21 Haziran 2021, Pazartesi 13:10

Saç Dipleri Kafa Derisi Neden Kaşınır Saç Derisi Kaşıntısına Ne İyi Gelir

Saç Dipleri Kafa Derisi Neden Kaşınır Saç Derisi Kaşıntısına Ne İyi Gelir

Saç diplerinde, saç derisinde kaşıntı saçta kepek olması, saç biti, egzama, saç derisinin kuru olması ve stres gibi pek çok nedenden kaynaklanabilmektedir. Saç diplerinde kaşıntıdan mustaripseniz cildiye doktoruna gitmelisiniz.

Saç Dipleri Derisi Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir?

 1. Saçta kepek olması
 2. Saç biti
 3. Sıcak ve ter
 4. Saç kıran hastalığı
 5. Sedef hastalığı veya egzama
 6. Atopik dermatit
 7. Stres kaynaklı egzama
 8. Saç derisi kuruluğu
 9. Uyuz hastalığı
 10. Stres, depresyon
 11. Kullanılan ilaçların yan etkileri
 12. Gül hastalığı
 13. Seboreik dermatit
 14. Saç kıran
 15. Mantar hastalığı
 16. Saç diplerinin hassas olması
 17. Kurdeşen

Alerjik reaksiyonlar: Kafa derisindeki kaşıntının bir sebebi de saç bakım ürünlerinin, şampuanların ve saç boyalarının sebep olduğu alerjik reaksiyon olabilir.

Saçların kirli olması: Saç temizliğine dikkat edilmemesi saç derisindeki kir ve ürün kalıntılarının saç diplerinde birikmesiyle saç derisinde ve köklerinde kaşıntıya yol açabilir. 

At kuyruğu saç şekli: Saçın sürekli at kuyruğu yapılması saç derisinde kaşıntıya ve hatta saç dökülmesine sebep olabilir.

Sedef hastalığı: Saç derisindeki kaşınmanın bir diğer sebebi ise bir otoimmün hastalık olan sedef hastalığı olabilir. Sedef hastalığı; kafa derisi dahil olmak üzere ciltte pullu kırmızı lekeler oluşmasına yol açmaktadır. Kronik bir hastalık olan sedef hastalığının neden görüldüğü hakkında kesin bilgi mevcut değildir. Fakat bu hastalık bulaşıcı değildir. Sedef hastalığının nedeni tam olarak billinmese de genetik faktörlerin etkili olduğu bilinmektedir. Yani ailede görülen sedef hastalığı aile üyelerinde sedef hastalığı görülme ihtimalini yükseltmektedir. Sedef hastalığı tedavisi için genellikle salisilik asit ya da içerisinde kömür katranı olan ilaçlı şampuanlar kullanılmaktadır. Bu tedavinin etkili olmaması durumunda uygulanan diğer tedavi ise topikal kortizondur.

Saç Diplerinde Derisinde Kaşıntı Nasıl Geçer?

Saç derisinde kaşıntı sorunu için Cildiye doktoruna gitmelisiniz. Doktor saç diplerinizi muayene edecek bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Örneğin saç derisinde kuruluk bu soruna yol açtıysa bunu tedavi etmek için doktor tıbbi losyon, şampuan reçete edecektir. Saç biti söz konusu ise doktor bit ilacı verecektir.

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’dan Saç Diplerinde Kaşıntıya Doğal Çözüm

Saç diplerindeki kaşıntıyı geçirmek için 5 tane aspirini dövüp toz haline getirin ve 1 şişe maden suyu ile karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı saç diplerine güzelce uygulayın ve 15 dakika bekletin. Bu süre dolduktan sonra saçlarınızı durulayın.

Diğer tarif:

Malzemeler

 1. 1 Adet yumurta sarısı
 2. 1 çorba kaşığı alkol 
 3. 1 çorba kaşığı hint yağı
 4. 1 çay kaşığı tuz

Uygulanışı

Bir kapta yumurta sarısı, alkol, hint yağı ve tuzu karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı saç diplerine iyice uygulayın ve saçlarınızı streçle sarın. Bu şekilde 2 saat bekletin ve daha sonra da durulayın.

Saç Diplerinde Derisinde Kaşıntı İçin Doğal Çözümler

Elma Sirkesi

Elma sirkesi binbir derde devadır. Elma sirkesinin bir faydası da saç derisindeki kaşıntıyı gidermesidir. 1 bardak suya 1-2 yemek kaşığı doğal elma sirkesi ekleyip bununla saç diplerine masaj yapın.

Aloe Vera Jel

Aloe vera jeli içeriğindeki doğal antiseptik etkisi sayesinde kafa derisinde mantar, bakteri ve mikropları öldürür ve yayılmalarını önler. Buna ek olarak, cilt dostu aloe vera,  saç derisindeki kaşıntıyı geçirmede çok etkilidir. Aloe vera jel yaprağını uzunlamasına kesin içindeki jeli çıkarın bunu her gün saç diplerinize uygulayın.Aloe vera bitkisini çiçek satan yerlerden ve internet üzerinden bulabilirsiniz.

Esansiyel Yağ Kullanımı

Saç diplerinizdeki kaşıntıyı geçirmek için jajoba veya üzüm çekirdeği benzeri taşıyıcı yağlarla lavanta, kekik, sedir ağacı ve biberiye gibi uçucu yağları karıştırabilirsiniz. Bu yağların hepsinden birkaç damla ekleyip karıştırıp saç derinize günde 2 kez masaj yapın.

Saç Dipleri Derisi Kafa Derisi Neden Kaşınır Nasıl Geçer Kesin Çözüm Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT