05 Ağustos 2021, Perşembe 01:47

Saça Kil Maskesi Saçta Ne İşe Yarar Saç Uzatır mı Kurutur mu Döker mi?

Saça Kil Maskesi Saçta Ne İşe Yarar Saç Uzatır mı Kurutur mu Döker mi?

Saç sağlığı, saçların güzel ve bakımlı gözükmesi birçok insan için büyük öneme sahiptir. Saç bakımı için kullanılabileceğiniz sayısız yöntem vardır. Bu yöntemler arasında şüphesiz en faydalılardan biri saça kil maskesi uygulamaktır. Kil genelde cilt bakımı için kullanılsa da saçlar için de kullanılmaktadır. Bu durum kilde bulunan yüksek orandaki potasyum ve kalsiyumdan kaynaklanır.. Bu iki mineralin saçlara bir çok faydası vardır. Aktarlarda satılan kil; saçlarda yıpranma kurumaya çözüm bulmak ve daha birçok problem için kullanılabilir. Kil ile yapılacak maskeler evde kolayca hazırlanıp uygulanmaya uygundur. Bu makalemizde kilin saça faydalarından bahsedeceğiz. Kili aktardan bulabilirsiniz. Saçlar için uygun olan kil türü bentonit kilidir. 

Kilin Saça Faydaları

Kepeği Yok Eder

Kil; saçlarda kepek problemi için birebirdir. Saçlarda biriken sebumu emerek kepek oluşumunu önler. Saçlardaki kepekleri yok eder, yeni kepek oluşumunu önler.

Saçın Hızlı Uzamasına Yardımcı Olur

Kil içerisinde barındırdığı mineraller ile saç diplerini besler. Bu sayede saçlar daha hızlı uzamaya başlar.

Saçta Kuruluğu Önler

Kuruyan saçlar kırılmaya ve dökülmeye başlar. Kil saçları nemlendirerek, yağ dengesinin korunmasına yardımcı olur. Özellikle bazı dönemlerde (mevsim geçişleri,stres vb.) saçlar her zamankinden daha fazla kurur. Bu zamanlarda da kil oldukça faydalı olarak saçlardaki kuruluğu yok etmektedir.

Saçı Temizler

Saç; gündelik yaşamda çok kirlenmektedir. Bu kirler saçta uzun süre kaldığında saça zarar verir. Kil kirlenen bu  saçları derinlemesine temizlemeye yardımcı olur.

Saç Dökülmesini Engeller

Kil; saçları dipten uca güçlendirir. Bu sayede saçların dökülmesini engeller.

Saçta Egzama Problemini Geçirir

Saç diplerinde oluşan egzama ve yaralanmalar kil sayesinde iyileşir.

Saçları Derinlemesine Besler

Kilde bulunan potasyum, kalsiyum, sodyum ve alüminyum gibi mineraller saçların derinlemesine beslenip güçlü olmasına yardımcı olur. Bu sayede saçlar sağlıklı şekilde uzar.

Saçları Yumuşatır

Kil saçtaki sertliği yok ederek, yumuşaklık katar. Bu açıdan özellikle de kıvırcık ve sert saçlılara kil önerilir. Kil saçlardaki dolaşıklığı açarak yumuşaklık verir.

Saçlara Parlaklık Verir

Kil saçlardaki kırılma,dökülme ve sönüklük gibi problemleri onarır. Bu sayede saçların daha parlak görünmesine yardımcı olur.

Ayrıca kil;

  1. Saçlar için kullanılan kimyasal maddelerin verdiği zararı onarır.
  2. Saçın pH dengesinin sağlanmasına yardımcı olur.
  3. Saçlara gerekli olan mineralleri verir.
  4. Saçları derinlemesine temizleyerek canlılık katar.
  5. Saçtaki yağ oranını düzenler. Eğer saçtaki doğal yağ az olursa, saçlar daha cansız görünür.

Kil ile Saç Maskesi Tarifi

Saçlarda kil kullanmanın en kolay yolu kil maskesi hazırlamaktadır. Kil maskesi saçları onarır ve saç derisini temizler. Kil maskesi hazırlamak için malzemeler:

  1. 1 su bardağı elma sirkesi
  2. 2 yemek kaşığı bentonit kil
  3. Yarım su bardağı su

Kil maskesi hazırlanışı:

  1. Tüm malzemeler bir kase içerisinde karıştırılır. Karışım yeni yıkanmış olan saça dipten uca sürülür. 5 dakika kadar bekletildikten sonra saçlar yıkanır. 
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT