05 Ağustos 2021, Perşembe 02:33

Sabahları Mide Bulantısına İyi Gelen Kesin Çözümler İlaçlar Sabah Midem Bulanıyor

Sabahları Mide Bulantısına İyi Gelen Kesin Çözümler İlaçlar Sabah Midem Bulanıyor

Kusma hissi mide bulantısı olarak adlandırılır. Kusma ve mide bulantılarının yaşandığı sabah bulantısı genellikle hamileliğin ilk 3 ayında yaşanır ve sebebi çoğunlukla hormonal değişikliklerdir. Sabah bulantıları yaygın olarak hamilelikte görülse de tek sebebi hamilelik olmamaktadır.

Sabahları Mide Bulantısı Neden Olur?

Gebelik

Sabah bulantılarının en yaygın olarak görüldüğü dönem gebeliktir. Genellikle hamileliğin 6.haftalarında görülen sabah bulantılarında anne adayı mide bulantıları ve kusma yaşamaktadır. Bu durum genellikle 16 ila 20. haftalarda geçmektedir.

Stres

Sabah bulantılarını bir diğer yaygın nedeni ise stres ve depresyon olabilir. Kişinin kısa bir süre içinde yaşadığı yoğun stres vücudu fiziken de etkilemektedir. Örneğin, iş hayatında yaşanan yoğun stres (toplantı, sunum vb), kronik stres ve kaygılar sabah bulantılarına yol açabilir. 

Beslenme

Sabah bulantısının bir diğer sebebi de kahvaltıda tüketilen bir gıda olabilir. Özellikle bir gıdaya alerjisi olan veya gıda intoleransı yaşayan kişilerde yedikleri şeye bağlı olarak mide bulantısı görülmesi yaygındır. Ek olarak çok fazla yemek yemek de sabahları mide bulantısının bir sebebi olabilir. 

Safra Taşı

Vücutta kolesterol gibi bazı maddeler sertleşip safra kesesinde safra taşı oluşumuna sebep olabilir. Bu durumda safra kesesi ve bağırsağı birbirine bağlayan safra kanalında safra taşları sıkışıp çok ağrıya sebep olması dışında bulantı ve kusmalara da yol açabilir.  

Açlık veya Düşük Kan şekeri

Uzun süre aç kalmak, kahvaltı yapmamak kan şekerini düşürüp mide bulantısına sebep olabilir.

Asit Reflü

Asit reflü problemi olan kişilerde bir şeyler yiyip içtikten sonra midedeki asit boğaza ve yemek borusuna kaçmaktadır. Bu durumda kişide öksürme, geğirme ve ağızda ekşi tat gibi belirtilere ek olarak sabah bulantıları gibi belirtiler görülmektedir.

İç Kulak Enfeksiyonu

İç kulak enfeksiyonu durumunda görülen en yaygın belirtiler denge problemleri ve baş dönmeleri olmaktadır. Bunlara ek olarak sabah bulantı ve kusmaları da görülebilir.

Sinüzit ve Sinüs Tıkanıklığı

Sinüslerde tıkanıklık veya enfeksiyon olması durumunda iç kulağa baskı gerçekleşir. Bu durumda kişide baş dönmesi olur ve bu da mide problemleri ve sabah bulantılarını tetikleyebilir

Akşamdan Kalma

Önceki gece çok alkol tüketmiş olmak sabahleyin mide bulantısı ve kusmalara neden olabilir.

Gastroparezi

Mide duvarındaki kasların çalışmasının yavaşlaması veya durması tıpta Gastroparezi olarak adlandırılır. Bu durumun bir sonucu olarak yiyecekler mideden bağırsağa geçemez ve kişi mide bulantısı, kusma, karında ağrı ve sindirim problemleri yaşayabilir.

Ağrı Kesici Kullanımı

Vücuttaki orta veya şiddetli ağrıların tedavisinde kullanılan Opioidler midede bulantı ve kusmalara sebebiyet verebilir.

Kemoterapi

Kemoterapi tedavisi alan kişilerde bulantı ve kusma gibi şikayetler yaşayabilir. Bunun sebebi kemoterapi ilaçlarının beyindeki bulantı ve kusmayı kontrol eden kısmını uyarmasıdır.

Beyin Hasarı veya Sarsıntı

Beyinde meydana gelebilecek yaralanma ve sarsıntı sebepli hasarlar beyinde şişliğe yol açabilir. Bu durumda da kafatasındaki basınç artar ve beyindeki bulantı ve kusmayı kontrol eden kısmını uyarıldığı için kişi mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler yaşayabilir.

Gıda Zehirlenmesi

Tüketilen gıdaların temiz olmaması vücutta gıda zehirlenmesine yol açabilir. Vücut, karşılaştığı bu zehirli maddelerden kurtulmak için savaşmaya başlar ve vücut mide veya karın krampları, bulantı, kusma ve ishal gibi belirtiler gösterir. Sabah yaşanan mide bulantılarını nedeni geceden yenen bir besin olabilir.

Ülser

Peptikülserler , mide ve bağırsakların iç astarlarında meydana gelen bir tür yaralardır. Ülser hastaları çoğunlukla mide ağrıları yaşarlar fakat ek olarak mide bulantısı ve kusma gibi şikayetleri de olabilir.

Kabızlık

Sabah mide bulantılarının bir diğer sebebi de kabızlık olabilir. Kabızlıkta, tüketilen besinler sindirilmek için kalın bağırsak yai kolona geçer ve buradan ilerlemez. Bu durumda tüm gastrointestinal sistem yavaşlar ve kişide sabahları mide bulantısı yaşanabilir.

Sabahları Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Sabahları mide bulantısının geçmesi için Dahiliye doktoruna gitmelidir. Doktor bu durumun nedenine göre tedaviyi uygulayacaktır.Örneğin enfeksiyon varsa antibiyotik reçete edecektir.

Nane Limon Çayı

Sabah bulantılarını geçirmek için nane kullanabilirsiniz. Çünkü nane mide astarına iyi gelir ve ayrıca yapısındaki antispazmodik özellikler midedeki kramp ve mide bulantılarını önlemeye yardımcıdır. Bunun için 1 su bardağı sıcak su içine 1 tatlı kaşığı kuru nane yaprağı koyun ve bardağın üzerini kapatıp 3-5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra yapraklarını süzün ve içine 1 tatlı kaşığı bal ve limon ekleyip sıcak şekilde için.  Alternatif bir yöntem olarak, mide bulantısından kurtulmak için bir tane küp şekerin üzerine 1 damla nane yağı damlatıp emmeyi de deneyebilirsiniz.

Limon

Limonda bulunan nötrleştirici asitler midede bikarbonatların oluşmasını sağlar ve bu sayede grip, gaz, şişkinlik ve mide ekşimesinin neden olduğu mide bulantılarını geçirir. Bunun için 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırıp mideniz bulandığında yiyin. Mide bulantınızın hemen geçtiğini göreceksiniz.

Zencefil

Zencefil de mide bulantılarını geçirmek için faydalı olan doğal bir bitkidir. Bunun için bir bardak sıcak su içine biraz zencefil kökü kesin veya rendeleyin ve demlendikten sonra çay olarak tüketin. Alternatif bir yöntem olarak, kapsül şeklinde satılan zencefil kökü de kullanabilirsiniz.

Mide Bulantısını Kesen İlaç İsimleri Listesi

  1. METPAMID 10 mg 30 tablet.
  2. Emedur
  3. Dramamine 50 mg 12 Tablet.
  4. Motilium 10.
  5. Postadoxin
  6. Largactil
  7. Zofran 4mg
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT