Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2021-08-20 15:10:48 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:34

Saç Boyası Ne Kadar Beklemeli Saç Boyası Bekleme Süreci Nedir?

Google News

Kadınların bazıları saçlarını kuaförde boyatırken bazıları da evde saçlarını kendileri boyamak isterler.

Saç Boyası Ne Kadar Beklemeli Saç Boyası Bekleme Süreci Nedir?

Kadınların bazıları saçlarını kuaförde boyatırken bazıları da evde saçlarını kendileri boyamak isterler. Ancak evde saç boyarken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Evde saç boyarken dikkat edilmesi gereken konulardan biri, boyanın saçlarda bekleme süresidir. Kadınlar evde saçlarını boyamadan önce, kullandıkları saç boyasının açıklama kısımını okumalı, ve boya kutusunda yazan süre boyunca saçlarını boyalı bekletmelidir.

Saç Boyası Saçlarda Ne Kadar Kaç Saat Kalmalıdır?

Kadınlar saçlarını boyamadan önce, kullanacakları saç boyasının üzerinde yazan talimatı okumalıdır. Boya kutusunda yazan talimatta, saç boyasının kaç dakika bekletilmesi gerektiği yer alır. Bu süre, kullanılan boyanın çeşidine göre farklılık gösterir. Bu nedenle evde saçı boyamadan önce mutlaka, boy kutusunda yazan talimata göre hareket edilmelidir. Saç boyalıyken bekleme süresi ne ise muhakkak ona uymalısınız. Bekleme sürecinden daha az süre bekletmek, henüz saç renginin tutmamasına neden olabilir. Yahut boyayı, bekleme sürecinden fazla bekletmek saçını daha iyi bir renk olacağı düşüncesini getirmemelidir. Hatta bilakis, saçları bekleme sürecinden fazla boyalı bekletmek saçların yıpranmasına, zarar görmesine yol açmaktadır.

Evde saç boyarken, saçlarınızın tamamını boyadıktan sonra süreyi başlatmalısınız. Bu nedenle saç boyama işlemini hızlı bir şekilde yapmalısınız. Boya işlemi tamamen bittikten sonra, saçlar boyalı bir şekilde ortalama 35-45 dakika beklemelidir. Saçınızı boyamak istediğiniz boyanın markasına ve rengine göre, saç boyasının saçta kalma süresi değişkenlik gösterir. Saç boyası kutusunun üzerinde yazan kalvuzda, saçın dakika sonra yıkanması gerektiği yazmaktadır. Genelde saçta, saç boyası bekletme süresi 35-45 dakika aralığında değişmektedir.

Saç Boyası Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Saç boyası almadan önce, boyanın içeriği mutlaka okunmalıdır. Boyanın içeriğinde cildinize alerjik reaksiyon gösterecek bir madde varsa bu boyayı satın almamalısınız.

Saç boyası satın alırken, saçınızın yapısına uygun bir boya tercih etmelisiniz. Saçınız çok gür ve uzun ise saç boyasının miktarını arttırabilirsiniz.

Saçınızı boyamadan evvel; alın bölgesi, boyun bölgesi yahut kulak arkalarına krem yahut vazelin sürülmelidir. Bu bölgelere vazelin sürmenin amacı, boyayı uygularken bu bölgelere boya bulaşırsa, boya lekelerinin kolay bir şekilde çıkması içindir.

Saçları boyadıktan sonra, boyanın saçta kalma süresi ortalama 35-45 dakika arasıdır. Kullandığınız boya markası ve boyanın rengine göre bu süre değişkenlik gösterir. Boya kutusunun üzerinde yazan süre kadar bekledikten sonra, saçlar bol su ile durulanmalıdır.

Saçınızı boyadan arındırdıktan sonra, saç boyası kutusunun içerisinde bulunan saç kremini saçınıza uygulamayı unutmayın. Saç kremleri, saçınızın yıpranmasını önleyecektir.

Saçınızı boyadıktan sonra, saç dibiniz çok kısa sürede geliyorsa, dip boyası yapmak için beklemeniz gerekir. Saç dipleri 1,5 ay yahut 2 ay boyunca boyanmamalıdır. Eğer saçınızı boyadıktan sonra, saç diplerinizi 1,5 ay içerisinde tekrar boyarsanız, saçlarınız yanabilir, çok fazla zarar görebilir. Bu sebeple saçınızı boyadıktan sonra, saçlarınızı tekrardan boyamak için muhakkak 1,5 ay yani 6 hafta beklemelisiniz.

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.