21 Ekim 2021, Perşembe 20:32

Saç diplerinde kaşıntı için 10 doğal çözüm yöntemi nedir?

Saç diplerinde kaşıntı için 10 doğal çözüm yöntemi nedir?

Saç diplerinin kaşınması erkek ve kadınların ortak sorunlarından biridir. Saç derisinin kaşınmasının birçok çeşitli nedeni vardır. Bu nedenlerinin en başında saçın kimyasala maruz kalması ve yağlı saç derisi yer almaktadır. Stres, mevsimsel değişiklikler, değişen hormonlar veya cilt hastalıkları gibi durumlar da saç derisinin kaşınmasına neden olmaktadır.

Yazımızın devamında bu soruna çözüm olarak evde kolayca uygulayabileceğiniz doğal yöntemler yer almaktadır. Bu yöntemleri uygulayabilir eğer saç kaşıntınız hala devam ediyorsa Dermatoloji doktoruna görünmelisiniz.

Saç Derisi Kaşıntısından Kurtulma Yöntemleri

Elma sirkesi;

Elma sirkesi, saç derisinin pH seviyesini dengeler. Böylece saç diplerinde meydana gelen kaşıntı ve kuruluğu giderir.

Öncelikle saçınızı güzelce yıkayın. Ardından küçük bir kasenin içerisine aynı ölçülerde elma sirkesi ve su ekleyin. Bu karışımın içerisine pamuğu bandırın ve saç derinize uygulayın. Yaklaşık 5-10 dakika bekledikten sonra saçlarınızı şampuanla yıkayın.

Bir diğer yöntem ise; her duş sonrası maşrapanın içerisine bir yemek kaşığı kadar elma sirkesi koyun ve gerisini su ile doldurun. Ardından saçlarınızı öne doğru eğin ve bu karışımı saçlarınıza yavaşça dökün. Her banyo sonrası bu işlemi alışkanlık haline getirirseniz saç derisindeki kaşıntından kurtulabilirsiniz.

Karbonat;

Karbonat, saç derisini ölü hücrelerden arındırıp saç derisinde oluşan kaşıntı önler.

Öncelikle bir kasenin içerisine eşit miktarda karbonat ve su ekleyerek macun elde edilir. Ardından saç diplerine güzelce yedirilir ve yaklaşık 15 dakika beklenir. Daha sonra saçlar güzelce durulanır.

Limon suyu;

Limon suyu, antiseptik özelliği sayesinde saç diplerinden kaşıntının önüne geçer.

Bir kasenin içerisinde limon suyu ve iki yemek kaşığı kadar yoğurt eklenir. Ardından bu karışım saç derisine güzelce sürülür. Yaklaşık 10 dakika sonra saçlar yıkanır. Saç derisindeki kaşıntının geçmesi için haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Susam Yağı;

Susam yağı, nemlendirici ve iyileştirici özellikleri sayesinde saç derisindeki kaşıntıyı geçirir.

Öncelikle iki yemek kaşığı susam yağını cezvede birazcık ısıtılır. Her gece yatmadan önce bu yağ ile saç derisine 5-10 dakika masaj yapılır. Ardından saç havlusu ütülenir ve sıcakken saçlara sarılır. Yaklaşık 10 dakika da bu şekilde bekletilir. Ertesi sabah saçlar şampuan yardımıyla güzelce yıkanır.

Biberiye yağı;

Biberiye yağı besleyici ve nemlendirici özelliğiyle, saç derisindeki kaşıntıyı önler.

Öncelikle 3 yemek kaşığı biberiye yağı ve yarım litre su bir kasenin içinde karıştırılır. Ardından saç diplerine masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra duşa girerek saçlarınızı şampuanlayabilirsiniz. Bu yöntem haftada 1-2 defa uygulanmalıdır.

Defne Yaprağı;

Defne yaprağı saç dersinde oluşan kaşıntı problemini giderir.

Öncelikle 2 bardak kaynamış suyun içerisine bir çay kaşığı ufalanmış defne yaprağını koyulur ve karıştırılır. Karışım yarım saat boyunca bir kenarda dinlenmesi için bekletilir. Bekledikten sonra karışımı saç derisine masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık 30-45 dakika bekledikten sonra banyoda saçlarınızı iyice yıkayın.

Çay Ağacı Yağı;

 Çay ağacı yağının anti-inflamatuar ve anti-fungal özellikleri sayesinde saç derisinde saç derisindeki kaşıntı problemini ortadan kaldırır. Bunun için iki yöntem vardır;

 Yarım bardak bebek şampuanın içerisine 15 damla çay ağacı yağı ekleyin. Saç derisindeki kaşıntı gidene kadar şampuanı bu şekilde kullanmaya devam edin.

Bir kasenin içerine üç damla çay ağacı yağı ve bir yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin ve karıştırın (bitkisel başka yağlar da tercih edebilirsiniz). Ardından bu karışımı saç derinize iyice yedirin.  Düzenli kullanımda saç derisindeki kaşıntıdan kurtulabilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT