23 Eylül 2021, Perşembe 08:06

Saça Gül Suyu Sürmek Ne İşe Yarar Duştan Sonra Saça Gül Suyu Kullanımı

Saça Gül Suyu Sürmek Ne İşe Yarar Duştan Sonra Saça Gül Suyu Kullanımı

Gül suyu mis gibi kokusuyla birçok kişiyi mest eder. Taze gül yapraklarının damıtılmasıyla elde edilen gül suyu, hoş kokususun verdiği rahatlıkla birlikte aynı zamanda saçlara çok fayda sağlar. Gül suyu saçları mat görüntüsünden kurtarıp yerini güneş gibi parlayan yumuşak saçlara bırakır. Aynı zamanda kafa derisinde kan akışını hızlandırarak saçları besler ve daha sağlıklı uzamasını sağlar. Ancak gül suyunun saça olan faydalarından yararlanabilmeniz için satın aldığınız gül suyunun %100 saf gül suyu olmasına dikkat etmelisiniz. Yazımızın devamında gül suyunun saça olan muhteşem faydalarından ve gül suyunun saçlar için nasıl kullanılması gerektiğinden bahsettik. Gül suyunu aktardan veya internet üzerinden satın alabilirsiniz.

Gül Suyunun Saça faydaları

Gül suyunun saça olan faydalarından yararlanmak için öncelikle saf gül suyu olmasına özen göstermelisiniz. Gül suyu satın alırken katkı maddesi ve kimyasal içermediğine dikkat edin. Katkı maddesi içeren gül suyu almamanızı tavsiye ederiz. Şimdi gelin gül suyunun saça olan faydalarına bakalım;

Gül suyunun içerisinde saçlara oldukça fayda sağlayan A, B, C ve E vitaminleri içerir. Yapılan araştırmalara göre saçlarına gül suyu kullanan kadınların çoğu olumlu sonuçlar almıştır.

Kepeklenmeyi Giderir : Gül suyunun önemli faydalarından biri de saçtaki kepeklenmeyi sonlandırmada yardımcı olmasıdır. Saç derisini yumuşatıp nemlendirdiğinden dolayı kepek problemini ortadan kaldırır.

Saç Dökülmesinin Önüne Geçer : Gül suyunun bir diğer faydası ise saç köklerinin kuvvetlenmesini sağlayarak saç dökülmesinin önüne geçmesidir.

Saçları Besler : Gül suyu saçları nemlendirerek beslenmesini sağlar. Saç diplerine nüfuz eden gül suyu saç derisindeki kan akışını hızlandırır. Böylece saçlar doğal yöntemle beslenerek daha sağlıklı uzar.

Uzamasını Sağlar : Gül suyu saç derisinde kan akışının hızlanmasını sağlar. Böylece  saç telleri hem daha sağlıklı hem de daha hızlı uzar.

Canlılık Kazandırır : Gül suyunun bir diğer özelliği ise saçtaki mat görüntüyü giderip yerine ışıl ışıl parlayan saçlara bırakmasıdır. Saçlara canlılık kazandırarak parlak ve sağlıklı uzamasını sağlar.

Saç Derisi Hastalıklarını Tedavi Eder : Gül suyu anti-enflamatuar yani iltihap önleyici özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde sedef ve egzama gibi saç derisi hastalıklarını tedavi eder ve önüne geçer.

Saç Kırılmasının Önüne Geçer : Gül suyu saç tellerini onarır ve saç kırılmasını engeller.

Saça Dolgunluk Verir : Gül suyu saça hacim kazandırır ve saçın daha dolgun görünmesini sağlar.

Gül Suyu Saçlar İçin Nasıl Kullanılır?

  • Gül suyunun saçlara olan faydalarından yararlanmak için düzenli olarak şu yöntemleri kullanabilirsiniz;
  • Banyoda şampuanlandıktan sonra saçınızı suyla durulayın ve en sonki durulama suyu olarak gül suyu tercih edin. Gül suyu saçınızda birkaç saat bekledikten sonra dilerseniz tekrar su ile saçınızı yıkayıp gül suyundan arındırabilirsiniz
  • Diğer yöntem ise şudur; Duşta kullandığınız şampuan yahut saç kreminizin içine istediğiniz oranda gül suyu dökün. Saçınıza bunu sürün 2-3 dk sonra saçınızı su ile durulayın. Ve su dolu maşrapanın içerisine yarım çay bardağı kadar gül suyu döküp son saç durulamanızı da bu şekilde yapabilirsiniz.
  • Bu işlemi banyodan çıktıktan sonra yapabilirsiniz. Eğer saçınızın kuruluğundan, elektriklenmesinden şikayetçiyseniz boş sprey fısfıs içerisine gül suyunu doldurarak saçınıza püskürtebilirsiniz. Bu yöntem hem sorununuza çare olacak hem de saçlarınız mis gibi kokacaktır.
  • Bir kase içerisine gül suyunu istediğiniz oranda dökün. Parmak uçlarınızı gül suyu ile ıslatıp kafa derinize dairesel hareketler ile masaj yapın. Bu işlemden sonra saçınızı yıkamak isterseniz birkaç saat bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.
  • Bu yöntem ise kafa derisinde oluşan sivilceler için çaredir. Antibakteriyel özelliğe sahip olan limonu ortadan ikiye kesin. Yarısının suyunu maşrapa içerisine sıkın. Üzerine maşrapanın yarısına gelecek şekilde gül suyu ilave edin. Bu işlemi banyoda saçlarınızı şampuanlayıp duruladıktan sonra yapabilirsiniz. Not: Limonun ağartıcı etkisi olduğundan saç renginiz birkaç ton açılabilir.
  • Banyo sonrası saçlarınız için kimyasal saç kremi kullanmak yerine gül suyu ile doğal saç kremi yapabilirsiniz. Gül suyu ve hindistan cevizi yağı ile yumuşak ipeksi saçlara kavuşmanız mümkün. Saçınızın uzunluğuna ve yoğunluğuna göre bir kase içerisinde Hindistan cevizi yağı ile gül suyunu karıştırp saçınıza uygulayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı yoğun bir kıvama sahip olduğundan aşırı miktarda eklemeyin. Aksi taktirde saçınız yağlı gözükecektir.

Gül Suyu ve C vitamini ile Saç Maskesi Tarifi

Bir adet C vitamini ampulünü bir kase içerisine kırın. C vitaminini eczaneden alabilirsiniz.

3 yemek kaşığı gül suyunu da ekleyip iki malzemeyi karıştırın.

Elde edilen karışıma parmak uçlarınızı batırarak saç diplerinize dairesel hareketler ile masaj yaparak yedirin.

Yaklaşık 1-1,5 saat beklettikten sonra ılık suyla saçınızı durulayabilirsiniz.

Bu saç maskesini haftada 1 defa düzenli olarak kullanmaya devam edin. Saçlarınızın cansız halinden kurtulup sağlıklı görünüme kavuştuğuna şahit olun…

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT