10 Ağustos 2022, Çarşamba 06:10

Saçlarım Elektrikleniyor, Saç Elektriklenmesi Nasıl Geçer, Nasıl Önlenir?

Saçlarım Elektrikleniyor, Saç Elektriklenmesi Nasıl Geçer, Nasıl Önlenir?

(Saçlarım elektrikleniyor, kabarıyor, saçımı şekle sokmak için uğraştığım o kadar çaba boşuna gidiyor) diye artık üzülmeyin! 

(Saçlarım elektrikleniyor, kabarıyor, saçımı şekle sokmak için uğraştığım o kadar çaba boşuna gidiyor) diye artık üzülmeyin! (Saç elektriklenmesi neden olur, nasıl geçer?) isimli bu makalemizde elektriklenen saçların normale dönmesi, artık elektriklenmemesi için saç uzmanlarının tavsiyelerine yer verdik. Saçtaki elektriklenmenin, elektrikli saçın temel sebebi, saç telinde çeşitli nedenlerden dolayı durgun (statik) elektrik oluşmasıdır.

Saç neden elektriklenir?

 1. Aşırı sıcak veya soğuğa maruz kalma
 2. Sık sık saç bakım ürünleri kullanıp, kimyasallarla saçın doğal yapısını bozmak
 3. Havadaki nem eksikliği
 4. Hijyen eksikliği, saçı kirli bırakma, uzun süre yıkamama
 5. Sentetik malzemeler ile saçın sık sık temas etmesi
 6. Saçları sık sık taramak yahut fırçalamak
 7. Her gün yahut gün aşırı saçını şampuanlamak, yıkamak
 8. İki kısa bilgi:
 9. İnce telli saçlar çabuk elektriklenebilen saç grubundandır.
 10. Kışın soğuğun etkisiyle saçlar diğer mevsimlerden daha çok elektriklenir.

Saçların elektriklenmemesi için ne yapmalı?

İyonlu saç kurutma makinesi kullanın

Saçınız sık sık elektrikleniyorsa, kabarıyorsa ve bu durum canınızı çok sıkıyorsa, iyonlu saç kurutma makineleri sizin için ideal ürünlerdir. İyonlu saç kurutma makinelerinde, saçınızda elektriklenmenin normale dönmesine yardımcı olan, saçlarınızdaki pozitif iyonları nötralize eden negatif iyonlar bulunur. İyon molekülleri aynı zamanda normal saç kurutma makinelerindeki gibi su moleküllerini buharlaştırmak yerine saçlarınızdaki su moleküllerini parçalamaktadır. Böylece saçınızdaki fazla elektriği alırlar.

Losyon kullanın

Losyon, cilt ve saç bakımında kullanılan, hafif alkollü ya da alkolsüz, güzel kokulu bir kozmetik malzemesidir ve kozmetikçilerden temin edilebilir. Avucunuza çok az vücut veya el losyonu alıp bunu saçlarınıza sürmeniz de saçtaki elektriklenmeyi ortadan kaldıracaktır.

Doğru tarak veya saç fırçası kullanın

Plastik saç tarakları, fırçaları kullanmak, saçın elektriklenmesine neden olan faktörlerdendir. Ahşap tarak, metal tarak saçtaki elektriklenmeyi önleyen ideal gereçlerdir.

Saç spreyi kullanın

Fırçanıza bol miktarda saç spreyi püskürterek, fırça iyice spreylendikten sonra bununla saçlarınızı fırçalayın. Bu yöntem saçınızdaki elektriklenmeden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Saç elektriklenmesini önleyen şampuanları tercih edin

Saçlarınızdaki elektriklenmeden muzdaripseniz, bu durumdan kurtulmanızı sağlayacak bir diğer yöntem de, saçların elektriklenmesini engelleyen saç bakım ürünleri ve şampuanları kullanmaktır. Bu ürünleri, saç elektriklenmesini önleyen şampuan diye internetten aratıp temin edebilir yahut kozmetikçiden satın alabilirsiniz.

Buhar makinesi kullanın

İnternetten yahut ev eşyaları satan yerden temin edebileceğiniz buhar makineleri de saçınızdaki elektriklenmenin önlenmesinde en etkili cihazlardandır. Özellikle iyonik özellikteki buhar makinelerini tercih ederek, odanızda her gün buhar makinesi çalıştırarak saçınızdaki elektriklenme sorununa kolay bir çözüm bulabilirsiniz. Buhar makinesi odanızdaki nem seviyesini yükseltecek ve böylelikle elektriklenme sorununu ortadan kaldıracaktır.

Dryer Sheets (Kurutma makinesi kağıdı)

Dryer sheets kurutma makine kağıtları, ülkemizde yeni yeni satışa çıkan bir üründür. İnternetten temin edilebilir. Dryer sheetsin pek çok kullanım alanı vardır. Bunlardan biri de saçtaki elektriğin giderilmesidir. Saçınızı dryer sheets kağıtlarına sürterek saçtaki fazla elektriğin gitmesini temin edebilirsiniz. Ayrıca fırçaları, saç taraklarını dryer sheetse sarmak, tarakları sürekli böyle tutmak, yalnızca fırçayı, tarağı kullanacağımız zaman kağıttan çıkarmak da saçtaki elektriklenmeyi önlüyor.

Metal elbise askısını kullanın

Metal iletkendir, bu özelliği sayesinde elektriklenmeyi giderir. Saçınızdaki elektrikten kurtulmak için metal elbise askısını saçınıza sürün. Metal askıyı kafanıza dokunacak şekilde tutup yavaşça aşağı doğru hareket ettirin. Askının saçlarınızın her bir bölümüyle temas ettiğiniden emin olun. Saçınızı tarar gibi, metal askıyı yukarıdan aşağıya doğru saçlarınıza sürtün.

Silikonlu saç kremi kullanın

Silikonlu saç kremi sayesinde, silikon saç tellerinizi kaplayacak ve elektrik yükünü etkisiz hale getirecektir. Silikonlu saç kremini internet üzerinden yahut kozmetikçilerden temin edebilirsiniz.

Atlet veya kağıt havluyla kurulanın

Saçınızı kuruturken havlu yerine atletle kurutmayı tercih edin çünkü saçları havluyla kurutmaya çalışmak, elektriklenmenin başlıca sebeplerinden biridir. Havlu saçtaki nemin hepsini emerken, pamuklu atlet ise saçı biraz nemli bırakıp elektriklenmesini engeller.

Zeytinyağı kullanın

Zeytinyağı saçlarınızdaki statik elektriği azaltmaya yardımcı olan doğal bir üründür. Saçlarınıza zeytinyağı uygulamak için parmaklarınıza biraz zeytinyağ dökün ve bu yağ ile nazikçe saçlarınza masaj yapın.

Saçlarınızı soğuk su ile yıkayın

Uzmanlar saçtaki kabarma ve elektriklenmelerle savaşmak için saçların soğuk su ile yıkanmasını öneriyor. Soğuk su ile yıkamak yerine, banyodan çıkmadan en son saçınızı soğuk ile de durulayabilirsiniz.

Banyodan Sonra Saç Kabarması Nasıl Önlenir? Resimli Anlatım Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

10 Yorum

 1. ????????????????????????????????????

  ????????

 2. Misafir

  benim çok kötü bir şekilde elektiriklendi yazanları okurken aklıma bir fikir geldi saçıma saç kudalelerinden taktım hem güzel oldu hemde uyum sağladı

 3. sevda

  elektrıklenme sorununu yasıyorum bende zıgavus argan elıxır kullanıyorum

 4. dilara

  kabaran ve elektrıklenen sac buyuk sorun ben cozumu zıgavur argan elıxırde buldum tavsıye ederım

 5. Ezgi UZ

  Merhabalar benimde saçlarım aynı şekilde elektriklenirdi ben keratin içerikli liquid kabaran ve zor taranan setini kullandım ve saçlarım düzeldi her yönden bakım oldu benim saçlarıma o set hem kırıklarım giderildi hemde parladı saçlarım ben çok memnun kalmıştım.

 6. Misafir

  4 aydır çok yoğun bi elektiriklenme var saçımda napcam bilemiyorum kapalı bir bayanım ama evde açıyorum şekilde verip düzlestiriyorum ama bi gün bitmeden yine yoğun bi elektirik oluyor bakmam gerek lütfen bana bir yok gòsterin teskrederim

 7. dilek.

  Benim.sacimin.kenari.dokoluyor.bende.her.hafta.dolgunlastirici.siprey.kulaniyorum.buda.saci.dokermi

 8. gg kkk

  boşalt burayı boşalt

 9. Ezgi

  Çok güzel birşey yaptım ve

 10. Melis

  Pişman yorumunu okudum bence saçların yeniden çıkar daha yaşın çok genç ama sana diyebileceğim şey bir doktordan yardım alman. Moralini bozma mutlaka bir çaresi vardır. Eğer saçların yeniden çıkmıyor ise başka bir çözüm bulunur. Saçlarını kaybetmiş ne ilk ne son kişisin bir yolu olur mutlaka vardır ama dediğim ilk önce doktora gözükmen gerek. Moralini yüksek tut ve sınevlarına odaklan emin ol bu hayatta saçından daha önemli şeylerin var odağını oraya ver.

 
 
KAPAT