2018-04-03 01:16:54 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:43

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir Durdurulur? Saç Dökülmesine Karşı Maske

Güzel, gür ve bakımlı saçlara sahip olmak kadın erkek herkesin hayalidir. Maalesef bu çoğu zaman mümkün değildir. Hatta stresten, yetersiz beslenme, vitamin

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir Durdurulur? Saç Dökülmesine Karşı Maske

Güzel, gür ve bakımlı saçlara sahip olmak kadın erkek herkesin hayalidir. Maalesef bu çoğu zaman mümkün değildir. Hatta stresten, yetersiz beslenme, vitamin eksikliğine kadar çeşitli nedenlerden dolayı saçlarda dökülme meydana gelebilir. Bu makalemizde saç dökülmesini durduran evinizde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerden bahsedeceğiz.

Soğan Suyu

Soğan suyu saç dökülmesi için en etkili ve en güzel doğal yöntemlerden birisidir. İçerdiği sülfür sayesinde saç köklerini canlandırarak yeni saçların çıkmasına yardımcı olur.Sülfür saçın temel yapı taşlarındandır.  Sağlıklı kolejen ve keratin için gereklidir. Soğanda; birçok amino asit, protein yapı taşları, sülfür bileşikleri, sayesinde amino asit içeren keratin proteinleri vardır.

Çalışmalar, soğanın saç dökülmesi tedavisinde çok yararlı olduğu yönündedir. Soğan saç dökülmesi yanında, saçta enfeksiyon ve erken beyazlama gibi problemler için de yardımcıdır. 2002'de Dermatolojik Dergisinde yapılan küçük bir araştırma sonucunda; Saçkıran hastalığı olan insanlarda 2 ay boyunca günde 2 kez saçlarına soğan suyu sürdüklerinde önemli ölçüde yeniden saç çıkışı görülmüştür. Sonuçlar erkeklerde kadınlara göre daha iyidir. Bu yöntemle saçlarda daha parlak ve pürüzsüz bir görüntüyü eklenecek biraz bal ile elde edilebilir. Bal antioksidan ve nemlendirici özellikler ile doludur. Soğan suyu saç dökülmesini durdurmak için şöyle kullanılabilir;

 1. Soğanların kabuğunu soyun ve küçük parçalara ayırın, suyunu çıkarın.
 2. Blender kullanarak ya da meyve sıkacakları kullanarak suyunu çıkarabilirsiniz. Yahut rendeleyip süzgeçten geçirerek de suyunu çıkartabilirsiniz.
 3. 5 yemek kaşığı soğan suyu ile bir yemek kaşığı balı karıştırın.
 4. Bunu macun kıvamına geldikten sonra saç derinize sürün.
 5. 30 dakika bekleyin ya da gece boyunca saçta bekletin.
 6. Sonrasında su ile yıkayın.

Sarımsak

Saç dökülmeleri birçok insanın mustarip olduğu bir konudur. Sarımsak ise saç dökülmesini durduran en önemli besinlerden birisidir. İçeriğinde bulunan allicin denilen bileşikler sayesinde hemoglobin dolaşımını arttırarak kafa derisinde saçların yeniden çıkmasını sağlar. Sarımsak aynı zamanda yüksek oranda bakır içerdiğinden saçların daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar. Sarımsak saç dökülmesi için nasıl kullanılır?

İhtiyacınız olan malzemeler: 8 diş sarımsak ve bir yemek kaşığı bal.

 1. Katı meyve sıkacağında 8 diş sarımsağın suyunu çıkarın. Bu yaklaşık 1 yemek kaşığı sarımsak suyuna tekabül ediyor . Şayet meyve sıkacağınız yoksa sarımsakları rendeleyip süzerek de suyu çıkarılabilir.
 2. Bir yemek kaşığı bal ile bu sarımsak suyunu karıştırın.
 3. Bu karışımı saç derinize sürdükten sonra 20 dakika bekletin.
 4. Ardından bitki şampuanı ile yıkayıp suyla durulayın.

Isırgan Otu

Isırgan otu saç dökülmesi için kullanılan en eski yöntemlerden birisidir. Yalnızca saç dökülmesi ile mücadele etmez aynı zamanda saçların yeniden çıkmasını sağlar. Isırgan otu yaprakları silika ve sülfür açısından zengindir. Bunlar da saçları daha parlak ve daha sağlıklı yapar. Saç dökülmesi için ısırgan otu nasıl kullanılır?

 1. Bir yemek kaşığı kurutulmuş veya taze ısırgan otu yapraklarını bir bardak sıcak suya katın.
 2. Bunu 5 dakika kaynattıktan sonra biraz bal ekleyerek saçlarınıza uygulayın.

Zeytinyağı

Saç dökülmesinin çeşitli sebepleri vardır. Zeytinyağı birçok faydasının yanında aynı zamanda saç çıkışını sağlar, saç dökülmesini engeller ve saç derisini sağlıklı tutup kelliği önleyip ve saçların yeniden kazanılmasını sağlar. Zeytinyağının içinde bulunan A ve E vitaminleri saçların güçlenmesi için çok önemlidir. Zeytinyağının saç derisine sürmek saçları bu vitaminlerle besler ve saç köklerinin canlandırılmasına yardımcı olur.

Saç dökülmesinin en büyük sebeplerinden birisi dihidrotestesteron üretimidir. Bu hormon, saç köklerini azaltarak güçsüz yapar ve saç dökülmesine yol açar. Zeytinyağının düzenli kullanımında bu hormonun üretimi engellenmiş olur ve saç dökülmeleri azalır. Saç derisine zeytinyağı uygulandığında, bu hormonun salgılanması azalttığından saçların dökülmesini engellemiş olur. Aynı zamanda zeytinyağı antioksidan, antibakteriyel ve mantar karşı özelliklerle doludur ve saç derisi dostudur. Saç dökülmesi ve saç derisinde pul pul görüntüyü azaltır.

İhtiyacınız olan malzemeler: 2 yumurtanın beyazı ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı, saç bonesi

 1. Derin bir kapta 2 yumurta sarısı ile yağı güzel bir karıştırın.
 2. Bunu saçlarınıza ve saç diplerinize uygulayın.
 3. Saçlarınıza bone geçirin ve yaklaşık 20 dakika bekleyin.
 4. 20 dakika bekledikten sonra saçlarınızı ılık suyla ve sülfat içermeyen hafif şampuan ile yıkayın.
 5. Bunu haftada bir iki kez uygulayabilirsiniz.

Badem Yağı

Badem yağı saç için sağlıklı olan omega-3 yağ asitlerini, E vitaminli magnezyumu ve fosfolipid içerir. Badem yağı kullanmak saçları besler ve güçlendirir. Aynı zamanda badem yağı saç dökülmesi ve zarar görmüş saçlar için de iyi bir tedavi yöntemidir.

Badem yağının saçlara faydası çoktur. Bu da içerdiği iltihap sökücü özelliklerle ve özellikle Omega 6, Omega 3, Omega 9 yağ asitleri ile zengindir. Aynı zamanda antioksidan özellikler içeren E vitamini ve magnezyum içerir.

İhtiyacınız olan malzemeler: 1 yemek kaşığı yoğurt ile bir yemek kaşığı badem yağı.

 1. Derin bir kâsede 1 yemek kaşığı yoğurt ile bir yemek kaşığı badem yağını karıştırın.
 2. Uygulamadan önce saçlarınızı yıkayın ve hafifçe kurulayın.
 3. Sonrasında yeni yıkanmış saçlara bu karışımı uygulayın.
 4. 30 dakika bekledikten sonra saçlarınızı şampuanla yıkayıp suyla durulayın.

İbrahim Saraçoğlu Saç Dökülmesi İçin Evde Kesin Doğal Çözüm İçin Tıklayınız 

Isırgan Otu Saç Dökülmesi İbrahim Saraçoğlu Suna Dumankaya Tarifleri İçin Tıklayınız

Suna Dumankaya’dan Saç Dökülmesi İçin Kesin Çözüm Doğal Maske Tarifleri Tıklayınız

Mavi Kadın