Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
13-11-2020 18:18 | Güncelleme : 12-09-2022 16:58

Saç Gürleştiren Yağlar İle Erkek ve Kadınlar İçin Saç Bakım Maskeleri

Google News

Gür saçlara hem kadınlar hem de erkekler sahip olmak ister. Gür ve hacimli saçlar kişiyi oldukça çekici gösterir. Bu yağları aktarlardan satın alabilirsiniz. Aşağıda bildireceğimiz yağlar saçlara bakım yapar, dökülmelerini önler, gür ve ipek gibi

Saç Gürleştiren Yağlar İle Erkek ve Kadınlar İçin Saç Bakım Maskeleri

Saç Gürleştiren Yağlar Nelerdir?

Gür saçlara hem kadınlar hem de erkekler sahip olmak ister. Gür ve hacimli saçlar kişiyi oldukça çekici gösterir. Bu yağları aktarlardan satın alabilirsiniz. Aşağıda bildireceğimiz yağlar saçlara bakım yapar, dökülmelerini önler, gür ve ipek gibi saçlara kavuşmanızı sağlar.

Saç Gürleştiren Yağlar İle Maske Tarifleri

Zeytinyağı

Zeytinyağının saça faydaları pek çoktur. Yüzyıllardır saç bakımında kullanılagelen zeytinyağı demir, potasyum ve kalsiyum bakımından zengindir. Bu güçlü muhtevasıyla yeni saçların çıkmasına destek olan zeytinyağının saçları gürleştirme konusunda da son derece etkili olduğu bilinmektedir. Diğer taraftan zeytinyağı bolca E vitamini ihtiva eder. Saç uzatmak ve gürleştirmek için zeytinyağı kullanımı bu yüzden de gayet mantıklıdır.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Zeytinyağı İle Saç Gürleştirme Maskesi

Malzemeler

  1. 1 kahve fincanı zeytinyağı
  2. 1 tatlı kaşığı biberiye yağı
  3. 1 tatlı kaşığı maya
  4. 1 çay kaşığı lavanta yağı

Yapılışı:

Bir kahve fincanı ılık zeytinyağına bir tatlı kaşığı maya koyulur ve eritilir. İçerisine 1 çay kaşığı lavanta yağı ile 1 tatlı kaşığı biberiye yağı ilâve edilir. Hazırlanan karışım saçlara uygulanır ve 10 dakika bekletilir. Daha sonra saçlar yıkanır. Bu uygulama haftada 1 defa tekrarlanır. Zeytinyağı kullanmak istemeyenler bir çorba kaşığı mayayı un hâline getirip bunu iki litre suya ekleyerek de kullanabilir.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı ile saç gürleştirme de mümkündür. Bu yağ saçları derinlemesine besler ve bakım yapar. Uçlarının kırılmasını önler, saçlara canlılık ve parlaklık verir. Yıpranan saçları iyi bir şekilde onarır. Antioksidan kaynağıdır ve saçların gürleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Aksatmadan kullanırsanız saçlarınızın uzamasına büyük katkıda bulunacaktır. Hindistan cevizi yağından avucunuza bir miktar alıp saç derinize masaj eşliğinde uygulayın. Saçlarınızın uç kısımlarına da güzelce dağıtın. Bir müddet bekletip saçınızı yıkayabilirsiniz. Her hafta bir defa uygularsanız kısa zamanda faydasına şahit olacaksınız. (Birkaç defa da uygulayabilirsiniz, seçim sizin!)

Çörek Otu Yağı

Çörek otu yağının saçlara ve saç diplerine düzenli olarak sürülmesi yeni saç çıkmasına ve saçların gürleşmesine yardımcı olur. Çörek otu saç bakım yağlarında thymoquinone ve nigelloneantihistaminleri bulunur. Genellikle erkeklerde meydana gelen saçkıran ve kellik problemlerinin tedavisi için kullanılan ilaçlarda yer alan bu histaminler yeni saçların çıkmasında görev alır.

Saçları gürleştirmek için çörek otu yağı şöyle kullanılır;

Çörek otu yağından avuç içinize 2 yemek kaşığı kadar alıp saç derinize masaj yaparak uygulayın. Yarım saat veya 1 saat bekletip her zamanki saç şampuanınız ile yıkayın. Bunu haftada 2-3 kez tekrar edebilirsiniz.

Çam Terebentin Yağı

Saçlara en faydalı yağlardan biri de çam terebentin yağıdır. Vitamin ve mineral açısından iyi bir kaynak olan bu yağ; sağlıklı, parlak ve gür saçlara sahip olma hayalinizi gerçeğe dönüştürür! Güzellik Uzmanı Pervin Dinçer'in bildirdiğine göre 200 ml şampuana bu yağdan 20- 25 damla kadar damlatılıp bu şekilde kullanılırsa saçlara çok iyi gelir.

Çam Terebentin Yağı İle Saç Gürleştiren Maske Tarifi

Malzemeler

  1. 1 kapak çam terebentin yağı
  2. 2 yemek kaşığı susam yağı
  3. 1 yemek kaşığı ceviz yağı
  4. 1 yemek kaşığı çörek otu yağı
  5. 1 kapsül B vitamini
  6. 1 kapsül E vitamini

Hazırlanışı: Bu vitaminler eczanede, yağlar ise aktarda bulunabilir. Birer çorba kaşığı çörek otu yağı ve susam yağı; iki çorba kaşığı susam yağıyla karıştırılır. Hazırlanan karışıma bir kapsül B vitaminiyle bir kapsül E vitamini eklenir. Ardından 1 kapak çam terebentin ilâve edilir. Karışım saç diplerine uygulanır ve saçlara streç film sarılır. Ortalama 2 saat beklenir ve süre dolunca saç tipine uygun bir şampuan ile yıkanır. Bu formülden haftada 2 defa yararlanılır.

Argan Yağı

Argan yağı da E vitamini deposudur. Bu özelliğiyle saçlar için oldukça yararlıdır. Saç hücrelerini güçlendiren E vitamini, aynı zamanda saçların hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasını teşvik eder. Dökülme olan bölgelerde yeni saç çıkmasına da yardımcı olur. Esansiyel yağ asitleri, yoğun miktarda antioksidan ve E vitamini konsantrasyonuylaarganyağısaçlara parlaklık, yumuşaklık verir; gürleştirir. Kısaca argan yağının bir damlasında on marifet vardır. Saçınızın uzunluğuna göre bir miktar argan yağını (mesela 1 yemek kaşığı kadar) alıp  saç derinize ve saçınıza güzelce uygulayın. Sonra başınızı streç film ile sarıp 1 saat bekleyin. Ardından saçlarınızı ılık su ile durulayın.

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.