26 Mayıs 2022, Perşembe 18:30

Saç Çıkarma, Çoğaltma Yöntemleri, Saç Çıkaran Doğal Maske Tarifleri

Saç Çıkarma, Çoğaltma Yöntemleri, Saç Çıkaran Doğal Maske Tarifleri

Saç dökülmesi, seyrelmesi, stresten kansızlığa kadar çeşitli nedenlerden ortaya çıkan bir sorundur. Saç çıkaran bitkiler, saç köklerini uyarıp yeni saçların

Saç dökülmesi, seyrelmesi, stresten kansızlığa kadar çeşitli nedenlerden ortaya çıkan bir sorundur. Saç çıkaran bitkiler, saç köklerini uyarıp yeni saçların çıkmasına yardımcı olurlar. İşte yeni saçların çıkmasında önemli rol oynayan, saç dökülmesine iyi gelen bitkiler, maske tarifleri

Soğan

Soğan, yüzyıllardır saç çıkarma amaçlı kullanılmış bir bitkidir. Soğan, saç dökülmesini önlemekte ve yeni saçların çıkmasında, uzamasında en etkili bitkilerdendir. Soğandaki kükürt, baş derisindeki kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olur ve yeni saçların çıkması için gerekli olan kollajen üretimini artırır. The Journal of Dermatology (Dermotoloji Dergisi'nde) 2002 yılında yayımlanan bir araştırmaya göre, iki ay boyunca günde saç köklerine soğan suyu süren saçkırandan muzdarip kişilerde, önemli miktarda yeni saçların çıktığı gözlemlenmiştir. Katı meyve sıkacağında 1 adet soğanın suyunu çıkarın. Evde katı meyve sıkacağı yoksa soğanı rondodan, blenderdan, yahut rendeden geçirip püre haline getirin ve süzgeçten geçirip suyunu çıkarın. 2-3 damla lavanta esansiyel yağ ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyip iyice karıştırın. Baş derisine masaj yapın. Saçınıza bone veya streç film geçirin. En az 1 saat bekletin. Saçınızı suyla yıkayın, ardından her zamanki gibi şampuanlayın ve durulayın. İstediğiniz sonuca ulaşana kadar haftada 2 veya 3 defa bu işlemi tekrarlayın.

Isırgan otu

Isırgan otu da saç köklerini uyarıp yeni saçların çıkmasında etkilidir. Isırgan otunu saç çıkarma amaçlı kullanmak için, aktardan organik Isırgan otu yağı satın alıp saç diplerinize sürün. 3-4 saat bekleyip yıkayın. Haftada 3 gün bu uygulamaya devam edin.

Sarımsak

Sarımsak, yeni saçların çıkmasına yardımcı olan ve saçlarda dökülmeyi engelleyen harika bir bitkidir. Saç derisinden toksinleri temizleyip yeni saç tellerinin çıkmasına yardımcı olur. Sarımsak, baş derisinde kan dolaşımını artırmakta da etkilidir. Sarımsakta bulunan allisin, baş derisinde kan dolaşımını hızlandırmakta, böylece saç dökülmesiyle savaşmaktadır. Sarımsak, saç dokusunu ve saç köklerini güçlendirerek yeni saçların çıkmasını sağlar. 1-2 diş sarımsağı blenderdan geçirip posa haline getirip süzün ve sarımsağın suyunu çıkarın. İçine, eczaneden satın alacağınız 1 ampül E vitamini ve 1-2 yemek kaşığı zeytinyağını katıp iyice karıştırın. Saç derinize ve saçlarınıza sürüp, başınıza bone geçirip yarım saat bekletin. Ardından saçınızı yıkayın, şampuanlayın ve durulayın. Bu maskeye haftada 2 kez devam edebilirsiniz.

Çam terebentin

Çam terebentin yağı, çam ağacından süzülen baldan elde edilen bir yağdır ve yeni saç çıkartan bitkilerdendir. Çam terebentin yağı, saç köklerini besler, saç dökülmesini azaltır, yeni saçların çıkmasına yardımcı olur, saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar ve saça bakım yapar. Çam terebentin yağını saç için kullanmanın en kolay yolu, 1 su bardağı yani 200 ml şampuana 20-25 damla çam terebentin yağı eklenmesidir. Bu şampuanı banyo yaptıkça kullanın. Çam terebentin yağı güçlü bir yağ olduğu için, asla saça ve saç diplerine doğrudan uygulamayın yoksa saç diplerinde yanma ve tahriş gibi saç derisi problemlerine neden olur.

Güzellik uzmanı Suna Dumankaya'dan saç çıkaran bitkilerden oluşan tarif

1 fincan kaliteli zeytinyağı, 1 yemek kaşığı çörekotu yağı, 1 yemek kaşığı defne tohumu yağı, 1 yemek kaşığı maydanoz tohumu. Malzemelerin tamamını bir kasede karıştırın. Saçlarınızın diplerine ardından tamamına sürün. Saç diplerine masaj yaparak iyice yedirin ve streç filmle sarın. 2 saat bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın. Bu uygulamayı haftada 1 kez uygulayın.

Prof. İbrahim Saraçoğlu'ndan saç çıkaran bitkilerden oluşan saç çıkarma ve gürleştirme kürü

1. Yöntem

Bir avuç karanfili 4-5 su bardağı su ile dolu kavanoza koyup, karışımı 1 gün karanlık ortamda bırakın. Ertesi gün bu karışımdaki siyah suyu bir kaba alın. Artık işiniz bu siyah suyla. Bu suyu haftada 5 kez saç diplerinize sürüp tarayabilir yahut banyo sonrası durulama suyuna uygulayabilirsiniz.

2. Yöntem

Aktardan satın alabileceğiniz 100 gram dulavrat otu kökü, 100 gram ısırgan otu kökü ve 60 gram şimşir ağacı yaprağını 8 su bardağı sirkenin içine koyun. Sekiz gün sıcak bir yerde dinlendirdikten sonra süzün. Elde ettiğiniz sıvı ile saç derisine masaj yapın.

3. Yöntem

50 gram taze civanperçemini 4 su bardağı suda 10 dakika kadar kaynatıp süzün. Her gün saç diplerine bununla masaj yapın.

Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye kitabında bu hususla ilgili olarak buyruluyor ki:

(Alopecie) denilen saç dökülmesinin çeşidli sebebleri vardır. Bulaşıcı hastalıkdan, ba’zı ilâclardan, hâmilelik veyâ thyroid salgısının az olmasından ve rûhî bozuklukdan dolayı saç dökülmesi az değildir. Seborrhé [Seborre] denilen yağlı, kepekli saçların dökülmesi de çokdur. Bunların ayrı ayrı tedâvîleri vardır. Müşterek, umûmî bir tedâvî yokdur. Saç dökülmesine karşı, başı esmer sabun, ya’nî yumuşak potas sabunu ile yıkamalıdır. Süleymâniyye kütübhânesi, (Lâleli) kısmında, [3735] sayılı kitâbda diyor ki, (Saçı dökülen kimse, sabâh-akşam başına menekşe yağı sürse, saçı dökülmez ve yenisi gelir. Menekşe veyâ başka çiçeğin yağını yapmak için, fransızca (Dorvault)da diyor ki, yüz gram saf, ya’nî asidsiz zeytinyağı, yirmibeş gram çiçek ile karışdırılır. El ile yoğrulur. Yâhud havanda ezilir. Şişeye koyup ağzı kapanır. Ara sıra çalkalıyarak üç gün güneşde tutulur. Sonra, sıkarak yağı süzülür. Posa sıkılıp yağ iyice alınır. Posa atılır. Bu yağa tekrâr yirmibeş gram çiçek konup, yine üç gün güneşde tutulur. Böylece üç kerre yapılır. On günde kuvvetli çiçek yağı elde edilmiş olur. Yâhud, yüz gram yağa iki gram menekşe esansından koyup çalkalanır. Bunun gibi yapılan lavanta çiçeği yağı ile, baş ovulmasını, doktor Heraud, fransızca(Tıbbî nebâtlar) kitâbında yazmakdadır.

Sinâmeki yaprağı kaynatıp içmek veyâ tozunu yutmak saçı çoğaltır. Hatmi çiçeğini kaynatıp, hamâmda, o su ile saçı yıkasalar, kıl diplerini kuvvetlendirir ve dökülmesini önler. Havuç yaprağı da böyledir). (Gâyet-ül-itkân)da diyor ki, (Saç dökülmesi, kan bozukluğundan ise, kan aldırmalı ve müshil ilâclar vermelidir. Za’fiyyet var ise, kuvvetli gıdâ yimelidir. Mersin yaprağı yağı, sakız yağı veyâ lâdün ağacı [cistüs] yağı sürmelidir. İvadne, baldırı kara, gül, biberiye, sakız ağacı yaprakları kaynatılıp, bu su ile kıl biten yerleri yıkamalıdır. Kaysum, ya’nî kara pelin [Aurone] ve kamışkökü, labada, asaron, ya’nî çoban düdüğü, arı ve kirpi külü, fare tersi ve ayı yağı da kaynatıp sürmek veyâ yıkamak, saç dökülmesini önlemekdedir).

Parlak, Sağlıklı Ve Güzel Saçlar İçin Evde Saç Bakımı Maskesi Tarifleri Tıklayınız

Doğum Kontrol Hapı Saç Çıkarır mı, Uzatır mı? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

23 Yorum

 1. nurgul koç

  merhaba benimde saçlarım inanılmaz dökülürdü yapmadığım neredeyse hiçbir şey kalmadı bir çok ürün kullandım bir çok da maske denedim ama durmadı saçlarımın dökülmesi.sonra titanyumlu keratini önerdi sevdiğim bir arkadaşım kullandım ve saçım inanırmısınız zamanla dökülmesi yavaşladı ve en son durdu ve seyrelmiş yerlerim kapandı artık saçlarım daha gür ve son derece bakımlı mutlaka tavsiye ediyorum arkadaşlar :))

 2. Mustafa

  Arkadaşlar size gerçekten saç nasıl çıkar tarifini hemen vereyim. Benim kullandığım yöntem gerçekten çok iyi geldi bana. Öncelikle minoxili biliyosunuzdur çoğu kişi bunun bir işe yaramadığını söylüyor. Arkadaşlar hangi ürün olursa olsun eğer saç çıkarmak istiyorsanız saçınızı kısa tutmanız gerekiyor. Erkekler için söylüyorum önce saçınızı 0 numaraya vurun daha sonra sabah ve akşam olmak üzere minoxil den 5 er fıs kafanıza sıkıp kel bölgelere masaj yapın. Aradan 15 gün geçtikten sonra saçınızı tekrar sıfıra vurun işte o zaman gerçek etkisini göreceksiniz. Daha sonra saçlarınız uzamaya başlayacak he derseniz ben artık sıfıra vurmak istemiyorum die işte o zamanda size dermaroller öneriyorum. Saçınız uzamaya başladıktan sonra ilaçı sıkmadan önce dermarollerla kafanıza masaj yapın ve ucundaki iğneler sayesinde derinizde mikroskobik delikler açıyor ve daha sonra ilacı sıktığınızda deriye işliyor. Minoxil eczanede 100 lira ama ben bi internet sitesinden 3 kutusunu 180 e alıyorum araştırın sizde bulursunuz. Psikolojim bozulmuştu çok çirkinleşmiştim normalde ayıptır söylemesi çok yakışıklıyımdır ama saç yoksa hiç birşeye benzemiyosunuz. Saçım çıktıktan sonra o kadar değiştim ki insa lar tanıyamadı bile. Ancak şöyle bi sorun var ilacı bırakırsanız saçlarınız dökülmeye devam ediyor yani bizde genetik olduğu için dökülme kaldığı yerden devam ediyor. Saçlarınız tam anlamıyla çıktıktan sonra ilacı sadece gece yatmadan kullanın buda dökülmesini engeller ve 1 kutu sizi yaklaşık 1 buçuk ay götürür. Ben 1 2 sene daha kullanmayı düşünüyorum inşllah o zamana yeni bi şey çıkarda daha kolay yöntemler olur iyi günler

 3. esen

  kimseye güvenemiyorum herkes palavracı bence sadece saç dökülmesi hakkında doktoruma danıştım güvencen yoksa patentli ürün kullan dedi internetten araştırdım saç çıkarıcı titanyumlu seti gördüm okudum makalesini siparişi girdim şuan yaklşaşık 1 yıl oldu ve çok memnunum çok gür ve sağlıklı saçlara sahibim

 4. İsmet

  Hep saçımı uzatmak istemişimdir. Bir kaç kez denedim ama olmadı. Saç uzatıcı maskelere, bakım setlerine ve yağlarına baktım ama pek etkili olduklarını göremedim. En sonunda hızlı saç uzatan keratin dip bakım yağını buldum. Patentli ve doğallığından dolayı etkisini hızlıca gösterdi ve saçlarımı uzatmaya başladı. Artık uzun saçlara sahibim :)

 5. Bekir

  Çocukluğumdan beri saçım çok seyrek çıkıyordu. Bir nevi kel sayılırdım. Bir arkadaşım bana keratinin saça iyi faydalı olup iyi geldiğini söyledi. Bende keratin bakmı uygulamaya karar verdim. İnternette saç çıkarıcı patentli doğal keratinı aldım. Saçlarımı sandığımdan kısa bir süre içerisinde çıkarttı. Çok memnun kaldım.

 6. Ümmü

  Ben bir çok bitki kür falan denedim ama bir faydasını görmedim. Keratinin saçın temel maddesi olduğunu biliyordum. O yüzden evde keratin bakım setlerine göz attım. Bir tane doğal patentli keratin bakım sitesi buldum. Bende güven oluşturduğu için oradan ürünleri sipariş ettim. Elime hızlıca geldi. Ürünleri denedikten kısa bir süre etkisini gösterip saç dökülmemi engelledi. Şimdiyse saç çıkarıcı titanyumlu keratin bakım setini alacağım. Çok memnunum.

 7. Maftuna

  Soanlı tarıf saçıma yapıcam teşekurler

 8. Diyar

  Herkes bilip bilmeden yorum yapıyor ben Hocamın dediği gibi kullandım baya iyi geldi şimdi de Bingöllü fatih beyin yaptığı bitkisel şampuan ve losyon aldım 2 ay oldu ufak kıllar çıkmaya başladı biraz araştırın nette kullananların yorumları var

 9. Emre

  İnce telli seyrek ve düz saçlara sahibim. Haftada 1 ya da 2 defa ısırgan tohumu yağını bir kaseye döküp temiz saçıma uyguluyorum. (Yağlı saçlara sahibim o yüzden saçlarıma ısırgan tohumu yağını sürmeden önce şampuanımla 1 kez yıkayıp arındırıyorum. Havluyla kurulayıp saçlarım nemliyken uyguluyorum.) Uyguladıktan sonra 4-6 saat kadar bekleyip şampuanımla saçlarımı 2 kez yıkayıp arındırıyorum. Yeni yeni kullanmaya başladığım için saç tellerinde pek kalınşlaşma farkedemedim. Ancak saç dökülmesine karşı saç tellerimi baya kuvvetlendirdi, banyoda avuç avuç dökülen saçlarım artık dökülmüyor. En etkili yağ olduğunu düşünüyorum kesinlikle tavsiye ederim.

 10. Yasin.

  Merhaba bu uygulamardan 4-5ini uygularsak daha iyo sonuc alabilirmiyiz mesela durulama yontemi kur bitki suyu uygulamasi yag surme gibi bi program hazirlayip haftalik gunluk olarak uygulama yapilabilirmi

 
 
KAPAT