Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
30-01-2017 22:48 | Güncelleme : 12-09-2022 17:00

Saça Sarımsak Sürmek Ne İşe Yarar? Sarımsak Suyu İle Saç Maskeleri

Google News

Saçlara bakım uygulamak, sağlıklı, parlak ve gür saçlara kavuşmanın anahtarıdır. Hava kirliliği, kötü beslenme, vitamin eksikliği ve stres

Saça Sarımsak Sürmek Ne İşe Yarar? Sarımsak Suyu İle Saç Maskeleri

Saçlara bakım uygulamak, sağlıklı, parlak ve gür saçlara kavuşmanın anahtarıdır. Hava kirliliği, kötü beslenme, vitamin eksikliği ve stres gibi nedenlerden dolayı saçlarımız zaman zaman güçsüzleşir, kurur, kırılmaya ve dökülmeye başlar. Saçların bakımı iki yolla gerçekleşir; Kozmetikçilerden alınan kimyasal saç bakım ürünleri ile veya mutfağınızda bulunan doğal malzemelerle yapılan saç maskeleri. Sarımsak da doğal saç bakım ürünlerindendir. Sarımsağın saça faydaları saymakla bitmez, saçın ihtiyacı olan vitaminleri sağlar, saçları güçlendirir ve yeni saçların çıkmasına yardımcı olur.

The Indian Journal of Dermatology, Venerology and Leprology (Hint Dermatoloji, Veneroloji ve Leprology Dergisi) isimli tıp dergisinde 2007 yılında yayımlanan araştırmaya göre; İran'ın Tıbbi Bilimler Üniversitesi Mathandaran Üniversitesi'nden dermatolojik araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen bilimsel araştırmada, sarımsağın saç dökülmesinin gerçekleştiği alanlara sürülerek uygulanmasının, saçların dökülerek kelleştiği bölgelerde tüylerin yeniden oluşumunu sağladığı keşfedilmiştir. Sarımsak, içeriğindeki kükürt ve selenyum sayesinde,yeni saçların çıkmasına yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda mevcut saçları da güçlendirir.

Sarımsak ve zeytinyağı ile saç çıkarıcı maske

 1. 2 yemek kaşığı sarımsak suyu
 2. 1 yemek kaşığı aloe vera jel
 3. 1 yemek kaşığı zeytinyağı

3-4 diş sarımsağı rendeleyin yahut blenderdan geçirin ve süzgeçten geçirip suyunu çıkarın. Aloe vera bitkisini yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarın. Evde Aloe vera yaprağı yoksa yalnızca zeytinyağı ve sarımsağı da kullanabilirsiniz. Zeytinyağını cezvede ılıtın. Aloe vera jel, zeytinyağı ve sarımsak suyunu iyice karıştırın. Saçınıza, saç diplerinize sürün. Başınıza bone geçirip 40 dk bekleyin. Ardından su ile yıkayın, şampuanlayın ve durulayın.

Sarımsak ve yumurta ile saç telini kalınlaştıran maske

 1. 2 yemek kaşığı sarımsak suyu
 2. 1 yumurta sarısı
 3. 1 tatlı kaşığı bal
 4. 1 yemek kaşığı zeytinyağ

Sarımsak, saç tellerinin de kalınlaşmasına yardımcı olan maddelerdendir. 3-4 diş sarımsağı rendeleyin yahut blenderdan geçirin ve süzgeçten geçirip suyunu çıkarın ve 2 yemek kaşığı sarımsak suyu elde edin. Zeytinyağını cezvede ılıtın. Yumurta sarısı, bal, zeytinyağı ve sarımsak tüm malzemeleri güzelce karıştırıp, saçınıza, saç diplerinize sürün. 20 dk bekletip yıkayın, şampuanlayın suyla durulayın.

Sarımsaklı limon sulu saç maskesi ile kepekten kurtaran maske

 1. 2 yemek kaşığı sarımsak suyu
 2. 1 yemek kaşığı limon suyu
 3. 1 tatlı kaşığı bal

3-4 diş sarımsağı rendeleyin yahut blenderdan geçirin ve süzgeçten geçirip suyunu çıkarın ve 2 yemek kaşığı sarımsak suyu elde edin. İçine limon suyu ve bal katın. Elde edilen karışımı nazikçe kafa derisine uygulayın ve 30 dakika bekletin. Süre dolunca saçınızı yıkayın, şampuanlayın, suyla durulayın.

Sarımsaklı yoğurtlu saç maskesi ile saç dökülmesine son

 1. 2 yemek kaşığı sarımsak suyu
 2. 1 yemek kaşığı Hint yağı
 3. 1 yemek kaşığı yoğurt
 4. 1 tatlı kaşığı bal

Sarımsak ve yoğurt, vitamin, mineral dolu maddelerdir. Bu özellikleri ile saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olurlar. 3-4 diş sarımsağı rendeleyin yahut blenderdan geçirin ve süzgeçten geçirip suyunu çıkarın ve 2 yemek kaşığı sarımsak suyu elde edin. İçine Hint yağı, yoğurt ve balı katıp karıştırın. Başınıza sürüp yarım saat bekleyip, suyla yıkayın, şampuanlayın ve durulayın.

Sarımsak ve papatya çayı ile kuru saçlar için maske

 1. 2 yemek kaşığı sarımsak suyu
 2. 3 yemek kaşığı papatya çayı
 3. 1 yumurta sarısı

3-4 diş sarımsağı rendeleyin yahut blenderdan geçirin ve süzgeçten geçirip suyunu çıkarın ve 2 yemek kaşığı sarımsak suyu elde edin. 2 tatlı kaşığı papatya çayını yahut 2 sallama poşet papatya çayını sıcak suya koyup yarım saat demleyin. Papatya çayı, sarımsak suyu ve yumurta sarısını güzelce karıştırıp saçınıza ve saç diplerinize sürün 20 dk bekleyip saçınızı yıkayın, şampuanlayın ve durulayın.

Sarımsak Saça İyi Gelirmi, Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Barcelino Saç Bakım Yağı Nedir, Fiyatı Ne Kadar, Nasıl Kullanılır? Tıklayınız

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları Nelerdir, Saçları Uzatır mı? Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.