05 Ağustos 2021, Perşembe 01:08

Saça Kolonya Sürmenin Saçlar İçin 15 Zararı Nedir?

Saça Kolonya Sürmenin Saçlar İçin 15 Zararı Nedir?

Kolonyanın Saça Zararları Nelerdir?

Saçlarına kolonya süren pek çok kişi vardır. Peki saçlara, saç derisine kolonya sürmek zararlı yoksa faydalı mıdır? Öncelikle şunu bildirelim ki kolonyanın içerdiği kimyasal maddeler saç derisinin zarar görmesine yol açabilir, alerjik reaksiyona sebep olabilir. Ayrıca saçınıza bolca kolonya sürerseniz pH dengesini bozarsınız, bu da kuruluğu ve yıpranmayı beraberinde getirir.

Kolonya çeşitli kimyasallar içerir. Bundan dolayı saça sürüldüğü zaman saç derisinde yanmaya, saçlarda beyazlamaya ve dökülmeye neden olabilir. Kolonya saç derisiyle temas ettiğinde o bölgeyi tahriş eder ve buna bağlı olarak kızarıklık, kaşıntı ve kepek gibi problemler ortaya çıkabilir.

Kolonyanın  Saça Zararları Nelerdir?

Kolonya, lavanta, limon-tütün gibi değişik esanslar ve kimyasallar içeren bir üründür. Kolonya etil alkolden elde edilir. İçinde kimyasal maddeler olduğu için saçlara devamlı kolonya sürmek bir süre sonra saçların yıpranmasına sebebiyet verir. Tabii ki saça kolonya sürmenin zararı vardır.

 1. Kolonya saçın pH dengesini bozarak saçlarda kuruluk meydana getirir.
 2. Alkollü bir ürün olduğundan saçlara çok fazla sürülürse ya da saçlarda sık aralıklarla kullanılırsa saç tellerinde beyazlama olabilir.
 3. Saç derisinde kaşıntı ve kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlar gösterebilir.
 4. Saç köklerini güçsüz düşürür, saç dökülmesini tetikler.
 5. Kolonya sürülen saçlar cansız ve mat görünür.
 6. Saçlarda kolonya kullanımı kepeklenme yapabilir.
 7. Saçınıza kolonya sürme alışkanlığınız varsa derhal bundan vazgeçmelisiniz. Aksi takdirde zamanla saç kökleriniz direncini kaybeder ve koparak dökülmeye başlar.
 8. Kolonya saçların nem dengesine de zarar verir. O yüzden kolonya sürülen saçlar çabucak kurur.
 9. Kolonya saçların canlı ve parlak görünmesine engeldir.
 10. Saç diplerini zayıflatır ve saç kaybına davetiye çıkarır.
 11. Saçınızda saç boyası varsa saçınız boyalıysa kolonya saç renginizin de bozulmasına neden olacaktır.
 12. Saçlarınıza kolonya sürmeye devam ederseniz çok geçmeden renginin solduğunu gözlemlersiniz.
 13. Kolonya birtakım kimyasallarla üretilir. Her birinin farklı etkileri vardır. Hele güvenilir bir markanın kolonyalarını almayıp sırf ucuz diye ne olduğu belli olmayan bir markanın ürünlerini alıp saçlarımıza kullanırsak mutlaka zarar göreceği kesindir. Saçlara sürekli ve fazla miktarda kolonya uygulanırsa dökülme, kepeklenme, saç derisinde kaşıntı ve kızarıklık gibi birçok problemle mücadele etmek gerekecektir.

Kolonya Saça Zarar Verir mi? Doktor Cevaplıyor

Sual: Merhaba doktor bey, çabuk şekil alsın diye sabahları saçlarıma limon kolonyası sürüyorum, fakat bazı tanıdıklarım bunun saçlara zarar verdiğini söylüyor. Gerçekten de limon kolonyası saça zarar verir mi? Beyazlama ve dökülme yapar mı? Bilgi vermenizi rica ediyorum.

CEVAP

Dr. Ahmet Ersin Atay’ın cevabı: Limon kolonyasında alkol vardır. Saçlara limon kolonyası sürmek elbette mahzurludur. Saçları ve saç derisini yıpratır.

tahribata sebebiyet verir.

Not: Bu makalede yer alan soru-cevap doktorsitesi web sitesinden alıntıdır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

3 Yorum

 1. hasan

  %80 derecelik kolanyayı saçıma döktüm döktükten sonra saç derim aşırı derecede acıdı ve suyla temizlemek zorunda kaldım sonraki zamanlarda saçım döküldü üstler açıldı şimdi geri gelmiyor

 2. Efe yıldız

  Süreklimi kepek yapar

 3. füsun

  boş konuşmayın bütün saç spreyleri, losyonlar saç tonikleride %50-60 oranında alkol vardır yıllardır kulanırım hiç zararını görmedim.

 
 
KAPAT