2022-02-15 11:57:35 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:37

Saç dökülmesi sorunu yaşayanlar Cildiyeye mi Dahiliyeye mi gitmeli?

Saç dökülmesi hem kadın hem de erkeklerin muzdarip olduğu sorunlardandır. Peki saç dökülmesi için hangi bölümden randevu alınmalıdır, hangi doktora/bölüme gitmelidir? Merak edilen soruların cevabı içeriğimizde…

Saç dökülmesi sorunu yaşayanlar Cildiyeye mi Dahiliyeye mi gitmeli?

Saç dökülmesine yol açan en sık karşılaşılan nedenler arasında stres, vitamin eksikliği, genetik yatkınlık,hamilelik dönemi, hamilelik sonrası, menopoz gibi hormonal değişimler, saç derisi hastalıkları, troid hastalıkları, kullanılan ilaçların yan etkinlikleri ve kansızlık yer alır. Özellikle kansızlık kadınlarda saç dökülmesinin ana sebeplerindendir.

SAÇLARIM DÖKÜLÜYOR HANGİ DOKTORA GİTMELİYİM?

Saç dökülmesinden muzdaripseniz Cildiye doktoruna gitmelisiniz. Ayrıca Dahiliye doktoruna da gidip kan testi, D vitamini, B12 vitamini gibi testleri mutlaka yaptırmalısınız. Kanınız normale döndüğünde ve çinko, D vitamini, B12, demir, bakır gibi vitamin ve mineral eksikliği giderildiğinde muhtemelen saç dökülmeniz kısa sürede duracaktır.

SAÇ DÖKÜLMESİNE İYİ GELEN DOĞAL ÇÖZÜMLER

Saç dökülmesinden muzdaripseniz size önereceğimiz birbirinden farklı etkili kürler ile güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Karanfil Kürü

Malzemeler

  1. 10-15 adet karanfil
  2. 1 su bardağı sıcak su

Uygulanışı

İlk olarak bir cezvenin içine 1 bardak sıcak suyu alın ve içine 10-15 karanfili atıp 10 dakika demleyin. Demlendikten sonra ılındığında saçlarınızın dibine sürün ve karanfilli su ile saç diplerinize nazikçe masaj uygulayın. Bu kürü haftada 1-2 defa yapmanız tavsiye edilmektedir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Saç Dökülmesine Lavanta Kürü

 

Saçlarınızda dökülmenin önüne geçmek için lavanta kürünü deneyebilirsiniz. Bunun  için 500-750 ml (2-3 su bardağı) sıcak suyun içine bir tutam yani ortalama 4-5 gram veya tepeleme1 yemek kaşığı kurutulmuş lavantayı alın ve 5 dakika kısık ateşte kaynatın. Sonrasında ocaktan alın ve ılındığında süzün.

Hazırladığınız lavanta kürünü saçlarınız temizse saçlarınızı bununla yıkayın ve yarım saat bekletin. Sonrasında yalnızca su ile saçlarınızı durulayın. Fakat eğer saçlarınız kirli veya yağlı ise öncelikle saçtaki kiri yeşil sabun veya şampuan ile arındırın. Ardından hazırlamış olduğunuz lavanta suyuyla saçlarınızı yıkayıp yarım saat bekletin. Son olarak saçlarınızı yalnızca su ile durulayın.

Lavanta kürünü saçlarınıza haftada 1-2 sefer saçtaki dökülme durana dek uygulayın. Saç dökülmesi durduğunda ise bu kürü dökülme önleyici olarak arada kullanabilirsiniz.

Çam Terebentin Yağı

Saç dökülmesine karşı doğal ve etkili yöntemlerden bir diğeri de çam terebentin yağıdır. Bu yağ saç dökülmesine karşı olmasının yanısıra aynı zamanda saçlarda dökülmeye sebep olan asıl nedeni ortadan kaldırır. Bu şekilde saçlarınız sağlığına kavuşur ve hızlı şekilde uzar. Çam terebentin yağını saç bakımında kullanmak için şampuan içine 1 kapak kadar çam terebentin yağı koymanız yeterli olacaktır.

Soğan Suyu

Soğanın içeriğindeki zengin sülfür içeriği; kafa derisindeki kan dolaşımını artıran ve yeni saç çıkışını sağlayan kolajen dokularının üretimini geliştirir. İşte bu özelliğiyle soğan saçlarda dökülmeyi durduran çok etkili doğal bir yöntemdir.

Soğan suyu hazırlamak için soğanı katı meyve sıkacağında veya rendeleyip süzgeçten geçirerek suyunu çıkarın. Soğanın suyunu saç diplerinize sürüp 15 dakika masaj yaparak sürün. Sonrasında saçlarınızı bitkisel bir şampuan ile yıkayın ve sonrasında saçlarınızı doğal şekilde kurumasını sağlayın. Bu uygulamayı haftada 3 defa tekrarlayarak etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Patates Suyu

Patateste bulunan karoten ve diğer faydalı mineral ve vitaminler saç dökülmesini azaltma özelliğine sahiptir. Bu yüzden saç dökülme problemi için patates suyu kullanabilirsiniz.  Patatesleri katı meyve sıkacağından sıkıp suyunu çıkarın. Katı meyve sıkacağınız yoksa patatesleri kaynatıp soğumaya bıraktığınız suyu kullanabilirsiniz.  Öncelikle saçlarınızı şampuanlayın ve sonrasında durulayın. Patates suyunu son durulama suyu olarak saçlarınıza uygulayarak saçlarınızı yıkayın. Haftada 1 kez buna devam edin.

Aloe Vera

Saç dökülmesine iyi gelen bir diğer doğal yöntem ise aloe veradır. Aloe vera bitkisi saçlardaki dökülmeleri durdurur ve saç uzamasına yardımcı olur. Ek olarak, saç ve saç derisini doğal pH seviyesinde kalmasını sağlar. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli saç ve saç diplerinize sürün. Bu şekilde saçınızda 15 dakika beklettikten sonra saçlarınızı ılık su ile durulayın. Bu yöntemi haftada  3 defa tekrarlayın.

Çemen Tohumu

Saç dökülmesinden muzdaripseniz çemen tohumunu mutlaka denemelisiniz. Çemen tohummu saç köklerini güçlendirir, saçların uzamasına yardımcı olur.

Bunun için çemen tohumlarını suda bir gece bekletin. Daha sonra tohumları süzün ve tohumları blenderdan geçirerek bir macun elde edin. Bu macunu saç köklerinden uçlara doğru sürün ve ardından saçlarınızı bir duş başlığı ile örtün. Bu şekilde 40 dakika beklettikten sonra saçlarınızı soğuk su ile yıkayın. Bu yöntemi ayda 1-2 defa tekrarlayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağının içeriğinde bulunan antimikrobiyal ve antioksidan özellikler; kafa derisini enfeksiyonlara karşı korur ve saçları güçlendirir. Saç dökülmesini durdurmak için Hindistan cevizi yağını cezvede biraz ısıtın ve ardından kafa derinize dairesel hareketlerle masaj yaparak sürün.

Saç Dökülmesini Önleyen Ve Durduran En İyi Şampuanlar Hangisidir Tıklayınız

Mavi Kadın