2016-09-26 04:25:15 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:38

Saçlarım Uzamıyor, Saç Uzamamasının Nedenleri Nelerdir?

Saçların uzamaması, geç uzaması ise en sık karşılaşılan saç sorunlarındandır. (Saçım neden uzamıyor?) diye merak ediyorsanız, işte saç uzmanlarının

Saçlarım Uzamıyor, Saç Uzamamasının Nedenleri Nelerdir?

Uzun ve parlak saçlar, geçmişten günümüze güzellik kıstaslarındandır. Uzun, gür, ipek gibi saçlara sahip olmayı her kadın ister. Saçların uzamaması, geç uzaması ise en sık karşılaşılan saç sorunlarındandır. (Saçım neden uzamıyor?) diye merak ediyorsanız, işte saç uzmanlarının bildirdiği nedenler:

Vitamin eksikliği

Saçlarınız geç uzuyorsa, saçlarınızda uzama sorunu yaşıyorsanız ilk aklınıza gelen şey vücudunuzdaki vitamin eksikliği olmalıdır. Özellikle protein, biotin, B12 gibi vitamin ve minerallerin saç sağlığında önemli rolleri bulunduğundan, saçlarınızın uzamamasından muzdaripseniz, mutlaka en kısa zamanda dahiliye uzmanına görünüp vitamin testi yaptırmalısınız. Eksik olan vitaminleri takviye haplarla veya gıdalarla karşılar, bu sıkıntıdan kurtulursunuz. 

Genetik

Saçların geç uzamasının en önemli nedenlerinden biri genetiktir. Genetik olarak anne veya baba tarafınızın saçları yavaş uzuyorsa muhtemelen siz de bu durumdan nasipleneceksinizdir.

Yanlış beslenme

Fast food gıdaların tüketilmesi, abur cubur yeme alışkanlığı, uygulanan şok diyetler ve dengesiz beslenme de, vücudun ve saçların ihtiyacı olan besinlerin alınımını engelleyip saçların uzamasını güçleştirir. Sofranızdan et, süt, yumurta gibi protein açısından zengin gıdaları eksik etmemeli, yediklerinize içtiklerinize azami önem göstermelisiniz. Saç sağlığınız için demir, çinko ve C vitamini alımı da çok önemlidir. Demir minerali saç cildi dahil tüm vücut hücrelerine oksijen taşır ve protein emilimine yardımcı olur. Çinko ise saçlardaki hasarın onarılmasına yardımcı olur.

Stres

Ağacı kurt, insanı gam, keder çürütür! Stres, üzüntü, sıkıntı hem saçlarda dökülmeye yol açan hem de saçlarınızın uzamasını engelleyen faktörlerdendir. Stresi önlemek için sizi üzen kişilerden uzak durmalı, strese neden olan ortamlarda bulunmamalısınız.

Sigara ve alkol

Sigara yahut alkol bağımlısıysanız, saç deriniz dahil vücudunuzdaki organlara, cildinize yeterli miktarda kan gitmez, bunun sonucunda saç kökleri yeterli beslenemez ve saç uzaması durma noktasına gelir.

Saçların yanlış yıkanması

Saçların çok sık yıkanması, çok soğuk yahut çok sıcak suyla yıkanması, aşırı şampuan kullanımı saç köklerine zarar verir, yıpratır. Saç derisinin ve foliküllerinin zarar görmesiyle birlikte de saç uzaması yavaşlar. Saçların 3-4 günde bir yıkanması ideal olanıdır.

Saç derisi enfeksiyonu

Saç derisinde mantar, egzama ve enfeksiyon gibi sağlık sorunlarının olması da saçların uzamasına engel olabilir. Böyle bir sağlık sorununuz varsa cildiye doktorunun vereceği ilaçlarla tedavi olabilirsiniz.

Saç şekillendirici kullanımı

Uzmanlar fön makineleri, saç düzleştiriciler ve saç şekillendirici gibi cihazların sık kullanılmasının saçın doğal nem dengesini bozup, zamanla saçlarda dökülme, saç kırıkları ve saçların geç uzaması gibi saç problemlerine yol açabileceğini bildiriyor.

Saç bakım ürünlerinin sık kullanılması

Jöle, saç spreyi, saç boyaları ve saç bakım kremi gibi kimyasalların çok sık kullanılması da saç diplerindeki gözenekleri tıkayıp saçlarınızın uzamasına engel olabilir. Bu duruma mahal vermemek için mümkün mertebe kimyasal saç bakım ürünlerinden uzak durup, doğal olanlarına yönelmelisiniz. 

Uykusuzluk ve kötü yaşam koşulları

Uzmanlar, düzensiz bir yaşamın ve uykusuzluğun diğer vücut organlarını olduğu gibi saç derisini de kötü yönde etkileyip, saçların uzamasını engellediğini bildiriyor. Uyku, organların dinlenmeye geçtiği, saç derisindeki hücreler dahil tüm hücrelerin yenilendiği bir süreçtir. Saçların uzamasına yardımcı olmak için erken yatmalı ve yeterli miktarda uyumalıdır.

Saç Uzatma İçin Evde Uygulayabileceğiniz En Etkili 21 Yöntem Tıklayınız

Sinameki İle Saç Uzatma Kürü İçin 3 Tarif Resimli Anlatım Tıklayınız

Doğum Kontrol Hapı Saç Çıkarır mı, Uzatır mı? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Mavi Kadın