23 Ocak 2022, Pazar 00:23

Sabah Baş Ağrısına Ne İyi Gelir Nasıl Geçer Bitkisel Tedavisi

Sabah baş ağrısı uyanmak problemi uyku apnesi, vitamin ve mineral eksikliği, kansızlık, stres gibi pek çok nedenden dolayı meydana gelebilir. Araştırma sonuçları her 13 kişiden birinin sabah kalkınca baş ağrısı yaşadığını göstermiştir.

Sabah Baş Ağrısına Ne İyi Gelir Nasıl Geçer Bitkisel Tedavisi

Sabah baş ağrısı uyanmak problemi uyku apnesi, vitamin ve mineral eksikliği, kansızlık, stres gibi pek çok nedenden dolayı meydana gelebilir. Araştırma sonuçları her 13 kişiden birinin sabah kalkınca baş ağrısı yaşadığını göstermiştir.

Sabahları Başım Neden Ağırır?

Uyku Problemleri

Sabahları baş ağrısının en yaygın sebeplerinden birisi de uyku bozukluğu yani uykusuzluktur. Araştırmalar, kaliteli uyku uyuyamayan insanlarda baş ağrısı görülme ihtimali iyi ve düzenli uyuyan insanlara göre 2 ila 8 kat daha fazla olduğunu göstermiştir. Uykusuzluğun tedavisi çoğunlukla ya sadece ilaç veya terapi ya da ilaç ve terapinin birlikte uygulanmasıyla mümkün olabilir.

Depresyon veya Anksiyete

Amerikan Tıp Derneği Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada, sabahları kronik olarak baş ağrısı yaşamanın ana sebeplerinden birinin depresyon veya anksiyete olduğu bildirilmiştir.  Uykusuzluğa neden olabilecek bazı psikolojik problemler de sabahları yaşanan baş ağrısının bir nedeni olabilir.

Horlama veya Uyku Apnesi

Sabahları baş ağrısının bir sebebi de horlama veya uyku apnesi olabilir. Uyku süresince horlama tek başına bir durum da olabilirken uyku apnesinin de habercisi olabilir. Uyku apnesinde, kişi gece uyuduğunda ara ara nefesi kesilir.  Sabahları uyku apnesi nedeniyle yaşanan baş ağrıları çoğunlukla yarım saatten daha  az sürmektedir.

Diş Gıcırdatma

Tıpta bruksizm olarak bilinen diş gıcırdatmasını sabah baş ağrılarına yol açabilir. Bu tür ağrılar çoğunlukla şakakların kenarında hissedilen donuk ağrılardır.

Migren

Sabah uykudan uyanınca yaşanan baş ağrılarının bir diğer nedeni ise migren olabilir. Migrenin ise kendi içinde birçok farklı ağrı çeşidi vardır ve halk arasında çok yaygın olarak görülen bir hastalıktır.

Yastık Seçimi

Sabah erken saatlerde yaşanan bağ ağrısı boyundaki kasların gerilmesine bağlı olarak meydana gelebilir. Bu durumu engellemek için uyku pozisyonunun değiştirilmesi ve farklı yastık tercih edilmesi gerekecektir. Tercih edilecek yastığın mutlaka boyun ve omurgayı iyi destekleyen ve sağlıklı bir uyku pozisyonu sağlayan türde olması iyi olacaktır. Gece uyurken boyun ve başın konumu gün içindeki ayakta durma anındakine benzer olmalıdır.

Magnezyum Eksikliği

Kişinin magnezyum eksikliği yaşaması sabahları baş ağrısının bir sebebi olabilir.  2015’te Nutrients'te bildirilen  bir araştırma göstermiştir ki kandaki magnezyum seviyesinin düşük olması migren başta olmak üzere birçok farklı kronik hastalığın bir sebebidir.

İlaçların Yan Etkisi

Kullandığınız ilaçların yan etkisi olarak da başınız sabahları ağrıyabilir. Kullanmakta olduğunuz ilaçların sizde baş ağrısı yaptığını düşünmeniz durumunda doktorunuza danışmanız iyi olacaktır.

Sabah Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Sabah baş ağrısı ile uyanıyorsanız: Beyin Ve Sinir Cerrahisi doktoruna gitmelisiniz.Doktor sizi muayene edecek ve MR isteyecektir, bu durumun nedeni belirlenip tedavi gerçekleştirilecektir.

  1. Doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın.
  2. Günde 8-10 su bardağı su için.
  3. Düzenli spor ve yürüyüş yapın: Günün erken saatlerinde yaşadığınız baş ağrısından kurtulmak için günlük olarak egzersiz yapabilirsiniz. Bu basit fakat oldukça etkili bir yöntemdir ve kişinin fiziksel olarak aktif olması baş ağrılarını daha az ve daha hafif yaşamasını sağlar.
  4. Ortopedik yastık kullanın.
  5. Stresten uzak durun.
  6. Buzluktan buz küpü çıkarıp temiz bir beze sarın ve bunu kafanıza tutun.

Zencefil

Zencefilin kafadaki kan damarlarının iltihaplanmasını azalttığı bilinmektedir ve bu sayede zencefilin baş ağrılarını geçirmeye etkisi vardır. Bunun için zencefil suyunu ve limon suyunu eşit oranda karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı günde 1-2 defa için. Alternatif bir yöntem olarak ise, 2 yemek kaşığı su ile 1 tatlı kaşığı toz zencefili karıştırıp alnınıza uygulayabilirsiniz. 

Nane Yağı

Nane yağının içeriğindeki mentol, baş ağrılarının sebebi olan tıkanmış kan damarlarının açılmasını sağlamada çok etkilidir. Bu mentolun ek olarak sahip olduğu analjezik etki de baş ağrılarını geçirmek için birebirdir. Nane yağını baş ağrılarını geçirme amaçlı kullanmak için 1 yemek kaşığı badem yağı, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 3 damla kadar nane esansiyel yağını karıştırın. Bu yağ karışımını alın ve şakak bölgenize sürüp masaj yaparak uygulayın. Alternatif olarak, alın bölgenize ezmiş olduğunuz nane yapraklarını da koyabilirsiniz, bu yöntem de baş ağrısını geçirmeye yardımcı olabilir.

Biberiye Yağı

Baş ağrılarını geçirmek için kullanabileceğiniz bir diğer doğal yöntem ise biberiye yağıdır. Biberiye yağının içinde bulunan rosmarinik asit, baş ağrısını yatıştırma etkisine sahiptir ve ayrıca iltihap oluşumunu önlediği de bilinmektedir. Food Chemistry'de yayınlanan 2013 tarihli bir çalışmada, biberiyenin iltihap sökücü (anti-inflamatuar) ve ağrı kesici olması sebebiyle baş ağrılarının tedavisinde ilaç olarak kullanıldığı bildirilmiştir. Baş ağrılarını geçirmek için 1 yemek kaşığı zeytinyağı yağına birkaç damla biberiye yağı ekleyin ve bununla alın ve şakak bölgenize masaj yapın. Diğer bir yöntem ise, 1 bardak kaynamış su içine 1 tatlı kaşığı biberiye yaprağı ve 1 tatlı kaşığı adaçayı yaprağını ekleyip 10 dakika demleyerek çay hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız çay oda sıcaklığına geldiğinde süzüp içebilirsiniz.  

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT