Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Saçları halat gibi yapan Sarımsak yağı tarifi nasıl yapılır? Sarımsağın saça faydaları

Mavi Kadın>Saç bakımı & saç uzatma>Saçları halat gibi yapan Sarımsak yağı tarifi nasıl yapılır? Sarımsağın saça faydaları

Halk arasında doğal antibiyotik olarak kullanılan sarımsağın yararlarını artık bilmeyen kalmadı. Geçmişten bugüne hastalıklara karşı koruyucu olarak kabul edilen sarımsak aynı zamanda saçlar için de faydalı bir besindir. Saç dökülmesinden yeni saç oluşumuna kadar bir çok etkisi olan sarımsak saçlara nasıl uygulanır? Sarımsağın saça faydaları nelerdir?

Saçları halat gibi yapan Sarımsak yağı tarifi nasıl yapılır? Sarımsağın saça faydaları

Kadınlar için kıyafet ve makyaj kadar saçlarının nasıl göründüğü de önemlidir. Şehir hayatı, stres, yanlış beslenme, uyku bozukluğu gibi etkenler saç sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca genetik faktörler, kadın hastalıkları, hormon değişiklikleri, hamilelik de saçların eski gücünü kaybetmesine ve dökülmesine sebep olabilir. Saçlara doğal alternatif yöntemlerle bakım için sarımsak yağı tarifi bir çözüm olabilir. florence.com.tr internet sitesindeki uzman görüşlerine saç gürleştirmek için öne çıkan doğal yöntemler arasındaki sarımsak yağının faydaları dikkat çekici.

Sarımsak, Dünyanın en eski kültür bitkilerinden biridir ve binlerce yıldır yemeklerde ve geleneksel tıpta kullanılmaktadır. İlk olarak 7.000 ila 10.000 yıl önce Orta Asya'da yetiştirildiği düşünülmektedir. Sarımsak, Mısır, Çin, Yunanistan ve Roma gibi eski uygarlıklarda yaygın olarak kullanılıyordu.

Kalp ve damar hastalıkları, kanserler ve diyabet gibi pek çok hastalık üzerinde de olumlu etkileri bulunan sarımsağın saça olan faydaları da oldukça fazladır.

SARIMSAK YAĞININ SAÇA FAYDALARI

 • Saç dökülmesine neden olan DHT hormonunu azaltmaya yardımcı olan kükürt içerir
 • Saçların uzamasını hızlandıran ve güçlendiren keratin üretimini teşvik eder
 • Sarımsak, saç köklerini güçlendirmeye yardımcı olabilecek allisin adı verilen bir kükürt bileşikleri içerir. Daha güçlü saç kökleri, saçların daha hızlı ve daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur
 • Saçların daha az kırılmasına yardımcı olan kolajen üretimini artırır
 • Saçların parlaklığını artıran ve saç derisini besleyen antioksidanlar içerir
 • Sarımsaktaki antibakteriyel ve antifungal özellikler, kepek oluşumunu önlemeye yardımcı olur

Sarımsak, saç bakımında çeşitli şekillerde kullanılabilir. En yaygın kullanım şekli, sarımsak yağı veya sarımsak suyu hazırlamaktır.

Saçları halat gibi yapan Sarımsak yağı tarifi nasıl yapılır? Sarımsağın saça faydaları

Sarımsak yağı hazırlamak için:

 • Birkaç diş sarımsağı ezin
 • Ezilmiş sarımsağı bir kavanoza koyun
 • Kavanozu zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı ile doldurun
 • 7-10 gün boyunca karanlık bir yerde bekletin
 • Sarımsak yağınız kullanıma hazır

Sarımsak suyu hazırlamak için:

 • Birkaç diş sarımsağı haşlayın
 • Haşlanmış sarımsakları soğutun ve blenderdan geçirin
 • Sarımsak suyu kullanıma hazırdır

Saç bakımında sarımsak kullanmak için, hazırladığınız sarımsak yağını veya sarımsak suyunu saç derinize masaj yaparak uygulayın. Uygulamayı 1-2 saat bekletin ve ardından saçlarınızı yıkayın.

SAÇIN VÜCUTTAKİ GÖREVLERİ

Saçlar vücuttaki görevi kozmetik dış görünüş kaygısının ötesindedir. Saç kıllarının esas görevi; ısı ve su dengesini sağlamak, kafatasını dış etkilerden korumaktır. Örneğin, saç, kafa derisini güneş ışınlarından, soğuktan ve yaralanmalardan korur.

Basınç, sıcaklık, dokunma, ağrı hislerini algılamak da saçın vücuttaki diğer görevleridir.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Elif Demirtaş Bilir
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...