28 Mayıs 2022, Cumartesi 14:15

Rimel Sürmenin Püf Noktaları, Düz Kirpiklere Rimel Nasıl Sürülür?

Rimel Sürmenin Püf Noktaları, Düz Kirpiklere Rimel Nasıl Sürülür?

Rimel kelimesi ismini Fransızca Rimmel (marka adından) almıştır, kirpiklere renk veren, uzun, dolgun ve sık, gür görünmelerini sağlayan makyaj malzemesine rimel

Rimel kelimesi ismini Fransızca Rimmel (marka adından) almıştır, kirpiklere renk veren, uzun, dolgun ve sık, gür görünmelerini sağlayan makyaj malzemesine rimel denir. Rimel, içerisinde boyanın bulunduğu tüp şeklinde fırça aplikatörlü kozmetik bir malzemedir. Maskara olarak da bilinen rimel en önemli makyaj malzemelerindendir. Rimel sayesinde gözler iri ve çekici bir görünüme kavuşur. Rimelin vazifesi kirpikleri siyah, uzun ve dolgun göstermektir. Makyaj yapan kadınlar gözlerini öne çıkarmak istediklerinde rimelin bu gücünden yararlanırlar. Rimel kullanarak gözlerin daha anlamlı ve etkileyici görünmesi hedeflenir.

Rimel Nasıl Sürülür?Rimel Sürme Teknikleri, Rimel Sürmenin Püf Noktaları

  1. Rimel fırçasını sıkıca kavrayın, öncelikle üst kirpiklere rimel sürün bunun için; kirpiğin en dibinden başlayarak sağ-sol zikzak hareketleriyle fırçayı kirpiğinizin en ucuna kadar sürün.
  2. Sürerken zigzag hareketler yapın. Maskarayı zigzag hareketlerle sürmek her kirpiğin arasına maskaranın yayılmasını sağlayacağından kirpikleriniz tel tel ayrılacak ve topaklanmayacaktır. Böylece rimel tüm kiriklere tek tek sürülmüş olur ve kirpikler birbirine yapışmaz.
  3. Şimdi sıra geldi alt kirpiklere rimel sürmeye, alt kirpiklere rimel sürerken yukarı bakmalı, rimeli zigzag şeklinde alt kirpiklere uygulamalıdır. Alt kirpiklere sürülen rimelin üst kirpikler kadar yoğun olmasına gerek yoktur, sadece vurgulama amaçlı alt kirpiklere rimel sürüyoruz.
  4. Alt kirpiklerinizde çok fazla rimel kullanmanıza gerek yoktur. Üst kirpiklerde uygulanan maskaranın iddialı olması gerekmektedir. Alt kirpiklerde kullanılan maskara sadece kirpikleri belli etmek için kullanılması önerilir. Ayrıca alt kirpiğe çok rimel sürülmesi gözlerin olduğundan düşük görünmesine yol açar.
  5. Rimeli bir kat sürmek genelde yeterli olmaz, tek kat rimel kirpiklere istenilen dolgunluğunu ve uzunluğu vermek, ikinci katı sürmek için fazla beklemeyin çünkü kuruyan rimelin üstüne ikinci katı sürmek kirpiklerde yapış yapış ve kötü bir görüntüye yol açar. Ayrıca rimeli çok katlı sürerken kirpiklerde kalıntı görüntüsü bırakmamasına da dikkat edin. Maskarayı sürerken dikkat edilmesi gereken birkaç defa üzerinden geçerken topak kalmamasına özen göstermelidir. Bunun için rimeli abartılı bir biçimde üst üste çok defa sürmeye gerek yok.
  6. Rimeli sürerken göz çevresine bulaşan rimel kalıntıları kurumadan pamuklu çubuk ya da makyaj temizleyicisi ile temizleyebilirsiniz.
  7. Düz kirpiklere rimel sürmek için yukarıda bildirilenler yapılmadan önce kirpikler kirpik kıvırıcısı ise kıvrılmalıdır.

Rimel Kullanmanın Püf Noktaları: 

Rimel sürülürken rimelin kirpikte uzun süre kalması, kalıcı olması, daha dolgun görünmesi için transparan pudradan yararlanabilirsiniz. Pamuklu çubuk transparan pudra ya da talk pudrasına batırılıp pudralanır. Ardından kirpiklere pudra sürülür. Transparan pudranın maskaranın altında yok olması daha kolay olduğu için normal pudra yerine transparan pudra kullanmak daha iyidir. Böylece maskaranın gün boyu tazeliğini koruduğu, kirpiklerin daha dolgunlaştığı görülür. Bir kat maskara sürülüp üzerinden pudra ile hafifçe geçildikten sonra maskara tekrar sürülür. Rimelden önce pudra kullanarak daha hacimli ve uzun kirpikler elde edilebileceği gibi maskaranız da daha uzun süre dayanır.

Maskarayı kirpiğinizin dibinden, kirpik ucuna sürerken rimelin göz kapağınıza, göz çevresine bulaşmaması için evdeki birkaç aletten yardım alabilirsiniz. Bunun için kalem, çay kaşığı, pipet, kâğıt vb ürünleri kullanabilirsiniz. Örneğin, göz kapağınızın bitip kirpiklerinizin başladığı noktaya yerleştireceğiniz çay kaşığı göz kapağınızı boyamanıza engel olacaktır.

Rimel Fırçası Nasıl Temizlenir? 7 Pratik Yöntem Tıklayınız

Evde Fondoten Yapımı, Evde Doğal Fondöten Nasıl Yapılır? 4 Tarif Tıklayınız

En İyi Şeffaf Rimel Markaları Ve Fiyatları Listesi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT