27 Mayıs 2022, Cuma 02:43

Sabah Aç Karnına Ilık Veya Sıcak Su İçmek Zayıflatır mı?

Sabah Aç Karnına Ilık Veya Sıcak Su İçmek Zayıflatır mı?

 Peki, sıcak veya ılık su zayıflatır mı? Bu soruyu Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyenlere sorduk, işte cevabı: 

Su, insanlar için en temel gereksinimlerdendir. Bir insan susuz ancak üç gün yaşayabilir. Sıcak ve ılık su içmenin de sağlığa pek çok faydası vardır. Peki, sıcak veya ılık su zayıflatır mı? Bu soruyu Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyenlere sorduk, işte cevabı: 

Sual: Sıcak su içmek mi yoksa ılık su içmek mi zayıflatır?

CEVAP

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Selahattin Dönmez'in cevabı: (Su içmek midede doluluk hissi sağlar ve bağırsak hareketlerini artırır, böylece kilo vermeye yardımcı olur. American Dietetic Association (Amerikan Diyetisyenler Derneği) günde en az 11 su bardağı su içen kadınların yağ yakımı mekanizmalarının iyi çalıştığını bildirmektedir. Susuz kalınca metabolizmanın çalışması da bozulur, bu nedenle zayıflama boyunca su içimine dikkat etmek çok önemlidir. Kilo vermek için sıcak su mu ılık su mu içmeli konusuna gelince, yapılan bilimsel çalışmalar kilo vermede oda sıcaklığında su içmenin yani ılık su içmenin en iyi su içme biçimi olduğunu göstermektedir. Kilo vermek isteyenlerin, yemek öncesi, sonrası veya arası fark etmeksizin ılık su tükettiklerinde daha kolay kilo verebildikleri gözlenmiştir. Sade su içemeyenlere küçük bir önerimiz var; Su içerisine limon ve salatalık dilimleri atıp biraz dinlendirin ve suyun tadının hafiflediğini, aromatik hale geldiğini göreceksiniz. Böylece su içme alışkanlığını yeniden kolayca kazanabilirsiniz.)

Diyetisyen Ender Saraç, sıcak suyun kilo vermeye yardımcı olduğunu bildiriyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: (Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek, bedeni toksinlerden ardırmak için sıcak su içmek çok önemlidir. Günde 7-8 çay fincan sıcak su, sonbaharda diyet yapanların çok önemli bir yardımcısıdır.)

Sual: Sabah ılık su içmek yağları eritir mi?

CEVAP

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Gözde Şahin'in cevabı: (Sabahları ılık su içmek maalesef yağları yakmaz. Ancak sabahları ılık su içmek bağırsakları yumuşatır, kabızlığı engeller. Kabızlığın önlenmesiyle birlikte kilo vermek de kolaylaşır.)

Diyetisyen Yasemin Kavaklı da, sıcak veya ılık suyun kilo verme üzerine etkileri hakkında bize şu bilgileri veriyor:

(Su, vücudumuz için gerekli, oksijenden sonraki en önemli maddedir. Vücuttaki suyun yalnızca %1'inin azalmasıyla beraber kan hacmi düşer ve susuzluk duymaya başlarız. Vücuttaki suyun %3 azalmasında fiziksel performans azalması, %5 azalmasında konsantre olamama, %8 kaybında baş dönmesi, aşırı yorgunluk hissi, nefes almada güçlük, %10 kaybında kasta spazm, dolaşım ve böbrek yetmezliği görülür ve hayati tehlike ortaya çıkar. Suyun %20 azalmasında ise kişinin yaşam fonksiyonları sona erer ve ölüm gerçekleşir. Suyun yaşam için ne kadar önemli olduğunu bu oranlardan da anlayabiliriz. Vücudun su dengesini korumak için günde 8-10 bardak su içmeye devam etmelidir. 

The Journal of Clinical Endocrinolojy and Metabolism (Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi)'nde 2006 yayımlanan bilimsel araştırmaya göre,suyun sıcaklığının kalori harcanması üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı tespit edilmemiştir. Yani soğuk veya sıcak su içenlerin yaktığı kalori arasında belirgin bir fark görülmemiştir.

Vücudumuz için sıcak su ile soğuk su arasındaki tek fark, bu suların mideyi terk ediş süreleridir. Sıcak su mideyi 80 dakikada terk ederken, soğuk su ise 20 dakikada terk eder. 

Yalnız ılık su içmenin zayıflamaya şöyle faydaları vardır; Kalorisi düşük olan yiyeceklerle beraber ılık su tükettiğimizde bu karışım midede daha uzun süre kalacağından, daha uzun süre tokluk verip, açlık hissini engeler. Ayrıca ılık su bağırsakların çalışmasını aktif hale getirerek kabızlığı da önler. Sabahları uyandığımızda bir bardak ılık su ile güne başlamak sindirimi rahatlatır, yiyeceklerin yağ olarak depolanmasıyla savaşır.

Suyun ısısının zayıflama üzerinde doğrudan bir etkisi olmasa da su içmek kilo vermeye yardımcı bir eylemdir. Su içmenin zayıflamaya ve sağlığa faydaları şöyledir:

 1. Su içmek iştahı kontrol altına alır.
 2. Vücudun zararlı maddelerden arınmasını sağlayıp, detoks özelliği ile zayıflamayı kolaylaştırır.
 3. Selülitleri azaltır.
 4. Cildi güzelleştirir.

Su Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo En Hızlı Kilo Verdiren Diyet Listesi Tıklayınız

Kahve Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Süper Rejim Listesi Tıklayınız

Yoğurt Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Şok Diyet Listesi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

4 Yorum

 1. Derya

  İnternetten araştırïyorum zayıflamak istiyorum yardımcı olun

 2. Cennet

  12 yaşındayım boyun 1.35 kilom 47 ve herkes bana çok kilolusun diyor ben ender beyin önerdiği taktikleri uygulamaya daha yeni başladım ve bu sabah sadece bi tostun çeyreğini yedim ve şuan kaynar su içiyorum lütfen yardımcı olun ve olmak istediğim kilo 35 artık ekmek tüketmeyecegim ve ben çikolata bagımlısı olduğum için çikolqtayı bırakamıyorum ne yapmam lazım?

 3. didem

  zayiflayamiyorum yaglarim var erimiyo nefes alamıyorum 84 kiloyum ama veremiyorrum diyetede uyamiyorum unutmuyorum napmam lazım önder bey bana da bulun bi çare meclislerde hamilemisin lafından bıktım artık piskolojim bozuldu yardımcı olursanız size minnetar olurum teşekkür ederim

 4. aytac

  bunu mutleq edecem men

 
 
KAPAT