10 Ağustos 2022, Çarşamba 02:06

Saç biti nasıl temizlenir? Çocuklarda saç bitini yok edecek 5 kesin çözüm

Saç biti nasıl temizlenir? Çocuklarda saç bitini yok edecek 5 kesin çözüm

Bitin en çok bulaştığı ortamlardan biri okuldur. Okulda saç biti bulaşan çocuğunuzu bitten kurtarmak için; sirke, sarımsak ve biberiye yağı gibi doğal malzemelerin gücünden yararlanarak, en kısa zamanda bitten kurtulabilirsiniz.

Okula giden çocukların bitlenmesi, ebeveynlerinin en büyük korkusudur. Büyük, küçük fark etmeksiniz her yaş grubunda bit görülebilir. Ancak okul çağındaki çocuklarda bit görülme olasılığı çok daha fazladır. Bit, insanın saçında bulunan, çok minik olup gözle görülebilen kan emici parazitlerdir. Kişi bitlendiğini, başındaki ve ensesindeki yoğun kaşıntıdan anlayabilir. Okul, kreş, anaokulu gibi kalabalık ortamlarda bit bulaşma riski çok yüksektir. Bit, kalabalık okul ortamlarda saçtan saça geçebildiği gibi ortak kullanılan eşyalar vasıtasıyla da çocuklar arasında kolayca bulaşabilir.

Saç Biti Yok Edecek 5 Kesin Çözüm

Çocuğunun saçında bit gören ebeveynler, bitten kurtulmak için çeşitli yöntemlere başvururlar. Bu yöntemler arasında eczaneden satın alınan bit şampuanları, bit temizleme ilaçları yahut doğal yöntemler bulunur. Bunların arasında en sık tercih edilen ise doğal tedavi yöntemleridir. Bazı doğal malzemelerin saç biti öldürücü özelliği vardır. Bu doğal malzemeler sayesinde saç bitinden kurtulmak mümkündür. İşte okula giden çocuğunuzu saç bitinden kesin olarak kurtarmanız için doğal çözümler…

1) Sirke

Biti temizleyen en etkili yöntemlerden biri sirkedir. Çocuğunuzun saçının uzunluğuna göre beyaz sirkeyi bir kabın içerisine alın. Eklediğini sirke ile aynı oranda olmak şartıyla saf su ekleyin ve karıştırın. Elde ettiğiniz sirkeli su karışımını çocuğunuzun saçının derisi de dahil saçının tamamına sürün ve 1-2 saat bekletin. Bu esnada bitler sirkeyi sevmediği için boğulup ölecektir. İnce dişli tarak ile yahut eczaneden saç biti tarağı alarak çocuğunuzun saçını tarayın. Saçını tararken tarağı saçın kökünden taramaya başlayın, böylece saçtaki ölü bitlerden kurtulun. Son olarak çocuğunuzun saçını şampuan ile yıkayın ve durulayın.

2) Mayonez

Bir avuç dolusu mayonezi çocuğunuzun saçının tamamına sürün. Kulak arkalarında saç olmayan kısıma ve enseye de sürmeyi ihmal etmeyin. Saçı uzun ise kafanın tepesine doğru gelecek şekilde toplayın. Ve çocuğunuzun kafasını streç filme sarıp yaklaşık 2 saat kadar bekletin. Ardından streç filmi çıkarıp, çocuğunuzun saçını ince dişli bit tarağı ile tarayın. Son aşama olarak çocuğunuzun saçını iki kez şampuanlayın ve durulayın.

3) Zeytinyağı

Çocuğunuzun saçının tamamına yetecek kadar zeytinyağını ısıtma kabının içerisine ekleyin ve ısıtın. Zeytinyağını parmağınız yanmayacak şekilde ısıtın. Ardından içerisinde 1 yemek kaşığı kadar limon suyu ilave edin ve karıştırın. Elde edilen karışımı çocuğunuzun saçının tamamına sürün ve kafasını streç boneyle kapatın. 1 gece bekletin ve ertesi sabah ince aralıklı bit tarağı ile saçını tarayıp, ölü bitleri saçından ayırın. Son olarak saçını şampuanlayın ve durulayın.

4) Sarımsak

10 diş sarımsağı ezin ve içerisine 3 yemek kaşığı limon suyu ilave edip iyice karıştırın. Elde edilen karışımı çocuğunuzun saç derisi de dahil saçının tamamına yedirip 30 dakika bekletin. Daha sonra bit tarağı ile saçı tarayarak ölü bitleri saçından ayırın. En son saçını şampuanla yıkayın ve durulayın.

5) Biberiye Yağı

Biti temizleyen en etkili yöntemlerden biri de biberiye yağıdır. 1 çay kaşığı biberiye yağını, 1 çay kaşığı zeytniyağı ve 1 çay kaşığı okaliptüs yağı ile karıştırın. Elde edilen yağ karışımını, çocuğunuzub saç diplerine bu karışımı uygulayın. Yaklaşık 1 saat saç derisine masaj yaparak, yağın saça nüfus etmesini sağlayın. Çocuğunuzun saçını şampuanlayın. Saçını yıkarken bit tarağı ile birlikte yıkamayı unutmayın. Bir yandan bit tarağı ile saçı tararken bir yandan ise saçını durulayın.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT