2022-02-10 14:15:07 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:37

Saç kabarmasının 30 farklı nedeni ve saç kabarmasına iyi gelen 6 doğal çözüm

Kabarık saçlar hem kadınların hem de erkeklerin şikayetçi olduğu bir saç problemidir. Saç kabarması genetik, yaşlanma,sık sık saç şekillendirici kullanımı gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Kabaran saçların yatışması için kozmetikçilerden satın alacağınız kabarık saçlar için bakım ürünlerini kullanabileceğiniz gibi aşağıda tarifini verdiğimiz elma sirkesi, Hindistan cevizi yağı ve pirinç suyu ile de bu soruna çözüm bulabilirsiniz. Makalemizde ayrıca saç kabarmasına iyi gelen kozmetik ürünler hakkında da bilgi verdik.

Saç kabarmasının 30 farklı nedeni ve saç kabarmasına iyi gelen 6 doğal çözüm

Saç kabarması genellikle saçları kıvırcık ve dalgalı olan kişilerde meydana gelir ve kabarık, dağınık, kötü bir görüntüye sebep olabilir. Siz de saçlarınızın kabarmasından muzdaripseniz işte saçlarınızı yatıştırmak için önerilerimiz;

SAÇ KABARMASI NEDEN OLUR?

Saç kabarması genetikten, saçları sıcak su ile yıkama alışkanlığına kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

İşte saçlarda kabarmaya yol açan faktörler:

 1. Genetik. Saçların kabarık olmasının ana nedenlerinden biri genlerdir. Üst kuşaklarınız anneniz, babanız yahut ninelerinizin, dedelerinizin saçları kabarıyorsa bu durum sizde de görülebilir.
 2. Sık sık saç şekillendirici kullanımı
 3. Saç kuruluğu
 4. Banyo sonrası saçları tamamen kuruduktan sonra taramak (Hafif nemli iken taramalı)
 5. Yetersiz beslenme

 1. Sülfatlı şampuan kullanımı
 2. Yaşlanma
 3. Kullanılan ilaçların yan etkileri
 4. Troid hastalıkları
 5. Doğum kontrol hapı kullanımı
 6. Gebelik, menopoz gibi hormonal değişim dönemleri
 7. Saçların kuru ve nemsiz olması
 8. Pamuklu yastık kılıfı kullanımı
 9. Suların çok kireçli olması

 1. Alkol içeren saç bakım ürünü kullanımı
 2. Saçın çok uzun olması
 3. Saç düzleştirici gibi şekillendiricilerin çok kullanıma bağlı eskimesi
 4. Sık sık havuzda yüzmek (Saçın klorlu suyla sık temas etmesi)
 5. Saçları çok sıcak su ile yıkama alışkanlığı
 6. Saç kremi kullanmama. Saç kremleri, şampuanlardaki saçlarda statik elektriğe neden olan negatif iyonları nötralize ederek saçın pH'ını yeniden dengelemeye yardımcı olur.
 7. Soğuk hava ve diğer iklim koşulları
 8. Çinko, biotin gibi vitamin eksikliği
 9. Sık sık saçları boyama, röfle vb işlemlere tabi tutarak saçların yıpranması
 10. Saçları kuruturken havlu kullanmak (Mikrofiber bez kullanılabilir)
 11. Saç sık sık yıkamak

Saç kabarmasını önlemek için; Saç şekillendirmeleri sık kullanmayın, saçları ılık suyla yıkayın ve çok sık yıkamayın, saçlara düzenli nemlendirici uygulayın, düzenli olarak aşağıda bildireceğimiz maskelere devam edin, mikrofiber havlu kullanın.

SAÇ KABARMASINA NE İYİ GELİR?

Kabaran saçı yatıştırmak için düzenli nemlendirici kullanmak, saç şekillendiriciler ile saçı şekillendirmek ve aşağıda bildireceğimiz doğal tarifleri saça uygulamak sorun çözüm olabilir:

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Saçların nemini kazanıp kabarmasının önüne geçmek için en etkili doğal yöntemlerden birisi hindistan cevizi yağıdır. Düzenli kullanımda faydasını kısa sürede fark edecek ve saçınızdaki kabarma ve elektriklenmenin yok olduğunu göreceksiniz. Hindistan cevizi yağı saçtaki nemin çok iyi şekilde korunmasına katkı sağlar ve bu sayede saçınızda kabarma sorunuyla savaşır. Hindistan cevizi yağını saça uygulamak da çok pratiktir. Bunu için katı haldeki hindistan cevizi yağını elinize alıp eritin ve sonrasında saç diplerinden başlayarak tüm saçınıza masaj yaparak yedirin. Saçınızın tamamına sürdükten sonra en az yarım saat bekletin ve sonrasında saçlarınızı şampuan ve ılık su ile yıkayıp yağdan arındırın.  

ELMA SİRKESİ

Saçta kabarma problemi için çok etkili bir diğer doğal yöntem ise elma sirkesidir. Elma sirkesi saç derisinin pH dengesini düzenler ve saçın kabarmasını engeller. Saç sağlığı için birebir olan elma sirkesini saçınıza uygulamak için 1 bardak suyun içine yarım bardak elma sirkesini katın ve bu suyu saçlarınıza masaj yaparak sürün. Saçınızın tamamına sürdükten sonra en az yarım saat bekletin ve sonrasında saçlarınızı şampuan ve ılık su ile durulayın. Bu uygulamayı en az 1 hafta düzenli şekilde yaptığınızda saçlarınızdaki kabarmanın yok olduğunu görmenin yanısıra saçlarınızdaki parlak ve sağlıklı görünümü fark edeceksiniz.

TATLI BADEM YAĞI

Tatlı badem yağı, saçlara iyi şekilde nem verir ve saçları güçlendirir. Bunun sebebi içeriğindeki A vitamini, O vitamini ve omega-3 esansiyel yağ asitleri gibi bir dizi besinin bolca bulunmasıdır.1-2 yemek kaşığı tatlı badem yağını saçlarınıza uygulayın. 1-2 saat saçınızda kalsın daha sonra yıkayın, şampuanlayın ve durulayın. Bu uygulamadan en iyi verimi alabilmek için haftada en az 2 defa tekrarlamanız gerekmektedir.

SUSAM YAĞI

Susam yağının sahip olduğu omega yağ asitlerinin saç ve saç derisini nem açısından iyi oranda beslediği bilinmektedir. Dolayısıyla susam yağı; düzenli kullanımda saçların yatışmasını, yumuşamasını ve kolay şekillendirilmesini ve ayrıca saçların hızlı uzamasını sağlar.

PİRİNÇ SUYU

Saçlarınızda kabarma problemi varsa mutlaka denemeniz gereken en iyi yöntemlerden birisi pirinç suyu olduğunu biliyor muydunuz? Çünkü pirinç suyunun içeriğinde yüksek oranda protein ve nişasta bulunmaktadır. Bu özellikleri sayesinde saçtaki hasarı gidermesinin yanısıra saçları yatıştırır.İhtiyacınız olan yalnızca iki malzeme var: 2 bardak su ve yarım su bardağı pirin.

Pirinci bir gün suda bekletin. Bu suyu bir sprey şişesine alın.Pirinç suyunu saçınıza püskürtün. Her gün bu suyu saçlarınıza uygulayın. Geri kalan pirinç suyunu dolapta saklayın.

ARGAN YAĞI

Argan yağının içeriğinde yüksek oranda antioksidan ve başta oleik asit ve linoleik olmak üzere birçok esansiyel yağ asitleri bulunmaktadır. Argan yağının bu faydalı içeriği saçları yumuşatır ve kabarmasını engeller. Bunun için avucunuza 4-5 damla argan yağını damlatın ve bunu saçlarınızın tamamına eşit olarak sürün. Bu uygulamayı haftada en az 2 defa tekrarlamalısınız.

SAÇ KABARMASINA İYİ GELEN KOZMETİK ÜRÜNLER NELERDİR?

Saç kabarmasına yukarıda bildirdiğimiz doğal yöntemleri kullanarak çözüm bulabileceğiniz gibi aşağıdaki kozmetik ürünleri ile de saçlarınızı yatıştırabilirsiniz:

REDİST ORGANIK ARGAN YAĞLI SAÇ SERUMU

Redist marka organik argan yağlı saç serumu; saçı çok iyi şekilde nemlendirir ve saçtaki kabarmaların önüne geçer. Duş aldıktan sonra saçlar nemliyken redist organik argan yağlı saç serumunu avucunuza alıp saç diplerine değdirmeden saçlarınıza sürün. Bu serum saçta yağlı his bırakmaz ve ayrıca saçınız nemliyken uygulandığından çok iyi emilir. Saçınızın tüm gün hacimli ve nemli görünmesine yardımcı olur.

PANTENE PRO-V YAĞ TERAPİSİ

Pantene Pro-v yağ terapisi saçlarda kabarmayı önleyen etkili bir üründür. Birçok kozmetik mağazasından kolaylıkla satın alabileceğiniz bu ürünü duş aldıktan sonra nemli olan saçlarınıza sürün.

Kabaran Saçlar, Elektriklenen Saçlar İçin En İyi Şampuan Spreyler Tıklayınız

Banyodan Sonra Saç Kabarması Nasıl Önlenir? Resimli Anlatım Tıklayınız

Mavi Kadın