15 Ağustos 2022, Pazartesi 06:49

Saç Ve Cilt İçin Muz Maskesi Tarifleri İle Muzun Saça, Cilde Faydaları

Saç Ve Cilt İçin Muz Maskesi Tarifleri İle Muzun Saça, Cilde Faydaları

Bugünkü güzellik köşemizde muzun cilde ve saça olan yararlarından bahsettik. Muzla yapılan saç ve cilt maskelerini de yazımızda bulabilirsiniz.

Muz, potasyum, karbonhidrat, kalsiyum, demir, magnezyum mineralleriyle, A vitamini, D vitamini, B12 vitamini, B6 vitamini ve C vitamininden oluşan, hem cilt hem de saç için oldukça faydalı bir meyvedir. 

Bugünkü güzellik köşemizde muzun cilde ve saça olan yararlarından bahsettik. Muzla yapılan saç ve cilt maskelerini de yazımızda bulabilirsiniz.

Muzun saça olan faydaları;

Muz, saçları güçlendirir, saçınızın doğal elastikiyetini restore ederek saç kırılmalarını en aza indirger, potasyum içeriği ile yıpranmış saçları onarır. Doğal yağlar ve yaklaşık % 75 su içeriğiyle saçlarınız için de harika bir nemlendiricidir.

Muzla saç nemlendiricisi tarifi

Saçınızın gürlüğüne ve uzunluğuna göre bir parça olgun muzu blenderdan yahut robottan geçirip sıvı kıvama getirin. İçine 1 yemek kaşığı zeytinyağı katıp karıştırın. Karışımı saçlarınıza ve saç diplerinize uygulayın.10-15 dk sonra soğuk veya ılık suyla durulayın.

Saç yumuşatıcı ve yıpranmış saçları onaran muz maskesi

1 yemek kaşığı mayonez, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve blenderdan geçirip püre yaptığınız bir parça muzu karıştırıp saçınıza sürüp 1 saat bekleyin, ılık suyla durulayın.

Saç kırıklarını onaran muz maskesi tarifi

Eczaneden temin edebileceğiniz 1 adet E vitamini ampül, 1 tatlı kaşığı bal ve püre yaptığınız muzu karıştırıp saçlarınıza ve saç diplerinize uygulayın. Yarım saat sonra ılık suyla durulayın.

Muzun cilde olan faydaları;

Muzun içindeki vitaminler ve cilde faydaları şöyledir;

Muzdaki potasyum cildi nemlendirir. B vitaminleri oksidatif stres ve erken yaşlanmaya neden olan serbest radikallere karşı cildi korur. A vitamini akne izlerine iyi gelir, cildin tekrar sağlıklı rengine kavuşmasını sağlar. Çinko sivilceye neden olan mikroplarla savaşır. C vitamini kolajen üretimi için gereklidir, cilt yağını kontrol altına alır. E vitamini cildi UV ışınlarının zararlarından muhafaza eder, yaşlanma sürecini yavaşlatır. Lektin akne ve sivilceye neden olan bakterileri yok eder. Amino asitler cildi besler, bağ dokusunu güçlendirir ve cildin elastikiyetini ve gücünü korumaya yardımcı olur.

Cildi nemlendirir

Muz, cildiniz için harika bir doğal nemlendiricidir. Muzda bulunan A vitamini cildin nemini yeniden kazandırır, hasar görmüş, kurumuş, matlaşmış cildi onarır. Cildinizin kuruluğu ve gerginliği sizi rahatsız ediyorsa, bir miktar olgun muzu çatalla ezin yahut blenderdan geçirip püre haline getirin. Göz çevresi hariç yüzünüze uygulayın, 20-25 dk bekletin. Ardından su ile yüzünüzü yıkayın. Maskenin etkisini artırmak içine maskeye balı da dahil edebilirsiniz.

Muzla kuru ciltlere maske yapmak için bir diğer tarif: 1 tatlı kaşığı yoğurt, eczaneden temin edebileceğiniz 1 ampül E vitamini ve püre haline getirdiğiniz muzu karıştırın. Yüzünüze sürüp 30 dk bekleyip yıkayın. Cildinize muz maskelerini uygulamadan önce yüzünüzü yıkayıp temiz hale getirmeyi ihmal etmeyin. 

Cilt sağlığını korur

Muz, cilt için gerekli olan pek çok temel vitamini içerir. C vitamini ve B6 açısından zengin özleriyle cildin sağlıklı ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. Ayrıca muzun bileşenlerinden olan antioksidanlar ile manganez minerali serbest radikallerle savaşıp cildin erken yaşlanmasını önler.

E Vitamini Kapsülü Yüze Sürülürmü? Evigen Ampülün Cilde Faydaları Tıklayınız

Sütün Cilde Faydaları Ve Süt Maskesi Tarifleri Tıklayınız

Bebek Yağının Saça Ve Cilde Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Çinkonun Cilde Faydaları Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Turpun Cilde Faydaları Ve Turpla Cilt Maskesi Tarifi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT