Renk Körlüğü Testlerini görebilirsiniz"

Renk körlüğü, kalıtsal faktörlere bağlı bir görme bozukluğudur. Gözün yapısında bulunan retina tabakası, çeşitli pigmentlere sahiptir. İşte bu pigmentlerden bazıları veya hiçbiri yoksa bu durum renk körlüğü olarak adlandırılır. Yani renk körlüğü, değişik gölgelerin ve renklerin ayırt edilmesinde yaşanan sorunlardır. Bu hastalar çoğu zaman kırmızı ve yeşil rengi algılamakta güçlük çekerler.

Renk Körlüğü Belirtileri Nelerdir?

Renk körlüğü yaşayanlar farklı renkleri ayırt etmek konusunda sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Özellikle farklı tonlardaki sarı, yeşil, kırmızı ve mavi renkleri tanımakta zorlanırlar. Renk körü hastalarının pek çoğu Kırmızı-yeşil renk körüdür ve bu renklerin çeşitli tonlarını ayıramazlar.

Hastaların bazıları da sarı-mavi renk körüdür. Bu kişiler değişik sarı renk tonlarını ve mavi renk tonlarını algılamakta zorluk yaşarlar.

Renklerin hiçbirini görememek ise, tam renk körlüğü olarak tanımlanır. Bu hastalar tüm renkleri yalnızca siyah-beyaz görmektedirler.

Renk  Körlüğü Nasıl Tespit Edilir?

Renkleri tanıma kabiliyetinin yetersiz oluşu, kısaca renk körlüğü diye nitelendirilir. Renk tonlarını ayırmak, gözümüzdeki retina sayesinde mümkün olmaktadır. Eğer retinanın bu özelliğinde bir bozukluk meydana gelirse renklerin bir kısmı ya da hepsi griye yakın ve soluk görülmeye başlar. Renk körlüğünün olup olmadığı ve hastalığın cinsi, renk görme testi ile saptanır. Bunun için kullanılan en pratik yöntem, renkli ipliklerin karıştırılarak hastadan bu iplikleri renklerine göre ayırmasını istemektir. Renk görme bozukluğu yaşayan kişiler bunu yapamazlar. İshiara testi, renk körlüğüne tanı koyulurken sıklıkla başvurulan bir uygulamadır. Test sırasında hastanın değişik sayıları temsil eden şekilleri ve renkleri etrafındaki renklerden ayırması talep edilir. Eğer bu işlemi başaramıyorsa büyük olasılıkla renk körlüğü mevcut demektir.

Renk Körlüğünün Tedavisi Nedir?

Renk körlüğü genelde yaşamınızı çok fazla etkilemez. Fakat polislik, doktorluk ve pilotluk gibi bazı mesleklerin sağlıklı bir şekilde icra edilmesini engeller.

Renk körlüğünün kesin bir tedavisi yoktur. Fakat bazı özel filtreli gözlükler ve kontak lensler ile kısmen de olsa iyileşme gerçekleşmektedir. Bu ürünler hastalığın tipine göre göz doktoru tarafından belirlenmektedir. Önce kişiye renk görme testi uygulanmaktadır. Elde edilen sonuçlara göre hastada hangi gözlüğün veya kontak lensin işe yaradığı tespit edilmekte ve bu yardımcı araçlar sayesinde hastaların şikayetleri hafifletilmektedir.

Renk Körlüğü Testi Örnekleri

 

Renk körleri yukarıda yazan rakamı ayırt edememektedir.

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT