21 Ekim 2021, Perşembe 22:06

Saç Kırıklarına Ne İyi Gelir Evde Kesin 8 Doğal Çözüm Yöntemi

Saç Kırıklarına Ne İyi Gelir Evde Kesin 8 Doğal Çözüm Yöntemi

Klorlu suyla saçları yıkamak, vitamin eksikliği, sık sık saç şekillendiriciler kullanmak ve hava kirliliği gibi nedenler saçlarınızı yıpratıp zamanla kırılmalarına, kopmalarına neden olabilir. Saçlarınızdaki kırıkların onarılması için aşağıda bildireceğimiz yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Saçlarımda Kırıklar Var Ne Yapayım?

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, çok iyi bir nemlendirici olması sayesinde saçta protein kaybını engelleyen doğal bir yağdır. Sağlıklı yağların başında gelen bu yağın içeriğindeki laurik asit sayesinde antifungal yani mantar karşıtı etkisiyle saçta kepek gibi mantar enfeksiyonlarını ortadan kaldırmak için yardımcıdır. Dolayısıyla bu sayede saçta kırılarak dökülmeleri de önlemektedir. Bunun için hindistan cevizi yağını saç derinize sürüp parmak uçlarınızla hafif masaj yaparak yedirin ve daha sonra tüm saçınıza sürün. Ardından saçlarınızı bir bone ile örtüp 2-3 saat veya bir gece boyunca bekletin. Son olarak saçlarınızı şampuanla yıkayıp suyla durulayın. Bu uygulamayı haftada en az bir kez tekrarlayın. 

Hint Yağı

Hint yağının içeriğinde yer alan sayesinde saça uygulandığında saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır. Bu sayede saçlar daha güçlü olur ve saç kırılmaları engellenir.İhtiyacınız olacak malzemeler 1 yemek kaşığı hint yağı ve 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı veya zeytinyağıdır. Eşit miktarda hint yağıyla bir taşıyıcı yağı (hindistancevizi veya zeytinyağı gibi) karıştırın. Bu yağ karışımını saç derinize ve tüm saçınıza masaj yaparak sürün. Bu şekilde saçınızda 1-2 saat bekletin ve ardından saçlarınızı şampuanla yıkayıp durulayın.

Tatlı Badem Esansiyel Yağı

Saçları besleyen ve parlaklık veren bir diğer yağ ise tatlı badem esansiyel yağıdır. İçeriğindeki oleik ve linoleik asitler sayesinde saçları derinlemesine besler ve kırılma ve hasarlara karşı saçları korur. İhtiyacınız olacak malzemeler 2-3 damla badem esansiyel yağı ve 2 yemek kaşığı herhangi bir taşıyıcı yağ (hindistan cevizi veya zeytinyağı)dır. Uygun bir kabın içinde badem esansiyel yağı ve zeytinyağı veya hindistan cevizi yağını karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı saç derisi ve tüm saça masaj yaparak sürün. Bu şekilde 1-2 saat bekletin ve daha sonra saçlarınızı şampuanla yıkayıp durulayın.

Argan Yağı

Argan yağında bulunan bol miktardaki A, C ve E vitamini; saçlarda kırılma ve zarar görmelere karşı çok faydalıdır. Dahası, argan yağı antioksidan bir yağ olup, yapısında saçlara nem ve sağlık katan linoleik asit ve omega-6 yağ asitleri bulunmaktadır. Bunun için avucunuza biraz argan yağı alın ve avuçlarınızı birbirine sürtün. Daha sonra yağı saç derinize ve tüm saçınıza sürüp 1-2 saat veya gece boyu bekletin. Ardından  saçlarınızı yıkayın. Bu uygulamayı haftada 1-2 defa tekrarlayın.

Yeşil Çay

Yeşil çay çok etkili bir antioksidan kaynağıdır ve içeirğindeki kateşinler sayesinde saç uzamasını desteklemektedir. Dahası içeriğinde anti-fungal (mantar karşıtı) ve anti-inflamatuar (inflamasyon karşıtı) önemli özelliklere sahip olması sebebiyle saç derisinde enfeksiyon oluşumunun önüne geçer ve saçlarda koparak dökülmeleri engeller. Bunun için uygun bir kapta yarım yemek kaşığı toz yeşil çay ile 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağını karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı saç derinize ve saçlarınıza sürüp 10 dakika bekletin. Ardından saçlarınızı soğuk suyla yıkayın.

Yumurta Saç Maskesi

Yumurtanın akında yüksek oranda protein bulunmaktadır ve işte bu yüzden saça uygulandığında saçlara yumuşaklık ve kuvvet verip kırılmaları önler. Dahası içeriğindeki antioksidan ve anti-inflamatuar özellikler sayesinde ise saç derisindeki iltihap oluşumunu engeller ve saçlarda koparak kırılmaların önüne geçer. İhtiyacınız olacak malzemeler 2 yumurta akı,2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 su bardağı süt ve birkaç damla limon suyudur. Uygun bir kapta yumurta akı, zeytinyağı, süt ve limon suyunu karıştırın. Daha sonra bu karışımı saç derisine ve saça uygulayıp 30 dakika bekletin.

Aloe Vera

Saç ve cilde olan olumlu etkileriyle bilinen aloe vera jelinde bolca nemlendirici, anti-inflamatuar ve antifungal özellikler bulunmaktadır. Bu yüzden saça aloe vera jeli sürmeniz saçlarda kepek problemini ortadan kalıdır ve saçlarda kırılarak dökülmelerin önüne geçer. Ayrıca aloe vera jeli saç ve saç derisinde pH’ın dengelenmesini de sağlar. Bunun için yarım yemek kaşığı aloe vera jeli ve yarım yemek kaşığı badem yağını karıştırın. Daha sonra bu karışımı saç ve saç derinize sürüp 20 ila 30 dakika bekletin. Son olarak saçlarınızı su ile durulayın.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Saç Kırıklarına Muzla Çözüm

Saç kırıklarını engellemek için 1 olgun muz, 2 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı adaçayı yağı ve yarım kahve fincanı zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı saç diplerinizden uçlarına doğru olacak şekilde uygulayın ve saçlarınızı bir bone veya poşet ile sarın. Bu şekilde bir gece saçınızda beklettiğiniz karışımı ertesi sabah sulandırılmış bir şampuanla saçlarınızı yıkayın. Bu uygulamayı haftada 1-2 akşam tekrarlayın.

Saç Kırıklarına Ne İyi Gelir? Suna Dumankaya Saç Kırıklarına Kesin Çözüm Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT