Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
22-09-2019 22:08 | Güncelleme : 12-09-2022 16:59

Saç Açıcı Ve Boya Karıştırılır mı Saç Açıcıdan Sonra Boya Yapılırmı

Google News

Birçok kişi saç rengini açmak için farklı metotlar dener. Fakat yapılan tüm uygulamalar istenen sonucu vermez. İşlem sonrasında hüsrana uğramamak için, saçlarınızı açarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve açıcıların nasıl kullanılacağını

Saç Açıcı Ve Boya Karıştırılır mı Saç Açıcıdan Sonra Boya Yapılırmı

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır, Saç Açıcı Kaç Dakika Bekletilir?

Birçok kişi saç rengini açmak için farklı metotlar dener. Fakat yapılan tüm uygulamalar istenen sonucu vermez. İşlem sonrasında hüsrana uğramamak için, saçlarınızı açarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve açıcıların nasıl kullanılacağını öğrenmeniz gerekir. Böylece dilediğiniz saç rengine sahip olabilirsiniz.

Saç Açıcı Ve Boya Karıştırılır mı?

Evet saç açıcı ile boya karıştırılıp kullanılabilir. Ancak bunu yapmak tavsiye edilmez çünkü saçta sarı-turuncu bir görünüme neden olabilmektedir.

Saç Açıcıdan Sonra Boya Yapılırmı?

Saç açıcıdan sonra saç boyası kullanılabilir. Ancak saçın yıpranmaması, yanmaması için saçınızı açıcı ile açtıktan sonra 2-3 hafta bekleyip saçınızı boyamanız önerilir. Saçınızı açıcı sürdükten 15-20 dk sonra saçınızı yıkayabilirsiniz.

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır?

Saç açma işlemi 3 şekilde gerçekleştirilir.

1. Toz açıcı (oriyal) ile saç açma

2. Boya ile saç açma

3. Doğal yollarla saç açma

Oryal ile Saç Açma İşlemi

 1. Özellikle boyalı saçların daha açık tonlara dönüştürülmesi veya platin gibi açık sarı tonlarda saçlara kavuşmak için, toz açıcı (oryal) kullanılır.
 2. Cam ya da plastik bir kaseye, 3 yemek kaşığı kadar toz açıcı dökün.
 3. Açıcının üstüne 40 volüm (%9) oksidan ilave edin.(Tüm bu malzemeleri Gratis, Watsons gibi kozmetikçilerden temin edebilirsiniz.
 4. Bir boya fırçasıyla kıvam alana kadar güzelce karıştırın.
 5. Hazırladığınız karışım, çok sıvı ya da çok katı olmamalıdır.
 6.  Açıcıyı ense kısmından başlayıp, baş tepesine doğru ilerleyecek şekilde uygulayın.
 7. Ardından tüm saç tellerine eşit şekilde dağılmasını sağlayın.
 8. İşlem sırasında açıcının saçlı deriye ve saç köklerine temas etmemesi gerekir. Aksi halde bu bölgeler büyük oranda zarar görür.
 9. Açıcıyı 30 dakika kadar saçlarınızda bekletin.
 10. 30 dakikanın ardından saçlarınıza masaj yaparak açıcıyı karıştırın. 
 11. 15 dakika kadar daha beklemenin sonunda saçlarınızı güzelce yıkayarak temizleyin.

Not: Oryal karışımını saç diplerine değdirmeden, köklerden 1 cm geride kalacak şekilde sürün. Saçlı deride kan dolaşımı daha hızlıdır. Bu nedenle saç dipleri daha yüksek ısıda olur. Oryal, ısı ile daha hızlı sonuç verdiği için saç diplerine daha sonra sürülmesi gerekir. Aksi halde ton farklılıkları meydana gelecektir. Saçlarınızı yıkamadan 15 ila 20 dakika öncesinde saç diplerinize uygulamanız, eşit ve dengeli tonlar elde etmenizi sağlar. 

Boya İle Saç Rengi Açma

Saçları boyasız ve doğal olan kişiler, saçlarını açmak için boyama işlemi yapabilir. Bunun için dilediğiniz bir markanın açık renkli saç boyalarından birini seçmeniz gerekir. Doğru boya seçimi ile hayalinizdeki saç rengine kavuşmanız mümkün olacaktır.

Boya ile saç rengini açmak için ilk olarak istediğiniz saç rengini netleştirin. Ardından bu rengi, doğal saç renginizin üzerine seçtiğiniz boyayı sürerseniz çıkacak olan renk tonuyla karşılaştırın. Seçtiğiniz boyayı ilk kez kullanacaksanız, saçlarınızın arasında görünmeyecek bir tutam üzerinde deneyebilirsiniz. Elde ettiğiniz renk tonu, istediğiniz saç rengi ile uyumluysa tüm saçınıza uygulayabilirsiniz.

 1. Boya kullanarak saçlarınızı açacaksanız, işleme ense kısmında bulunan saç tellerinden başlamanız gerekir.
 2. Cam ya da plastik bir kasenin içerisinde, seçtiğiniz boyayı ve 40 volüm (%9) oksidanı güzelce karıştırın.
 3. Hazırladığınız boyayı, enseden saç tepesine olacak şekilde ilerleterek sürün.
 4. Saçlı derinin tahriş olmaması için, boyayı saç diplerine çok temas ettirmeyin.
 5. İşlemi ne kadar hızlı uygularsanız o kadar eşi renk tonları elde edersiniz.
 6. Tüm saçınızı boyadıktan 15 dakika sonra, saçlarınızı tutamlara ayırarak tarayın. Böylece boya tüm saça eşit yayılacaktır.
 7. 30 dakika kadar beklettikten sonrasında saçlarınızı güzelce yıkayarak arındırın.

Doğal Yollarla Saç Rengi Açma

Saç rengini açmanın tek yolu kimyasal karışımlar değildir. Mutfağınızda kolayca bulabileceğiniz doğal ürünlerle de hayalinizdeki saç rengine kavuşabilirsiniz. Bu sayede saçlarınız sağlığını kaybetmez. Özellikle limon, bal ve papatya kullanarak saç renginizi doğal bir şekilde açabilirsiniz.

Bal İle Saç Rengi Açma

 1. Çeyrek fincan bal
 2. 2 bardak su 

 ¼ fincan kadar saç kremi ve eşit miktarda balı güzelce karıştırın. Bu karışımı saçlı derinizle temas ettirmeden, tüm saçınıza yedirerek sürün. Ardından bir bone ya da streç film kullanarak başınızı sarın. Yaz aylarında yapacaksanız, güneş ışığında beklemeniz etkisini arttıracaktır. 6 saatlik bekleme süresinin ardından saçlarınızı yıkayarak temizleyin.

Papatya İle Saç Rengini Açma

 1. Yarım fincan papatya
 2. Beş fincan su

Papatya suyu kullanmak, doğal şekilde saç renginin açılması için sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Bu yöntemi kullanmak için öncelikle su ve papatyaları karıştırarak, bitki çayı demler gibi hazırlayın. Saçlarınızı güzelce nemlendirin. Ardından soğumuş olan papatya çayını eşit şekilde uygulayın. 30 dakika kadar beklettikten sonra yıkayarak temizleyin. Dilerseniz papatya çayı ile ıslattığınız saçlarınız kuruyana kadar güneşte de bekleyebilirsiniz. 

Limon İle Saç Rengini Açma

 1. Bir fincan su
 2. 1 fincan limon suyu

Su ve limon suyunu güzelce karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı püskürtmeli bir şişeye doldurun, bu şekilde uygulamak çok daha kolay olacaktır. Güzelce taradığınız saçlarınıza eşit miktarda bu karışımı püskürtün. Uygulamadan sonra saçlarınızı yıkamanıza gerek olmaz. Fakat limonun kurutucu özelliği nedeniyle saç telleriniz kuruyabilir. Bu sorunu önlemek için uygulama sonrasında saçlarınızı nemlendirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.