Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
28-01-2017 20:27 | Güncelleme : 12-09-2022 17:00

Saç Kremi Ne İşe Yarar, Erkek Ve Kadın İçin Saç Bakım Kremi Kullanımı

Google News

Saç kremleri en sık kullanılan saç bakım ürünlerindendir. Piyasada iki çeşit saç kremi bulunmaktadır; banyo esnasında kullanılan saç kremleri ve

Saç Kremi Ne İşe Yarar, Erkek Ve Kadın İçin Saç Bakım Kremi Kullanımı

Saç kremleri en sık kullanılan saç bakım ürünlerindendir. Piyasada iki çeşit saç kremi bulunmaktadır; banyo esnasında kullanılan saç kremleri ve durulanmayan saç kremleridir. Peki erkek saç kremi nasıl kullanılır?Kadın ve erkeklerde saç bakım kremi kullanımı aynıdır, hiçbir fark yoktur. Banyo esnasında kullanılan saç kremlerini marketlerden satın alabilirsiniz.Durulanmayan saç kremleri ise kozmetikçilerden veya internet üzerinden temin edilebilir.

Saç kremlerinin bir kısmı banyoda son durulama suyundan önce kullanılıp ardından saçlar su ile durulanır. Durulanmayan saç kremleri ise banyo sonrasında saçların daha kolay taranması ve şekil alması için saça sürülür ve saç suyla durulanmaz.

Saç kremi nasıl kullanılır? (Banyoda kullanılan saç kremi kullanımı)

Saçlarınızda şampuanlama ve suyla durulama işlemini bitirdikten sonra bir miktar saç kremini avucunuza dökün, saç diplerine temas etmeyecek şekilde, saç köklerine 5 cm uzakta olacak şekilde sürün. Saç kreminin saç diplerinden arınması zor olduğundan ve saç köklerinin kreme ihtiyacı olmadığından, saç diplerine krem sürülmez. Şayet saç derisine de krem sürerseniz ve iyi durulanmaz ise, saç kremi, sebum denilen baş derisi yağı dengesini bozar ve saç dökülmelerine, saç kuruluğuna yahut saçın aşırı yağlanması gibi istenmeyen durumlara yol açar. Saç kremini tüm saçlarınıza masaj yaparak sürün, 2-3 dk bekleyip suyla durulayıp çıkın.

Saç kreminin içeriği çok yağlıdır. Bu nedenle sık kullanılmamalıdır. Her banyodan sonra değil de iki ya da üç banyoda bir kullanılmalıdır. Saç kremi kullanırken de olabildiğince az kullanılmalı ve sürdükten sonra suyla durulanmalıdır.

Durulanmayan saç kremi nasıl kullanılır?

Banyoda saç kremi kullanmak istemiyorsanız, dilerseniz piyasadadurulanmayan saç kremi diye satılan ürünlerden satın alabilirsiniz. Bu saç kremlerini kullandığınızda ayrıca banyoda saç kremi kullanmanız gerekmez.

Durulanmayan saç kremleri banyodan sonra kullanılır. Elinize bir miktar durulanmayan saç kreminden alıp, başınızı ön tarafa doğru eğin ve iki elinizle saçlarınızın arasına kremi dağıtın. Kremin saç diplerinize gelmemesine özen gösterin. Yalnızca bu kadar! Bu saç kremini su ile durulamayacaksınız, saçınızda kalacak.

Durulanmayan saç kremi uygulamak için saçın nemli olması gerekir. Islak saça uygulanmaması gereken bu tip saç kremi, ıslak saçta akıp gider ve etkisini tamamen kaybeder. Kuru saçta ise bir tabaka halinde kalan bu tip kremler, saça nüfuz etmez ve saç tabakasını bozar.

Saç kremlerinin saça faydaları

  1. Uzmanlar, saçların hava kirliliği, güneşin UV ışınları gibi dış etkilere maruz kalmasıyla meydana gelen yıpranmayı gidermek için şampuan kullanımının yetersiz olduğunu, saç kreminin, saça koruyucu kalkan işlevi gördüğünü, saçı dış etkilerden koruduğunu ve beslediğini bildiriyor.
  2. Saç bakım kremleri, ıslak saça uygulandığında kayganlık, kuru saça uygulandığında yani banyo sonrası saç kremlerinin kullanımı ise saça kolay taranma imkanı sunuyor, saçın elektriklenmesini önlerken saça kaybettiği parlaklığı geri kazandırıyor.
  3. Saç kremleri saçı nemlendirmek için kullanılan en etkili ürünlerdendir. Özellikle saçları kuru olan kişiler saç kremi kullanmaktan çok memnun kalırlar.
  4. Saç kremleri saç proteinlerini hücresel seviyede yenilemeye yardımcı olur. Saç tellerini güçlendirir ve saç kırılmalarını önler.
  5. Saç kremleri sayesinde saçlar yumuşar ve daha kolay şekil alır. Saç kremli saçın şekil alması daha kolay olur.  

Saç kreminin zararları

Birçok saç kremi, Sodyum lauret sülfat isimli kimyasal maddeyi içerir. Bu kimyasal, saç kuruluğundan, ciltte alerjik reaksiyona kadar çeşitli saç ve cilt sorunlarına neden olabilmektedir.

Bazı saç kremleri yoğun miktarda kimyasal madde içerir ve bu kimyasallar da vücutta kanser hastalığını tetikler.

Saç kreminin sık kullanılması, saçın doğal dengesini bozar, bunun sonucunda saçta aşırı yağlanma gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir.

Ohio State Üniversitesi profesörü Bharat Buhshan tarafından yapılan bir araştırma, bazı saç kremlerinin saçı beslemediğini ve korumadığını, bir işe yaramadığını göstermiştir.

Saçlarım Çok Sert, Saçları Yumuşatmak İçin Ne Yapmalı? Tıklayınız

Barcelino Saç Bakım Yağı Nedir, Fiyatı Ne Kadar, Nasıl Kullanılır? Tıklayınız

Yumurta Sarısının Saça Faydaları Ve Yumurta Sarısı Saç Maske Tarifi Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.