09 Mart 2021, Salı 13:54

Saç Dökülmesi Karşı Saç Dökülmesini Önleyen Yağlar Hangileridir?

Saç Dökülmesi Karşı Saç Dökülmesini Önleyen Yağlar Hangileridir?

Saç dökülmesi birçok sebepten kaynaklı olabilir. Hem kadın hem erkekler bu durumdan muzdariptir hatta çocuklarda bile saç dökülmesi görülebilir. Bu makalemizde saç dökülmesini önleyen, yeni saçlar çıkaran yağlardan bahsedeceğiz.

Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye kitabında buyruluyor ki: 

SAÇ DÖKÜLMESİ: (Alopecie) denilen saç dökülmesinin çeşidli sebebleri vardır. Bulaşıcı hastalıkdan, ba’zı ilâclardan, hâmilelik veyâ thyroid salgısının az olmasından ve rûhî bozuklukdan dolayı saç dökülmesi az değildir. Seborrhé [Seborre] denilen yağlı, kepekli saçların dökülmesi de çokdur. Bunların ayrı ayrı tedâvîleri vardır. Müşterek, umûmî bir tedâvî yokdur. Saç dökülmesine karşı, başı esmer sabun, ya’nî yumuşak potas sabunu ile yıkamalıdır. Süleymâniyye kütübhânesi, (Lâleli) kısmında, [3735] sayılı kitâbda diyor ki, (Saçı dökülen kimse, sabâh-akşam başına menekşe yağı sürse, saçı dökülmez ve yenisi gelir. Menekşe veyâ başka çiçeğin yağını yapmak için, fransızca (Dorvault)da diyor ki, yüz gram saf, ya’nî asidsiz zeytinyağı, yirmibeş gram çiçek ile karışdırılır. El ile yoğrulur. Yâhud havanda ezilir. Şişeye koyup ağzı kapanır. Ara sıra çalkalıyarak üç gün güneşde tutulur. Sonra, sıkarak yağı süzülür. Posa sıkılıp yağ iyice alınır. Posa atılır. Bu yağa tekrâr yirmibeş gram çiçek konup, yine üç gün güneşde tutulur. Böylece üç kerre yapılır. On günde kuvvetli çiçek yağı elde edilmiş olur. Yâhud, yüz gram yağa iki gram menekşe esansından koyup çalkalanır. Bunun gibi yapılan lavanta çiçeği yağı ile, baş ovulmasını, doktor Heraud, fransızca (Tıbbî nebâtlar) kitâbında yazmakdadır.

Sinâmeki yaprağı kaynatıp içmek veyâ tozunu yutmak saçı çoğaltır. Hatmi çiçeğini kaynatıp, hamâmda, o su ile saçı yıkasalar, kıl diplerini kuvvetlendirir ve dökülmesini önler. Havuç yaprağı da böyledir). (Gâyet-ül-itkân)da diyor ki, (Saç dökülmesi, kan bozukluğundan ise, kan aldırmalı ve müshil ilâclar vermelidir. Za’fiyyet var ise, kuvvetli gıdâ yimelidir. Mersin yaprağı yağı, sakız yağı veyâ lâdün ağacı [cistüs] yağı sürmelidir. İvadne, baldırı kara, gül, biberiye, sakız ağacı yaprakları kaynatılıp, bu su ile kıl biten yerleri yıkamalıdır. Kaysum, ya’nî kara pelin [Aurone] ve kamışkökü, labada, asaron, ya’nî çoban düdüğü, arı ve kirpi külü, fare tersi ve ayı yağı da kaynatıp sürmek veyâ yıkamak, saç dökülmesini önlemekdedir).

Zeytinyağı

Zeytinyağı, içerdiği faydalı yağ asitleri sayesinde saçların uzamasını hızlandırır ve saç dökülmesini önler. Zeytinyağı ayrıca saç kök kanallarının daralmasına ve dolayısıyla saç dökülmesine neden olan DTH hormonunun üretiminin önlenmesinde yardımcı olur. Zeytinyağının saç derisinde kullanılması saçların saç köklerinde daha uzun süre tutunmasına yardımcı olur. Zeytinyağının saçlar için faydalı bir diğer özelliği de saç dökülmesine neden olan bakterileri ve mantarlarla savaşıp saç uzamasına yardımcı olması, dökülmeyi engellemesidir.

Zeytinyağı saçları içeriden besleyerek saçların hasar görmesini engeller. Hasarlı saç, saçın nem dengesinin bozulduğu ve bunun da saç dökülmesine neden olabileceği anlamına gelir. Zeytinyağı, saçın parlak ve yumuşak görünmesini sağlayarak yalnızca saç derisini değil, aynı zamanda saçın kendisini de besleyen antioksidanlar açısından zengindir.

Saç dökülmelerini engellemek için zeytinyağı nasıl kullanılır?: 2-3 yemek kaşığı zeytinyağını cezvede ısıtın. Sonrasında ılık zeytinyağını saç köklerine ve diplerinize parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra saçlarınızı soğuk suyla yıkayın.

Diğer bir yol ise; 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile yumurta sarısını karıştırmaktır. Bu karışımı saç diplerinize uygulayın ve 15 ila 30 dakika bekletin. Ardından saçlarınızı soğuk suyla ve hafif bir şampuanla durulayın. Saçlarınızı soğuk suyla doğrulamanız önemlidir. Çünkü sıcak su yumurtanın saçlara yapışmasına sebep olur. Bu maskede bulunan yumurta sarısı saç derisindeki kepek ile mücadelede yardımcı olan yağ asitlerini, A ve E vitaminleri E, B1- B2 -B3 -B5 ve D vitaminleriyle saçların uzamasını hızlandırır, UV ışınlarının neden olduğu saç zararlarını onarır.

Hindistancevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı kullanarak saç dökülmesine önleyebilirsiniz. Hindistan cevizinin saçlar için kullanımı binlerce yıldır devam etmektedir. Hindistan cevizinde bulunan demir, potasyum, antioksidanlar, E ve K vitaminleri saçların yumuşak, güçlü, parlak ve sağlıklı olmasını sağlar.

Hindistan cevizi yağı saçların sağlıklı ve parlak görüntüsünün korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda saçlar için en iyi besleyici doğal gıdalardan biridir. Trigliseritler açısından zengin olan bu yağ, saç tellerinin derinlerine kolayca nüfuz ederek saçların uzaması için gerekli olan temel besin maddelerinin saçın köklerine ulaşmasına yardımcı olur.  Bu da saç uzamayı hızlandırırken aynı zamanda hasarlı saçları da iyileştirirsaçların dökülmesini önler. Bunun yanında hindistancevizinde bulunan eşsiz kimyasal yapılar sayesinde saçların güçlü olmasına ve saç derisinde kepek ve bit oluşumunu engeller. Zarar görmüş saçlarınızın beslenmesi ve iyileşmesi için saçlarınızı ılık hindistancevizi yağı ile haftada iki üç kez masaj yapın.

Saç dökülmesini engellemek için hindistancevizi yağı nasıl kullanılır? 2-3 yemek kaşığı hindistancevizi yağını cezvede hafif ısıtın. Ilıklaştıktan sonra yağı saç derinize birkaç dakika masaj yaparak uygulayın. En az 20 dakika bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın. Bu uygulamayı haftada 2-3 kez yapabilirsiniz.

Hintyağı

Hint yalnızca saç dökülmesini engellemekle kalmaz aynı zamanda saçların güçlenmesini sağlar ve saç dökülmesini engeller. İçerdiği mantar önleyici ve anti bakteriyel özellikler sayesinde saç derisinin iyileşmesine yardımcı olur ve saç derisindeki kan akışını hızlandırarak yeni saçların çıkışını sağlar. Hintyağı düzenli kullanımda saçta meydana gelmiş zararları giderir. Hint yanındaki antioksidanlar saçtaki keratinleri besleyerek saçların daha güçlü, yumuşak olmasını ve daha az kabarmasını sağlar.

Hintyağı saç dökülmesini önlemek için nasıl kullanılır? Hintyağı yoğun ve yapışkan bir özelliğe sahiptir. Bu yüzden bu yağı diğer bir saç yağı içine (argan, jojoba ya da hindistancevizi yağı) ekleyip kullanmalısınız. Eşit oranda hintyağını ve seçtiğiniz bir yağla karıştırın. Her birinden bir yemek kaşığı ideal bir ölçü olacaktır. Daha uzun saçlar için daha çok kullanabilirsiniz. Bu yağları küçük bir kapta karıştırdıktan sonra birazcık ısıtın. Sonrasında saç derinize bunu masajla uygulayın. Bunu saç derisi tamamen yağlı olana kadar devam edin. Ardından saç maskesi ile saçlarınızı kapatın. Bunu en az 1 saat bekledikten sonra saçlarınızı durulayın.

Badem Yağı

Badem yağı saç dökülmelerinden kurtulmak için mükemmel doğal bir besindir. İçinde bulunduğu doymamış yağların yanında D ve E vitaminleri, tiazin, riboflavin ve B6 vitaminleri saçların gelişimini sağlayıp saçların dökülmesini engeller. Aynı zamanda saçları nemlendirerek saçların daha parlak görüntüye sahip olmasını sağlar. Badem yağı ile saçlara masaj yapmak saçtaki kan akışını hızlandırır saç derisindeki kepeklerden kurtulamaya ve saç diplerinin kurumasını önlemeye yardımcı olur. Bundan dolayı da saç diplerine, saçlara ve saç derisine badem yağı uygulandığında saç köklerini güçlendirip saç dökülmelerini engelleyerek yeni saç çıkışını sağlar.

Saç dökülmesini önlemek için badem yağı nasıl kullanılır? Dökülmelerini engellemek için 1-2 yemek kaşığı badem yağını cezvede ılıtıp saç diplerinize sürün. Bunu saç diplerinize üç beş dakika kadar nazikçe masaj yaparak uygulayın. En az 30 dakika bekletin, ancak daha iyi sonuçlar için bir gece boyunca bekletin. Ilık suyla ve hafif bir şampuanla saçlarınızı durulayın. Daha güçlü saç köklerine sahip olup saç dökülmeleri engellemek için badem yağını günlük olarak kullanın.

Lavanta Yağı

Saç dökülmesi için en doğal yöntemlerden en iyi yöntemlerden biri de lavanta yağıdır.1998 yılında Dermatolojik araştırmalar sonucuna göre; lavanta yağının kekik, biberiye ve sedir ağacı gibi yağlarıyla kullanılması saç dökülmesi için mükemmel bir tedavi yöntemidir.

Saç dökülmesini önlemek için lavanta yağı nasıl kullanılır? Birkaç damla lavanta yağını 2 yemek kaşığı jojoba ya da zeytinyağı ile karıştırın. Bunu yeni saçların çıkışları görene kadar birkaç ay boyunca günlük olarak saçlarınıza masaj yaparak uygulayın.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Saç Neden Dökülür Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir Tıklayınız

Isırgan Otu Saç Dökülmesi İbrahim Saraçoğlu Suna Dumankaya Tarifleri İçin Tıklayınız

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir Durdurulur? Saç Dökülmesine Karşı Maske Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

5 Yorum

 1. Esra Taş

  Merhabalar , yazınız çok faydalı olmuş ben bu kürleri denemiştim lakin pek faydasını göremedim ne yazık ki ardından saç çıkarıcı titanyumlu seti kullanmaya başladım ve çok faydasını gördüm zamanla dökülen saçlarım çıktı ardından saç dökülmem durdu ben çok memnun kaldım öneriyorum da kesin işe yarıyor diyorlar :))

 2. Berke

  Yaşımın genç olmasına rağmen saçım çabuk dökülüyordu. Doktorlar gelip sürekli saçma sapan işe yaramayan önerilerde bulunuyorlardı. Keratini keşfetiktn sonra denedim ve kısa sürede etkisini gösterip saç dökülmemi durdurdu.

 3. Hilal

  Ben kendi saçımın dökülmesini önlemek ve hızlı uzaması için doğal keratin bakım dip yağlarını kullanıyorum. Kullandığım yağ patentli olduğu için bir yan etkisi olmuyor. Çocuğumda da saç uzaması normal olmadığı için ona da keratin dip bakım yağından aldım ve gönül rahatlığıyla kullandım. Eğer çocuğunuzda da sorun varsa keratin bakım dip yağını kullanabilirsiniz.

 4. Misafir

  Saçlarıma bakım için doğal yağlar kullanıyordum ama yıpranmalar ve kuruluk için kalıcı etki olmuyordu doğal keratin kullanmaya başladım saçlarımda yıpranma ve kuruluk kalmadı patentli keratin kalıcı olarak yumuşattı ve yıpranma kalmadı saçlarımda.

 5. Misafir

  Bir çok bitkisel yağ kullandım saçlarım için ama saçlarımda yanıklar olduğu için etkili olmadı bu yüzden sürekli denemeye devam ederken liquid keratin ile karşılaştım ondaki ürünleri kullanmaya başladım ve saçlarımın diplerindeki kaşıntı ve dökülmeyi durdurdum yanıklarım bile kendini toparladı artık saçlarımda hiç problem kalmadı.

 
 
KAPAT